ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

۱۰ تکنولوژی فوق مدرن که در حال تغییر دادن دنیای ما هستند

۶

با پیشرفت تکنولوژی، ما هر روزه شاهد تحولات انقلابی‌تری در دنیای پیرامونمان هستیم. با اینکه امروزه تمام تکنولوژی‌های ذکر شده این لیست در تمام دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما بسیاری از آن‌ها در ابتدای راه خود هستند. با گام نهادن به قرن بیست و یکم، پیشرفت‌های جامعه بشری در علم و فناوری افق نسل نوینی از تکنولوژی را پیش روی ما قرار داده است. با اینکه هنوز هم شمشیر لیزری و پلیس آهنی جزو تخیلات علمی محسوب می‌‌شوند، اما بسیاری از دستاورد‌های این نسل بسیار شگفت‌انگیزتر از تصورات شما هستند.

۱۰: چوب شفاف

با تغییرات شیمیایی در چوب درخت بالزا (Balsa) و همچنین تقویت آن با چسب ایپاکسی (Epoxy) ماده‌ای شفاف و تجزیه پذیر حاصل می‌شود که ۴ الی ۶ برابر قوی‌تر از همتای تغییر نیافته خود است. این محصول به خاطر قدرت بالا و سازگاری بیشتر با محیط زیست، جایگزین بهتری برای بسیاری از مواد پلاستیکی به شمار می‌رود.
دانشمندان گمان دارند که از این فناوری حتی می‌توان به عنوان سلول‌های خورشیدی تجزیه پذیر نیز استفاده کرد، چرا که این ماده قسمتی از نور خورشید را در خود نگه می‌دارد و فقط حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد از نور می‌تواند از آن عبور کند. می‌توان خانه‎هایی را در آینده تصور کرد که نه تنها توسط این چوب ساخته شده بلکه برق مصرفی آن‌ها نیز توسط همان چوب تولید شده است.

۹: هایپرلوپ

احتمالاً خیلی از شما خوانندگان مثل من از طرفداران سریال‌های انیمیشنی هستید. یکی از این سریال‌ها به نام فیوچراما (Futurama) ایده‌های خلاقانه زیادی را از آینده به تصویر کشیده بود. یکی از ایده‌های بسیار جالب این سریال، سیستم حمل و نقل با استفاده از لوله‌های بادی بود. این ایده امروزه دیگر جزوی از مضامین علمی تخیلی به شمار نمی‌رود، چرا که امروزه عملاً بشر به آن دست یافته است. دانشمندان شرکت فناوری و اکتشافات فضایی اسپیس‌اکس (SpaceX) در حال کار بر روی ایده بسیار مشابهی هستند که به آن جامه عمل بپوشانند. ایده انتقال مسافران بین شهری از طریق لوله‌های خلاء به نام هایپرلوپ ابتدا در سال ۲۰۱۳ ارائه شد. سرعت انتقال آن نزدیک به ۱۳۰۰ کیلومتر بر ساعت پیش بینی شده است که این سرعت حتی از سرعت صوت هم بیشتر است.

۸: کشاورزی عمودی

هم اکنون با پیش‌بینی سکونت بیش از ۸۰ درصد از جمعیت جهان در مراکز شهری، مشکل تولید محصولات غذایی، کشور‌های زیادی را به تلاش برای یافتن پاسخی واداشته است. راه حلی که بسیاری از کشورها از جمله جمهوری سنگاپور برای این مشکل یافت، کشاورزی عمودی بود.
در کشاورزی عمودی، همراه با روند رو به رشد گرانی و نایابی زمین، کشاورزان می‌توانند از حداقل مساحت، بیشترین محصول را داشته باشند و همچنین با استفاده از نیروی گرانش، می‌توانند به آبیاری محصول پرداخته و در مصرف آب و انرژی صرفه جویی کنند. این راهی بسیار مؤثر در استفاده از مساحت و انرژی است که می‌تواند بیشترین تولید را حتی در کلان شهر‌ها داشته باشد.

۷: چاپگر سه بعدی

با این‌که تولد ایده چاپ سه بعدی اجسام به دهه ۱۹۸۰ برمی‌گردد، اما ما هنوز هم شاهد دستاورد‌های جدید نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در این حیطه تکنولوژی هستیم. با مقرون به صرفه‌تر شدن و گسترش بیشتر چاپگرهای سه بعدی، این فناوری تبدیل به محور اصلی زندگی مدرن خواهد شد. هم اکنون با استفاده از این تکنولوژی، انقلاب‌های عظیمی در زمینه‌های پزشکی، فضایی، طراحی و حمل و نقل در حال شکل گیری است.
چاپ سه بعدی اعضای بدن بیماران مثل قلب و کلیه و یا چاپ قطعات موتور یک ماهواره در فضا همگی آینده این فناوری به شمار می‌روند. ممکن است فرزندانمان بتوانند دوچرخه، ماشین و یا حتی خانه‌شان را هم با استفاده از همین فناوری بسازند.

۶: شیشه هوشمند

آیا می‌شود شیشه‌ای ساخت که مقاوم، منعطف و هوشمند باشد؟ البته! نه تنها ساختن این نوع از شیشه در حال حاضر ممکن است، بلکه بسیاری از داشنمندان و منتقدان علمی، بشریت را در آستانه عصری از شیشه می‌دانند. توانایی تغییر از حالت شفاف به مات، انعطاف و قابلیت خم شدن، استفاده به عنوان صفحه لمسی و رابط کاربری و بسیاری دیگر از ویژگی‌های شیشه‌های هوشمند، این تکنولوژی را به انقلابی در ساخت خانه‌ها و دیگر مراکز اجتماعی تبدیل کرده است.
با استفاده از این تکنولوژی دیوار‌ها می‌توانند نقش پنجره را نیز ایفا کنند، میزان ورود و خروج نور و گرما را کنترل کرده و خانه یا وسیله نقلیه‌ای با صرفه بالا در مصرف انرژی برایمان فراهم کنند. تصور کنید خانه‌ای را که با این تکنولوژی ساخته شده باشد، با حرکت دست دیوار‌هایش می‌توانند به پنجره و یا به صفحه تلویزیون تغییر حالت دهند. این فناوری نوید آینده‌ای بسیار شفاف را به بشریت می‌دهد.

۵: هالوگرام

طراحی و ساخت وسایل، بازی‌های ویدئویی، اکتشافات در فضا، تماماً در حالتی سه بعدی؛ این چیزی است که فناوری هالوگرام برای مردم دنیا فراهم خواهد کرد. واقعیت مجازی را فراموش کنید، ترکیب دنیای دیجیتالی و دنیای فیزیکی و خلق هالوگرام به قدری پتانسیل کاربردی بالایی دارد که حتی در حال حاضر شمردن تمامی نرم‌افزارها و سخت‌افزارهایی که وابسته به این تکنولوژی هستند از توان خارج است.
از تماشای فیلم‌ها و بازی‌های هالوگرامی تا قدم گذاشتن بر روی سیارات دیگر، این فناوری آغازگر عصری است که در آن فرق بین جادو و تکنولوژی دیگر مشهود نیست. مهم‌تر از همه کنترل اطلاعات و خلاقیت برای ما به سادگی تکان دادن نوک انگشتانمان خواهد بود. در دنیایی که داشتن دستگاه‌های هالوگرام برای تمامی مردم قابل دسترس باشد، دیگر هر کس در هر حالتی می‌توانند به ساخت دنیایی هالوگرامی با خلاقیت خودش بپردازد.

۴: ربات‌های خانه‌دار و پهپاد‌ها

با پیشرفت صنعت ساخت ربات، ما روزانه شاهد رونمایی از ربات‌های خانه‌دار کاربر پسندتری هستیم. فتح ناگهانی بازار توسط پهپاد‌ها تنها شروعی برای ورود ماشین‌هایی بسیار مدرن‌تر، هوشمندتر و متنوع‌تر خواهد بود.
چه ربات‌هایی مانند ربات شرکت هوندا، آسیمو (ASIMO)، که به جهت کمک و تعامل با انسان ها ساخته شده است و چه خیزش ماشینی برای فتح وظایف انسانی (مثل افزایش کارخانه‌هایی که مبتنی بر سیستمی رباتی هستند و یا رستوران‌هایی که توسط ربات‌ها اداره می‌شوند) همه و همه نشان از گرایش رو به رشد انسان‌ها به استفاده هرچه بیشتر از این فناوری است. تمایلی چنان روز افزون که پیش‌بینی می‌شود نوادگان ما در آینده، هرکدام ارتش کوچکی از ربات‌های کارآمد را تحت فرمان خود داشته باشند.

human-augmentation

۳: افزایش توان انسانی

اختراع اعضای مکانیکی بدن، به معنای کلمه در حال تغییر چهره جامعه بشری است. با ادغام شدن هرچه بیشتر انسان با ماشین، در آینده بشر ممکن است توانایی‌هایی خارج از تصور ما داشته باشد.
با کاشت دوربین درون چشم، افزایش چشمگیر توانایی فرد در دویدن و پریدن و حتی امکان کنترل دستگاه‌ها با استفاده از مغز، مرز بین انسان و ماشین باریک‌تر می‌شود. افزایش توان انسانی می‌تواند عرصه جدیدی از تجارب را برایمان بگشاید؛ تجربه‌هایی چون توانایی شنیدن رنگ‌ها، حس کردن میدان مغناطیسی و یا حتی آپلود مستقیم اطلاعات از مغز به شیوه فیلم ماتریکس.

ai

۲: هوش مصنوعی

یکی از موضوعات همیشگی فیلم‌های علمی-تخیلی هالیوودی، هوش مصنوعی است. رابط و همیاری که در درک فرامین و احساسات آدمی گاهی چنان توانا ظاهر می‌شود که آن را به رویایی برای بیننده تبدیل می‌کند. رویای داشتن همدمی که نه تنها تمامی فرامین و سخنان انسان را پاسخ‌گوست، بلکه حتی توان ابراز احساسات و یا شوخ طبعی نیز دارد. با این همه وقتی به دنیای واقعی برمی‌گردیم، عرصه رباتیک هنوز فاصله بسیاری با تحقق این رویا دارد.
ولی با تلاش بی‌وقفه دانشمندان در این عرصه از فناوری، این رویای قدیمی در شرف تبدیل به واقعیت است. با اختراعات و ابداعات نوین در فناوری تشخیص چهره، بعضی از هوش‌های مصنوعی می‌توانند بفهمند که شما ناراحت یا عصبانی هستید، و حتی بعضی دیگر می‌توانند منظره‌ای را ببینند و توصیف کنند.
این همه شروعی برای عصری جدید از ربات‌هایی است که می‌توانند پیرامون خود را تشخیص داده و توصیف کنند و همچنین به اشتراک تجربیات با ما بپردازند. از همین رو دانشمندان امیدوارند که انسان به زودی بتواند دنیایش را با ماشین‌هایی در میان بگذارد که توانایی ابراز احساسات و منطق را داشته باشند.

۱: تکنولوژی نانو

از تصفیه آب‌های آلوده تا ساخت پلاستیک‌های قابل تجزیه برای مقابله با بیماری‌ها، تکنولوژی نانو نوید ظهور قرنی را می‌دهد که ورای تصور آدمی است. فعالیت در مقیاس نانو این ماشین‌های بسیار کوچک و اعجاب انگیز را قادر می‌سازد که در اندازه DNA یک انسان و یا حتی کوچک‌تر ظاهر شوند، ساختار بنیادی را تغییر دهند و با خواست فرد اثری را به وجود آورده و یا از بین ببرد.
این ماشین‌ها به قدری کوچک‌ هستند که می‌توانند از تپش قلب یا انرژی شیمیایی درون سلولی برای فعالیت‌های خود نیرو بگیرند. با استفاده از این تکنولوژی می‌توانیم پیشروی بیماری‌هایی چون آلزایمر و سرطان را زیر نظر گرفته و دنبال کنیم. باتری‌های پرتوان‌تر و مداوم‌تری بسازیم و مواد مادام‌العمری را طراحی کنیم که در مقابل ضربه و پوسیدگی مقاوم باشند و یا تحت تابش امواج مشخصی از نور به طور کامل نابود و تجزیه شوند.
ممکن است بشریت به تاریخ قبل از تکنولوژی نانو به چشم دورانی بدوی بنگرد، در حالی که ما به آینده خود نگاه با حیرتی داریم و در شگفتیم که دیگر چه رویاهایی را می‌توان با دستان علم به واقعیت تبدیل کرد؟

نظر شما در مورد این فناوری‌ها چیست؟ شما آینده را چگونه تصور می‌کنید؟

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

6 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

مرتب سازی:   جدید ترین | قدیمی ترین | بیشترین رای
محسن
محسن
مهمان
2 سال 3 ماه قبل

با وجود اخبار گوناگون و اطلاعات روزمره اي كه درمورد تكنولوژي هاي در حال پيشرفت وجود داره اما اين مقاله تونسته با معرفي پر كاربردترين تكنولوژي هاي در حال پيشرفت ما رو با اين فناوريهاي كاربردي بيشتر آشنا كنه يعني دركل هم كامل و خلاصه و هم مفيد

Elham
Elham
مهمان
2 سال 3 ماه قبل

Highly detailed and beautiful. With the hope of progress for you

Zahra
Zahra
مهمان
2 سال 3 ماه قبل

در حال حاضر تصور این زندگی در اینده با این تکنولوژی فوق مدرن عجیب و شاید وحشتناک به نظر برسه اما مطمئنا چیزی که در حال حاضر به نظر ما محال میرسه یک روز عادات روزمره رو تشکیل میدن. ممنونم بابت اطلاعات جالبی که به اشتراک گذاشتید.

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.