ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

تمایل ۴ کشور برای همکاری با ایران در پروژه ملی ماهواره مخابراتی

+

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از امضای نهایی قرارداد با روسیه برای ساخت ماهواره ملی سنجش از دور و مذاکره با ۴ کشور برای ساخت ماهواره ملی مخابراتی خبر داد.

به گزارش ویاتک، به نقل از خبرگزاری مهر، محمود واعظی در مورد اجرای پروژه‌های فضایی در ایران گفت: در رابطه با پروژه‌های فضایی دو خط موازی را طی می‌کنیم که یکی از این برنامه‌ها مربوط به ساخت ماهواره‌های دانشجویی در داخل کشور است.

وی ادامه داد: در این زمینه برای ساخت ماهواره‌های مخابراتی در داخل کشور و  نیز ماهواره‌های سنجش از دور  با دانشگاه‌ها مذاکره کرده‌ایم و نمونه‌هایی نیز ساخته شده است. واعظی ادامه داد: تا پایان امسال یکی از ماهواره‌های دانشجویی داخلی را به فضا پرتاب می‌کنیم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه برنامه اصلی ما ساخت دو ماهواره عملیاتی ملی است اضافه کرد: هم اکنون قرارداد نهایی با طرف روسی برای ساخت و پرتاب ماهواره ملی سنجش از دور به امضا رسیده است. وی با بیان اینکه ساخت دو ماهواره ملی عملیاتی برنامه بلندمدت است خاطرنشان کرد: در زمینه ساخت ماهواره ملی مخابراتی نیز در حال مذاکره با ۴ کشور هستیم.

وی از تمایل فرانسوی‌ها، روس‌ها، چینی‌ها و کره‌ای ها برای حضور در این پروژه خبر داد و گفت: از میان این ۴ کشور با یکی از آنها به نتیجه نهایی خواهیم رسید و ساخت ماهواره ملی مخابراتی را به عنوان یکی از اهداف برنامه ششم توسعه اجرایی خواهیم کرد. واعظی در مورد پروژه‌های مربوط به هفته جهانی فضا که هفته آینده خواهد بود نیز گفت: در این هفته پروژه پرتاب ماهواره در دستور کار نیست و  اواخر سال جاری یک ماهواره دانشجویی به فضا پرتاب خواهیم کرد.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
1
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.