ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

نسل چهارم مخابرات سیار مهران، شلمچه و چذابه را تماما در بر گرفت

+

در فاصله یک هفته باقی مانده تا اربعین حسینی، پوشش نسل چهارم موبایل در منطقه‌های مرزی مهران، شلمچه و چزابه برای برقراری ارتباطات زائران تکمیل شد. به این ترتیب به امید خدا هیچ مشکلی از نظر ارتباطات برای زائران کربلای معلی وجود نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، در راستای تسهیل ارتباطات زائران اجتماع عظیم اربعین حسینی (ع) و با هدف ارتقای بیش از پیش پوشش شبکه ارتباطی کشور در شهرهای مرزی، تجهیز و توسعه شبکه داخلی به‌ ویژه در مسیر جاده‌ها و کُریدورهای مرزی از سوی اپراتورهای ارتباطی و با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت مورد توجه قرار گرفته است. از این رو شرکت مخابرات و اپراتورهای موبایل، برای افزایش ظرفیت شبکه و ایجاد پشتیبان‌های لازم در زمینه دیتا، مذاکراتی با شرکت ارتباطات زیرساخت، اپراتورهای عراقی و سایر مراجع مرتبط داشته و اقدامات گسترده‌ای را برنامه‌ریزی و اجرا کرده‌اند.
در این راستا کمیته ارتباطات اربعین با حضور شرکت ارتباطات زیرساخت، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، شرکت مخابرات ایران و اپراتورهای موبایل با برگزاری جلسات هفتگی و انجام بازدیدهای منطقه‌ای، نسبت به برطرف کردن برخی مشکلات احتمالی در زمینه پوشش شبکه ارتباطی کشور اقدام کرده‌ است. از جمله مهم‌ترین اقدامات انجام شده می‌توان به برنامه‌ریزی برای ساخت و راه‌اندازی سایت‌های دائمی در مناطق مرزی، به‌ویژه در محل‌تجمع زائران در شهرهای مهران، چذابه و شلمچه، برنامه‌ریزی برای به‌روزرسانی سایت‌های موجود در این مناطق و نیز برنامه‌ریزی برای ارسال و راه‌اندازی سایت‌های سیار در مناطق مرزی اشاره کرد. در همین حال تکمیل پوشش موبایل نسل چهارم در مناطق مرزی مهم‌ترین اقدامی است که از سوی اپراتورها و مخابرات انجام شده است.

پوشش نسل چهارم موبایل در منطقه مهران

در منطقه ایلام برای برقراری ارتباطات بیش از ۲ میلیون زائر اربعین که از این استان و مرز مهران می‌گذرند، ظرفیت سازی شده است. بر این اساس با تمهیدات ایجاد شده در بخش‌های تلفن ثابت، سیار و دیتا، پیش‌بینی شده که با افزایش حجم ترافیک در این منطقه مشکلی در ارتباطات زائران به وجود نیاید.
گفته شده که سال گذشته حدود یک و نیم میلیون نفر از پایانه مرزی مهران تردد کردند که با توجه به شرایط موجود، پیش‌بینی می‌شود امسال حداقل ۲۰ تا ۳۰ درصد به این رقم اضافه می‌شود. در این راستا در بخش تلفن ثابت، تمام نیازهای ارگان‌ها و سازمان‌های مرتبط مانند نیروی انتظامی به منظور صدور روادید، کنسول‌گری عراق و نمایندگی‌های کشور تامین شده و برای نیازمندی به کارت تلفن همگانی در پایانه مرزی مهران نیز تمهیداتی اندیشیده شده است.
در بخش تلفن همراه نیز برای پوشش صد در صدی از ایلام تا پایانه مرزی مهران به فاصله حدود ۱۲۰ کیلومتر سایت‌های پرتابل (قابل حمل) برای نقاط فاقد پوشش راه‌اندازی شده  قرار است سایت‌های دائمی برای مسیر مهران- ایلام نیز راه‌اندازی شود. نصب ۳۰ سایت BTS جدید با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نسل سوم و چهارم در راستای ظرفیت سازی مناسب از دیگر اقدامات انجام شده است و برای نخستین بار در استان ایلام، پوشش شبکه ۴G در شهرستان مهران راه‌اندازی شده و در بخش دیتا نیز بالغ بر ۱۰۰ مگابیت اینترنت ظرفیت سازی شده است.

ارتباطات نسل چهارم از مرز چزابه و شلمچه

در منطقه خوزستان نیز افزایش ظرفیت‌های ارتباطی برای عبور زائران از مرز چزابه و شلمچه صورت گرفته است. از آنج‌ایی که پیش‌بینی شده امسال بیش از ۲.۵ میلیون زائر ایرانی و خارجی از مرز چزابه و شلمچه عازم عراق شوند، تمامی سایت‌های BTS در این مسیر به نسل چهارم ( ۴G) ارتقا یافته و تمهیداتی اندیشیده شده تا زائران بدون کم‌ترین دغدغه‌ای از خدمات مخابراتی و ارتباطی استفاده کنند. در مسیر مرزهای شلمچه و چذابه تا کربلا، سایت‌های BTS  متحرک نصب شده تا پوشش خوبی در این مسیرها برای زائران صورت گیرد. در همین حال ارائه سیم کارت و کارت‌های شارژ در طول مسیر به زائرین از دیگر تمهیدات مدنظر است.

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.