ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

۲۱ میانبر برای مرورگر مایکروسافت اج که لازم است بدانید

+

مایکروسافت اج که رقیبی تازه نفس در دنیای مرورگرها است در بسیاری از موارد رتبه خوبی در رقابت با دیگر مرورگرها به دست آورده است. استفاده از میانبرها در مرورگر سرعت وبگردی را بسیار بالا می برد، بنابراین در این مطلب به ۲۱ میانبر کاربردی برای مرورگر اج می پردازیم.

مقدمه را بیش از این طولانی نمی کنیم و ۲۱ میانبر کاربردی برای مرورگر مایکروسافت اج را معرفی می کنیم. برای داشتن مایکروسافت اج شما باید از سیستم عامل ویندوز ۱۰ بر روی دستگاه خود استفاده کنید.

مدیریت تب ها و پنجره ها

۱٫ حرکت بین تب ها

شما اگر تعدای تب باز کرده باشید می توانید با دکمه CTRL + Tab به تب بعدی بروید و در صورتی که خواستید به تب قبلی بروید می توانید علاوه بر این دو کلید، کلید Shift را نیز نگه دارید یعنی CTRL + Shift + Tab.

۲٫ پریدن به یک تب خاص

فرض کنید ۹ تا تب باز کرده اید و اکنون بر روی تب اول قرار دارید و می خواهید مستقیما تب پنجم را باز کنید. برای این کار می توانید کلید CTRL را گرفته و عدد ۵ را از روی کیبرد بزنید یعنی CTRL-5. اگر CTRL-1 را بزنید به اولین تب از سمت چپ و اگر CTRL-9 را بزنید به آخرین تب می روید.

نکته: اگر شما بیش از ۹ تب باز کرده باشید تنها تفاوت این است که CTRL-9 همیشه به آخرین تب می رود.

۳٫ باز کردن لینک در تب جدید

گاهی اوقات در هنگام وب گردی به یک لینک برمی خوریم و می خواهیم آن را در یک تب جدید باز کنیم و تب فعلی را نگه داریم. برای اینکار می توانید در حالی که کلید CTRL را گرفته اید با ماوس بر روی لینک کلیک کنید می بینید که این لینک در یک تب جدید باز می شود و در فعلی باقی می مانید. اما اگر می خواهید علاوه بر اینکه تب جدید باز می شود در تب فعلی باقی نمانید و به تب جدید بروید می توانید CTRL + Shift را گرفته و با ماوس بر روی لینک کلیک کنید.

البته راه دیگری که وجود دارد این است که می توانید با کلید وسط ماوس بدون اینکه هیچ کلیدی بر روی کیبرد گرفته باشید بر روی لینک کلیک کنید تا در تب جدید باز شود.

۴٫ بستن تب فعلی

برای بستن تب فعلی به جای اینکه بر روی علامت x روی تب کلیک کنید می توانید کلید ترکیبی CTRL-W را فشار دهید. همچنین برای باز کردن آخرین تبی که بسته اید می توایند کلید CTRL-Shift-T را بزنید. این مورد برای زمانی خوب است که اشتباها یک تب را می بندید و می خواهید مجددا آن را باز کنید.

۵٫ باز کردن تب جدید در پنجره جدید

اگر بخواهید که تب فعلی را در یک پنجره مرورگر جدید باز کنید می توانید کلید CTRL-Shift-N را بزنید.

۶٫ کپی کردن تب فعلی در یک تب جدید

اگر شما بخواهید از تب فعلی خود و با همان محتوا یک تب دیگر داشته باشید می توانید با کلید ترکیبی CTRL-K از آن یک کپی تهیه کنید.

۷٫ جابجا کردن تب ها

شما می توانید با کلیک چپ ماوس یک تب را گرفته و در بین تب ها جابجا کنید. همچنین می توانید با همین کار یک تب را از یک پنجره مرورگر به پنجره مرورگر دیگر انتقال بدید. همچنین در صورتی که با کلیک چپ ماوس یک تب را گرفته و به پایین بکشید یک پنجره مرورگر دیگه باز می شود و این تب در داخل آن قرار می گیرد.

۸٫ دیدن سایدبارها

برای دیدن سایدبار های مرورگر از جمله لیست دانلودها، لیست موارد برای خواندن، لیست تاریخچه و لیست سایتهای مورد علاقه می توانید از کلید های ترکیبی نیز استفاده کنید:

برای باز کردن سایتهای مورد علاقه: CTRL-L

برای باز کردن لیست سایتهایی که باید بخوایند: CTRL-M

برای باز کردن تاریخچه وبگردی: CTRL-H

برای دیدن لیست دانلودها: CTRL-J

و با زدن کلید Esc می توانید آن سایدبار را ببندید.

همچنین در صورتی که بخواهید یک سایت را به لیست سایتهای مورد علاقه خود (بوکمارک) اضافه کنید می توانید از کلید CTRL-D استفاده کنید.

۹٫ تب خصوصی

تب های خصوصی یا به عبارت صحیح تر تب های InPrivate به شما اجازه می دهد هنگام وب گردی با امنیت بیشتری به گشت و گذار در دنیای مجازی بپردازید. هیچ ردپایی از شما هنگام وب گردی به وسیله تب های خصوصی در کامپیوتر شما نمی ماند. کوکی ذخیره نمی شود، فایل های موقت هم باقی نمی مانند. برای ایجاد یک تب InPrivate کافی است از کلید ترکیبی CTRL-Shift-P استفاده کنید.

۱۰٫ مینیمایز کردن مرورگر

گرچه کار سختی نیست که با ماوس مرورگر خود را مینیمایز کنید ولی قرار است ما در این مطلب یک سری کلید میانبر آموزش دهیم. برای مینیمایز کردن شما می توانید بر روی کیبرد از کلید ترکیبی Alt-Spacebar-N استفاده کنید تا مرورگر شما مینیمایز شود.

۱۱٫ جابه جا کردن و تغییر دادن سایز مرورگر

شما همچنین می توانید بوسیله کلید ترکیبی Alt-Spacebar-M و بعد از آن به کمک کلید های جهت روی کیبرد پنجره مرورگر خود را جابه جا کنید. برای تغییر دادن سایز پنجره مرورگر نیز می توانید از کلید های ترکیبی Alt-Spacebar-S استفاده کنید. این کار برای مواقعی که ماوس سیستم شما خراب است کاربرد دارد.

ناوبری صفحات اینترنتی

۱۲٫ عمل Back و Forward در صفحات اینترنتی

در هنگام وبگردی برای برگشتن به صفحه قبلی در همان تب جاری می توانید از کلید Alt و کلید جهت چپ استفاده کنید. برای Forward و یا رفتن به صفحه بعدی نیز می توانید از Alt و کلید جهت راست بر روی کیبرد استفاده کنید.

۱۳٫ رفتن به آدرس بار

در صورتی که بخواهید آدرس سایتی را تایپ کنید باید با ماوس ابتدا در محل آدرس بار کلیک کنید و سپس نشانی اینترنتی مورد نظر خود را تایپ کنید. حال به جای استفاده از ماوس می توانید با زدن کلید CTRL-E به آدرس بار بروید و آدرس اینترنتی خود را وارد کنید.

۱۴٫ جستجوی متن کپی شده در ClipBoard

با زدن کلیدهای ترکیبی CTRL-Shift-L می توانید متنی که قبلا کپی کرده اید و اکنون در حافظه کلیپ بورد وجود دارد را بدون اینکه جای گذاری (Paste) کنید در بینگ جستجو کنید.

۱۵٫ پیدا کردن یک لغت خاص در سایت

گاهی اوقات در یک مقاله بلند به دنبال یک کلمه خاص می گردید. یک راه نامعقول خواندن کل متن برای پیدا کردن آن کلمه می باشد و راه بهتر استفاده از کلید ترکیبی CTRL-F است که می توانید لغت مورد نظر خود را تایپ کنید. حال با زدن Enter می توانید به ترتیب تمام جاهایی که این لغت در مقاله استفاده شده است را ببینید و برای برگشت به عقب نیز از Shift-Enter استفاده کنید.

۱۶٫ پریدن با بالا یا پایین یک سایت

اگر به پایین یک سایت رسیده اید و نیاز دارید به بالای سایت برگردید لازم نیست اسکرول کنید کافیست دکمه Home بر روی کیبرد را فشار دهید. برای رفتن به انتهای سایت نیز می توانید از کلید End بر روی کیبرد استفاده کنید.

۱۷٫ بالا و پایین رفتن به اندازه یک صفحه

اگر در حال خواندن یک مقاله طولانی هستید و لازم است چند خط پایین تر بیایید می توانید از کلید Space استفاده کنید تا دقیقا به اندازه یک صفحه شما را پایین بیاورد و شما ادامه مقاله را مطالعه کنید. برای بالا رفتن هم می توانید از Shift-Space استفاده کنید. در واقع با این کار نیاز نیست به صورت دقیق اسکرول کنید.

۱۸٫ زوم کردن

اگر متن سایتی که رو به روی شما است ریز است می توانید با استفاده از کلید CTRL و علامت + بر روی صفحه زوم کنید. برای برگشت زوم نیز می توانید از CTRL و علامت – استفاده کنید.

۱۹٫ قابلیت Reading

بعضی از سایتها از قابلیتی با عنوان Reading Mode پشتیبانی می کنند که به کاربر اجازه می دهد بدون مزاحمت المان های سایت و ایجاد تمرکز بر روی متن اصلی، آن را مطالعه کنند. برای رفتن به این حالت در مرورگر اج می توانید از کلید ترکیبی CTRL-Shift-R استفاده کنید.

۲۰٫ رفرش سایت و متوقف کردن بارگذاری سایت

برای متوقف کردن یک سایت که در حال بارگذاری است می توانید از کلید Esc استفاده کنید. برای رفرش سایت هم می توانید از کلید F5 و یا CTRL-R استفاده کنید.

۲۱٫ رفتن به اولین صفحه مرورگر

برای رفتن به اولین صفحه مرورگر و یا به عبارت بهتر Home Page مرورگر می توانید از کلیدهای Alt-Home استفاده کنید.

قطعا نیازی نیست که شما موارد بالا را حفظ کنید کافی است ببینید کدام یکی از موارد بالا برای شما کاربردی تر بوده است سعی کنید آن را از این به بعد رعایت کنید. استفاده از میانبرها تا چند برابر سرعت شما را در کار با کامپبوتر بالا می برد و شما را از سایرین متمایز می کند. اکثر ترفندهای بالا در تمام مرورگرهای دیگر نیز قابل اجرا می باشد ولی موارد معدودی نیز مختص مرورگر مایکروسافت اج هستند.

منبع:

واکنش شما:
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.