ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

خطوط هوایی ژاپن توانستند از لباس های قدیمی سوخت جت تولید کنند

+

خطوط هوایی ژاپن تکنولوژی سوخت‌های زیستی را به یک سطح کاملاً جدید رسانده است، مسئولین خطوط هوایی در حال حاضر به دنبال استفاده از لباس‌های قدیمی و تبدیل آن به سوخت جت با کمک شرکت‌های زیست‌محیطی و خرده‌فروشان هستند، طبق برنامه زیری این تکنولوژی قرار است در اوایل سال ۲۰۱۷ به مرحله عملیاتی برسد. شریکان این پروژه جالب کمپانی‌های برنامه‌ریزی زیست‌محیطی (Jeplan) و موسسه زمین سبز (GEI) هستند.

 

هدف اصلی کمپانی GEI شروع تحقیقات بر روی فن آوری های زیستی با همکاری موسسه موردحمایت دولت یعنی “Technology for the Earth” است، مرکز تحقیقات این پروژه توانسته است روشی را کشف کند که با استفاده از میکروارگانیسم‌های مربوط به پردازش قند موجود در پنبه، الکل تولید کند که این الکل به خوبی می‌تواند به‌عنوان جایگزین سوخت جت مورداستفاده قرار بگیرد.

button_technology_off

البته این اولین باری نیست که چنین خبری را می شنویم، زیرا پیش‌ازاین کمپانی Jeplan در بحث تولید انرژی‌های پایدار ابتکار عمل به خرج داده است، این شرکت با ۱۲ خرده‌فروش مانند Aeon و Muji همکاری خود را آغاز کرده و شبکه‌ای از ۱۰۰۰ فروشگاه را ایجاد و توانسته‌اند با بازیافت پلی‌استر در لباس انرژی تولید کند، اما حال این فناوری به پنبه نیز رسیده است و در این پروژه جدید می‌توان از پنبه موجود در لباس‌های کهنه نیز انرژی تولید کرد.

البته این تکنولوژی به لباس‌های کهنه خلاصه نمی‌شود بلکه می‌توان از ضایعات کارخانه‌های کاغذسازی و چوب نیز سوخت تولید کرد. اما باید به این نکته توجه کرد که اگر سالانه تمام پنبه‌های تولیدی ژاپن را به سوخت تبدیل کنیم تنها می‌توانیم ۱ درصد سوخت مورد نیاز سالانه کشور را تولید کرد، اما این موضوع در ابتدای راه قرار دارد و می‌تواند نوید آینده‌ای با انرژی پایدار را بدهد. البته کمپانی Jeplan برنامه ریزی کرده است  تا سال ۲۰۳۰ یک کارخانه سوخت آزمایشی را تاسیس کند تا بتواند سوخت های معمولی و پنبه را با هم مخلوط کند.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.