ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

کمیسیون ارتباطات فدرال: ۵G در راه است

+

کمیسیون ارتباطات فدرال FCC قصد دارد فناوری بی‌سیم ۵G را تا سال ۲۰۲۰ در دسترس عموم قرار دهد و برنامه‌ریزی کرده تا در این زمینه پیشتاز باشد. تام ویلر مدیرعامل FCC پیشنهادی را ارائه داده که منجر به تحقق فناوری شبکه امواج گسترده ۵G می‌شود. ویلر می گوید:

tom-wheeler2

این بسیار مهم است. چون برای اولین بار شرکت های آمریکایی خارج از گود خواهند بود.

این در حالی است که اخیراً سازمان ملل هم نقشه راهی برای تحقق فناوری ۵G در سال ۲۰۲۰ ارائه کرده است. این تکنولوژی امواج با پهنای گسترده شرکت‌ها را ترغیب می‌کند تا زیرساخت‌های خود را برای پشتیبانی از نسل بعدی فناوری‌های بی‌سیم شامل اینترنت موبایل سریع‌تر و افزایش سرعت فناوری وایرلس، بهبود بخشند.

ویلر معتقد است ۵G ده الی صد برابر سریع‌تر از ۴G خواهد بود

کمیسیون ارتباطات فدرال این بار قصد ندارد تنها به تعریف مختصات و مشخصات ۵G بپردازد و سپس آن را به شرکت‌های خصوصی بسپارد تا به تولید و تبیین استانداردهای آن مشغول شوند؛ مشابه اتفاقی که برای ۴G رقم خورد. به هر حال ویلر معتقد است ۵G ده الی صد برابر سریع‌تر از ۴G خواهد بود و تاخیر پاسخگویی آن زیر میلی‌ثانیه است، به نحوی که یک جراح بتواند با استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی و اینترنت به جراحی یک بیمار بپردازد.

ویلر عنوان کرد هنوز بسیاری از برنامه‌ها را برای ۵G متصور نشده‌اند اما مسلماً تغییراتی در اینترنت اشیاء شاهد خواهیم بود. قطعاً تحقق فناوری ۵G یک چالش بزرگ فنی برای شرکت‌هایی خواهد بود که مجبور به به‌روزرسانی گسترده در تجهیزات خود به خصوص در برج‌های مخابراتی خواهند شد. این فناوری بعد از راه اندازی دارای طیف کوتاه‌تری خواهد بود و بنابراین برج‌های مخابراتی بیشتر لازم خواهد شد.

شرکت های AT&T و Verizon Wireless در حال تست کردن ۵G هستند. شرکت‌های دیگری نیز مانند گوگل و سامسونگ در حال کار بر روی این فناوری هستند. امیدواریم این شرکت‌ها بتوانند با همکاری یکدیگر استانداردی را برای اطمینان از هماهنگی عملکرد دستگاه‌های مختلف در شبکه‌های مختلف تبیین کنند.

به احتمال زیاد ما تا چند سال دیگر هم ۵G را تجربه نخواهیم کرد اما اقدامات FCC این تضمین را می‌دهد که شرکت‌های آمریکایی قصد عقب ماندن از سایر رقبای جهانی را ندارند. این کمیسیون طرح مورد بحث را هفته پیش به تصویب رساند.

تصور شما از اینترنتی با سرعت ۱۰ الی ۱۰۰ برابر ۴G چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.