ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

معرفی ۵G به بازار ارتباطات ایران

1

نخستین همایش بین‌المللی نسل پنجم ارتباطات، برای اولین بار در خاورمیانه در تهران برگزار شد. به گزارش ویاتک به نقل از سرویس بازار ایسنا، نخستین همایش بین‌المللی تهران ۵G با حمایت ویژه همراه‌اول و مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت ریاست‌جمهوری و مشارکت شرکت‌های دمنه(DEMNEH)، تلکام وایس (Telekomwise) و اثنا برگزار شد.

در این سمینار بین‌المللی که با حضور تصمیم‌سازان و مدیران حوزه مخابرات و تلفن‌همراه و سخنرانان داخلی و بین‌المللی برگزار شد، استادان دانشگاه و چهره‌هایی همچون عطاالله ملکی تبار رییس مرکز فناوری ارتباطات و امنیت ریاست جمهوری، حمیدرضا نیکوفر قائم مقام اپراتور همراه‌اول، “ورنر مور” رییس انجمن ۵gppp، “کیم کیز بش لارسن” معاون رییس گروه تکنولوژی اقتصادی Dutsch Telekom، جوان عرفانیان عضو هیأت‌مدیره  و دبیر NGMN و عضو ارشد فنی شرکت Bell mobility کانادا، مینو عابدی مدیر ارشد فنی، اقتصاد و دگرگونی شبکه Dutsch Telekom AG، رضا غیابی، مدیرعامل شرکت ایلیا- فرصت‌آفرین، مونا قاسمیان پروفسور و عضو هیات‌علمی دانشگاه شهیدبهشتی و محقق مدعو دانشگاه کینگز کالج و مرآت شهیدی بنیانگذار تلکام وایز سخنرانی کردند.

ایران اولین کشور دارای  ۵G در خاورمیانه

ملکی‌تبار، رییس مرکز فناوری ارتباطات و امنیت ریاست جمهوری در این رویداد گفت: ایران اولین کشور در خاورمیانه بوده که موفق به راه‌اندازی خط موبایل شده است. وی در ادامه افزود: صندوق یک میلیارد دلاری سرمایه برای شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته‌ایم که این حمایت دولت را می‌رساند. ملکی‌تبار بیان کرد: پروژه پایلوت در جزیره کیش با همکاری شرکت اریکسون انجام می‌شود. وی با اشاره به ٣ اپراتور برتر منطقه (همراه‌اول، ایرانسل و رایتل) گفت: در ایران ٤٠ درصد افراد از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند و این آمار بسیار قابل توجه است. رییس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت ریاست‌جمهوری افزود: مرکز تحقیقات مخابرات ایران در زمینه ۵G پروژه‌هایی را دارد که از جمله آن می‌توان به پروژه کیش هوشمند اشاره کرد؛ پیاده‌سازی کیش هوشمند با همراهی همراه اول و ایرانسل انجام می‌شود.

وی همچنین گفت: همراه‌اول دارای رتبه نخست اپراتورهای تلفن همراه در کشور است و بزرگ‌ترین اپراتور تلفن همراه کشور در دو حوزه مکالمه و اینترنت همراه است.

رتبه ۲۲ همراه اول در کنگره جهانی GSM

نیکوفر، قائم مقام اپراتور همراه‌اول در ادامه با اشاره به ضرورت سرمایه‌گذاری اپراتورها گفت: برای GMS ،UNTS ،LTE ،۵G تقریبا دوره‌های گذار ١٠ ساله در نظر گرفته می‌شود. وی افزود: ٢٢ سال از عرضه سرویس موبایل در ایران می‌گذرد و دو سال است که وارد UMTS شدیم.

قائم مقام اپراتور همراه‌اول با اشاره به اینکه اعضای هیأت مدیره کنگره جهانی GSM از میان ۲۵ اپراتور اول دنیا انتخاب می‌شوند، بیان داشت: همراه اول در بین تمامی اپراتورهای بین‌المللی و ملی رتبه ۲۲ را دارد و این ظرفیت را دارد که یکی از اعضای هیأتمدیره این انجمن باشد. نیکوفر همچنین افزود: همراه اول با توانمندی طراحی و اجرای پروژه دارای هزار مهندس توانا است.

بهره‌برداری سرویس در محیط فرکانسی پاک

در ادامه “ورنر مور” رییس انجمن ۵gppp گفت: برای توسعه محصول باید به تحقیقات، استانداردکردن و توسعه بازار پرداخته شود. وی افزود: برنامه تحقیقاتی در افق ٢٠٢٠ وجود دارد که در این برنامه تحقیقاتی در اتحادیه اروپا از سال ٢٠١٤ تا ٢٠٢٠ ،٧٠٠ میلیون یورو سرمایه‌گذاری در قسمت خصوصی (تولیدکنندگان، شرکت های کوچک و متوسط) در نظر گرفته شده است. رییس انجمن ۵gppp همچنین افزود: کل پهنای باند در اختیار اپراتورها حدود ۱۸۰ تا ۱۸۲ مگاهرتز است که این عدد حداقل باید چند برابر شود؛ محیط فرکانسی می‌بایست پاک بماند و امکان بهره‌برداری سرویس وجود داشته باشد.

وی بیان کرد: در فاز اول پیاده‌سازی پروژه ۵‌G، پنج سکتور اولیه شامل کارخانه‌ها، انرژی، سلامت، اتومبیل و مدیا و سرگرمی می‌شود. رییس انجمن ۵gppp بر اهمیت انعطاف‌پذیری سیستم در پروسه ۵G تاکید کرد.

۵G فراتر از یک اتفاق تکنولوژیک

در ادامه عرفانیان، عضو هیأت‌مدیره  و دبیر NGMN و عضو ارشد فنی شرکت Bell mobility کانادا بیان کرد: در ۵G باید نیازها را در نظر بگیریم و با توجه به این‌که ۵G تجربه جدیدی است، فقط از سرعت صحبت نمی‌کنیم. وی افزود: ۵G فراتر از یک اتفاق تکنولوژیک است و در سیاست، اقتصاد، سلامت و آینده زندگی ما نقش دارد.

الگوهای جدید کسب و کار در ۵G

در ادامه این مراسم مینو عابدی مدیر ارشد فنی، اقتصاد و دگرگونی شبکه Dutsch Telekom AG گفت: نسل پنجم برخلاف نسل‌های قبل، از اساس، بر پایه نیازهای تجاری و الگوهای جدید کسب و کار طراحی می‌شود. وی ادامه داد: ۵G یک ظرفیت است و اینکه چه کسی باید هزینه ۵G را بدهد، اکوسیستم یا اپراتورها، سئوالی است که هنوز جوابی برای آن نداریم. در ادامه پروفسور محمدعلی عمران استاد و مدیر گروه Glasgow college UESTC نیز از طریق ویدیو کنفرانس تاکید کرد که در نسل پنجم میزان مصرف انرژی به شکل چشم‌گیری کاهش می‌یابد. رضا غیابی، مدیرعامل شرکت ایلیا-فرصت‌آفرین در ادامه این برنامه گفت: در حال حاضر سالانه ۳۰۰ هزار کار برای نسل جوان ایران در حال شکل گرفتن است، که این عدد با وجود فناوری‌هایی چون ۵G می‌تواند افزایش چشمگیری پیدا کند.

وی افزود: جامعه استارت‌آپ‌های ایرانی جامعه‌ای پویا و پربار است که با بهره‌گیری از چنین زیرساخت‌هایی می‌تواند با سرعت بیشتری به مسیر خود ادامه دهد.

اینترنت اشیا، فردای پزشکی را می‌سازد

مونا قاسمیان پروفسور و عضو هیات‌علمی دانشگاه شهیدبهشتی و محقق مدعو دانشگاه کینگز کالج هم در این مراسم گفت: خدمات درمانی بر مبنای اینترنت اشیا، فردای پزشکی را می‌سازد. شهیدی بنیانگذار تلکام وایز دیگر سخنران این برنامه هم گفت: سری دوم همایش تهران ۵G  طی کنفرانس دو روزه‌ای در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود؛ در روز اول سخنرانی‌های متنوعی از استادان و نمایندگان داخلی و بین‌المللی داریم؛ روز دوم این کنفرانس کارگاه اختصاصی برگزار می‌شود و فراخوان مقاله درباره ۵G داریم که توسط استادان دانشگاه‌های ایرانی و خارجی بررسی می‌شود.

در آیین بازگشایی این کنفرانس مهندس فواد احمد موسس و مدیرعامل شرکت دمنه به عنوان پایه گذار و برگزار کننده سلسله کنفرانس‌های Tehran ۵G، با اشاره به لزوم تداوم برگزاری این مجموعه با محوریت تکنولوژی مخابراتی ۵G، به تشریح برنامه‌ها و تاکید بر استمرار برگزاری این قبیل کنفرانس پرداخت. دمنه به عنوان یکی از پویاترین کسب و کارهای نوپا و استارت‌آپ‌های دانش بنیان کشور با تکیه بر توانمندی و نبوغ جوانان و تیم متخصص ایرانی و با تولید برنامه‌های خاص و جدید، تحولی شگرف و نوین را در عرصه برنامه‌های موبایلی رقم زده است.

نخستین سمینار بین‌المللی تهران ۵G دوشنبه ۲۶ مهرماه ۹۵ در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران (سالن اجلاس) برگزار شد.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
0
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
محمدم Recent comment authors
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین رای
محمدم
عضو

همراه اول B-)‎
خیلی خوب شد که ترابردپذیری نکردم
تنها مشکل که باقی خواهد ماند مشکل همیشگی بالا بودن هزینه تعرفهای جدید که امیدوارم با گسترش طرح کاهش قیمت رو به همراه بیاره


© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.