ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

آشنایی با مفاهیم و اصول اولیه عکاسی

+

شاید دوربین‌های دیجیتالی امروزی ابزارهایی پیچیده به نظر برسند، اما باید بدانید که اگر با اصول اولیه عکاسی آشنا باشید و کاربرد هر یک از قابلیت‌های دوربین‌های دیجیتالی را به خوبی بشناسید، می‌توانید آثاری زیبا را خلق کنید. از امروز می‌خواهیم مجموعه آموزش‌های عکاسی را وب‌سایت آغاز کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید با گوشی‌های هوشمند و دوربین‌های دیجیتالی خود تصاویر زیبایی را از لحظات زندگی خود ثبت کنید.

امروز می‌خواهیم با مفاهیم و اصول اولیه عکاسی آشنا شویم، اما پیش از اینکه به این موارد بپردازیم، بهتر است که در قالب یک اینفوگرافیک و با زبان ساده با چگونگی عمل کردن دوربین‌ها آشنا شویم.

اکسپوژر (نوردهی)

آشنایی با چگونگی عمل کردن اکسپوژر (نوردهی) به شما کمک می‌کند تا دوربین خود را کنترل کرده و عکس‌های بهتری بگیرید. اپرچر، سرعت شاتر و ایزو عناصری هستند که در ترکیب با یکدیگر یک نوردهی را ایجاد می‌کنند. به زودی خواهید آموخت که هر کدام از این عناصر علاوه بر نوردهی بر موارد دیگری چون عمق میدان، موشن بلور و نویز تصویر نیز تاثیر می‌گذارند.

هنگامی‌که بیاموزید اپرچر، سرعت شاتر و ایزو چه نقشی در ثبت تصویر مورد نظر شما دارند، قادر خواهید بود که با استفاده درست از این فاکتورها بهتر و خلاقانه‌تر عکس بگیرید. در ادامه خواهیم آموخت که چگونه یک نوردهی مناسب را برای یک موقعیت ایجاد کنیم و پیامدهای منفی ایجاد نوردهی نامناسب چه خواهد بود.

یک نوردهی چگنه ایجاد می‌شود

سه فاکتور وجود دارد که در ترکیب با یکدیگر یک نوردهی را ایجاد می‌کنند:

  • اپرچر – نور از طریق اپرچر عبور می‌کند و اپرچر تعیین می‌کند که چه میزان نوری وارد دوربین شود. (اپرچر بر عمق میدان تاثیر می‌گذارد)
  • شاتر – شاتر بالا می‌رود و به نور اجازه می‌دهد تا به حسگر (یا فیلم) برسد. (سرعت شاتر تاری حرکات یا فریز کردن حرکات را تعیین می‌کند)
  • ایزو – ایزو میزان حساسیت حسگر به نور را تعیین می‌کند. (ایزو میزان نویز تصویر را کنترل می‌کند و به نوبه خود بر کیفیت تصویر تاثیر می‌گذارد)

ایجاد نوردهی صحیح در حالت‌ها مختلف

هر دوربین امروز یک یا تعداد بیشتری نورسنج (سیستم نورسنجی در دوربین‌های دیجیتال مقدار نور صحنه را اندازه‌گیری کرده و مناسب‌ترین میزان نوردهی را بر اساس یکی از روش‌های نورسنجی تعیین می‌کند) در داخل خود دارد. حالت‌های مختلف از نورسنج استفاده می‌کنند تا به صورت خودکار نوردهی صحیح را ایجاد کنند.

حالت‌های اولویت – وقتی که حالت اولویت اپرچر انتخاب می‌شود، با تغییر اپرچر سرعت شاتر به صورت خودکار تغییر می‌کند تا نوردهی صحیح ایجاد شود. در حالت اولویت شاتر نیز با تغییر سرعت شاتر، اپرچر به صورت خودکار تنظیم می‌شود تا تا نوردهی صحیح ایجاد شود.

حالت دستی – حالت دستی به شما اجازه می‌دهد که اپرچر و سرعت شاتر را تغییر دهید. این حالت بیشتر توسط عکاسان حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد که می‌خواهند کنترل بیشتری بر روی عکس نهایی خود داشته باشند و می‌دانند که در شرایط مختلف از چه تنظیماتی استفاده کنند.

اپرچر

اپرچر یکی از سه عاملی است که نوردهی را ایجاد می‌کنند. نوردهی در سه مرحله اتفاق می‌افند که شروع آن با اپرچر است که نور از طریق آن عبور می‌کند. اپرچر شبیه به مردمک چشم عمل می‌کند، اپرچر بازتر به نور بیشتری اجازه عبور می‌دهد و اپرچر بسته‌تر به نور کمتری اجازه عبور می‌دهد. بنابراین تغییرات قطر اپرچر اجازه می‌دهد که نور بیشتر یا کمتری وارد دوربین شود.

اپرچر با استفاده از مقیاسی به نام اف استاپ‌ (f-stop) اندازه‌گیری می‌شود. در دوربین‌های عکاسی اف استاپ‌ها را به صورت “یک عدد/f” مشاهده خواهید کرد. عدد به کار رفته، میزان گشودگی اپرچر را نشان می‌دهد – هرچه عدد کوچک‌تر باشد، اپرچر گشوده‌تر است. میزان اف استاپ‌های اپرچر عبارت‌اند از f/16 ،f/11 ،f/8 ،f/5.6 ،f/4 ،f/2.8 ،f/2 ،f/1.4 و f/22. مهم‌ترین چیز در مورد این اعداد این است که از هر عدد به عدد بزرگ‌تر، گشودگی اپرچر نصف می‌شود و به 50 درصد نور کمتری اجازه داده می‌شود که از لنز دوربین عبور کند.

بین هر دو اف استاپ، یک‌سوم اف استاپ‌ها نیز وجود دارند. به عنوان مثال، بین اف استاپ‌های f/2.8 و f/4، اف استاپ‌های f/3.2 و f/3.5 وجود دارد. وجود یک‌سوم اف استاپ‌ها تنها به عکاس کمک می‌کند که کنترل بیشتری بر روی تنظیمات داشته باشد و دقیق‌تر عمل کند.

Aperture

اپرچر چگونه بر نوردهی تاثیر می‌گذارد؟

تغییر در اپرچر بر نوردهی تاثیر می‌گذارد، هر چه گشودگی اپرچر بیشتر باشد، نوردهی بیشتر می‌شود. بهترین راه برای نشان دادن تاثیر تغییر اپرچر بر نوردهی، ثبت تصاویری است که در هنگام ثبت کردن آن‌ها تمام فاکتورها به جز اپرچر ثابت باقی می‌مانند.

در ادامه تصاویری را مشاهده می‌کنیم که همگی در شرایط ایزو 200 و سرعت شاتر 1/400 ثانیه ثبت شده‌اند و تنها فاکتوری که در آن‌ها تغییر کرده، اپرچر بوده است. این تصاویر به ترتیب در اف استاپ‌های f/16 ،f/11 ،f/8 ،f/5.6 ،f/4 ،f/2.8 ،f/2 و f/22 ثبت شده‌اند.

aperture-vs-exposure (1)

aperture-vs-exposure (2)

aperture-vs-exposure (3)

aperture-vs-exposure (4)

aperture-vs-exposure (5)

aperture-vs-exposure (6)

aperture-vs-exposure (7)

aperture-vs-exposure-81

تاثیر اپرچر بر عمق میدان چگونه است؟

یکی از مواردی که اپرچر بر آن تاثیر می‌گذارد، عمق میدان است. هر چه که اپرچر بازتر باشد، عمق میدان کمتر و هر چه که گشودگی اپرچر بسته‌تر باشد عمق میدان بیشتر می‌شود. پیش از اینکه با مشاهده تصاویری به تاثیر تغییر اپرچر بر عمق میدان پی ببریم، بهتر است نگاهی به دیاگرام زیر بیاندازیم تا رابطه بین میزان گشودگی اپرچر و عمق میدان را بهتر درک کنیم.

how-depth-of-field-works

برای درک بهتر تاثیر تغییر اپرچر بر عمق میدان، در ادامه تصاویری را مشاهده می‌کنیم که همگی در شرایط ایزو یکسان و سرعت شاتر یکسان ثبت شده‌اند و تنها فاکتوری که در آن‌ها تغییر کرده، اپرچر بوده است. این تصاویر به ترتیب در اف استاپ‌های f/2.8 ،f/4 ،f/5.6 ،f/8 ،f/11 ،f/16 ،f/22 و f/2 ثبت شده‌اند.

aperture-vs-dof-1

aperture-vs-dof-2

aperture-vs-dof-3

aperture-vs-dof-4

aperture-vs-dof-5

aperture-vs-dof-6

aperture-vs-dof-7

aperture-vs-dof-8

موارد استفاده اپرچرهای مختلف چیست؟

در ابتدا باید این مورد را به خاطر داشته باشیم که هیچ قانونی برای انتخاب یک اپرچر وجود ندارد و انتخاب اپرچر تا حد زیادی به شما بستگی دارد که می‌خواهید عکس مورد نظر خود را در چه شرایطی و با چه افکت‌های هنری‌ای خلق کنید.

سرعت شاتر

سرعت شاتر بارزترین عامل در میان سه عاملی است که در ترکیب با یکدیگر یک نوردهی را ایجاد می‌کنند و تاثیر زیادی بر روی تصویر نهایی شما دارد. با آشنایی کامل با سرعت شاتر و نحوه صحیح استفاده از آن می‌توانید از تار شدن تصاویر خود جلوگیری کرده و آثار هنری زیبایی را خلق کنید.

هنگامی‌که نور از طریق اپرچر از لنز دوربین عبور می‌کند، به شاتر می‌رسد و سرعت شاتر تعیین می‌کند که چه مقدار از این نور ورودی به حسگر (یا فیلم) برسد. سرعت شاتر را می‌توان به عنوان مقدار دقیقی از زمان در نظر گرفت که دوربین شما در طول آن زمان یک تصویر را ثبت می‌کند. تنظیم سرعت شاتر به شرایط نوری محیط و سوژه‌ای که از آن عکس می‌گیرید بستگی دارد.

موشن بلور و فریز کردن حرکت

استفاده از یک سرعت شاتر بالا به شما کمک می‌کند که از تار شدن تصویر نهایی خود جلوگیری کنید. فاصله کانونی لنز نیز تاثیر زیادی بر روی تار بودن تصویر دارد. لنزهای تله به یک سرعت شاتر بالا نیاز دارند تا با استفاده از آن‌ها بتوان تصاویری بدون تارشدگی را ثبت کرد، چراکه کوچک‌ترین حرکت دوربین به وسیله لنز بزرگ خواهد شد. یک لنز واید به سرعت شاتر پایین نیاز دارد، چراکه جزییات در تصویر ثبت شده با استفاده از لنز واید بسیار کوچک‌تر هستند.

به طور کلی، سرعت شاتر بالا اجازه می‌دهد که نور کمی به حسگر برسد و تصویر در مدت‌زمان اندکی ثبت شود و در نتیجه تصویر نهایی تار نخواهد بود، اما سرعت شاتر پایین اجازه می‌دهد که نور بیشتری به حسگر برسد و تصویر در مدت‌زمان طولانی‌تری ثبت شود و در نتیجه تارشدگی در تصویر نهایی مشاهده خواهد شد. به مرور زمان و با آشنایی کامل با سرعت شاتر، خواهید آموخت که در هر شرایطی از چه سرعت شاتری برای به دست آوردن بهترین نتیجه استفاده کنید.

در ادامه تصویری را مشاهده می‌کنیم که در آن از موشن بلور (تاری حرکت) به صورت خلاقانه‌ای بهره گرفته شده است.

motion

هنگامی‌که می‌خواهیم از سوژه مورد نظر خود عکاسی کنیم و هیچ تارشدگی در تصور نهایی ما وجود نداشته باشد، باید از سرعت شاتر بالا استفاده کنیم. اگر سوژه مورد نظر ما متحرک است، با توجه به سرعت حرکت سوژه باید سرعت شاتر را بالاتر ببریم تا شاهد هیچ‌گونه تارشدگی ناشی از حرکت سوژه در تصویر نهایی نباشیم که در اصطلاح عکاسی به آن فریز کردن حرکت گفته می‌شود.

در ادامه تصویری را مشاهده می‌کنیم که در آن از یک سوژه متحرک با سرعت شاتر بالا عکاسی شده است و حرکت سوژه را فریز کرده و از تار شدن آن جلوگیری کرده است.

Stop blur (1)

ایزو

هنگامی‌که نور از طریق اپرچر از لنز عبور می‌کند و به وسیله سرعت شاتر فیلتر می‌شود، به سنسور می‌رسد جایی‌که میزان ایزو حساسیت حسگر به نور را تعیین می‌کند. به طور کلی، با افزایش ایزو حساسیت حسگر به نور بیشتر و نوردهی نیز بیشتر می‌شود، اما به دنبال آن نویز تصویر نیز افزایش می‌یابد که کیفیت تصویر را کاهش می‌دهد. میزان ایزو معمولاً از 100 شروع می‌شود و با دوبرابر شدن آن ایزو بعدی به دست می‌آید و به همین ترتیب ادامه می‌یابد 100، 200، 400، 800، 1600، 3200 و غیره.

ایزو یکی از سه عاملی است که بر نوردهی تاثیر می‌گذارد و با ایزو بیشتر، نوردهی نیز بیشتر می‌شود. برای درک بهتر تاثیر تغییر ایزو بر نوردهی، در ادامه تصاویری را مشاهده می‌کنیم که همگی در شرایط اپرچر یکسان و سرعت شاتر یکسان ثبت شده‌اند و تنها فاکتوری که در آن‌ها تغییر کرده، ایزو بوده است. این تصاویر به ترتیب در ایزوهای 100، 200، 400، 800، 1600 و 3200 ثبت شده‌اند.

ISO vs Exposure (1)

ISO vs Exposure (2)

ISO vs Exposure (3)

ISO vs Exposure (4)

ISO vs Exposure (5)

ISO vs Exposure (6)

اما باید دانست که نوردهی تنها موردی نیست که با تغییر ایزو تحت تاثیر قرار می‌گیرد و با تغییر ایزو میزان نویز تصویر نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. به این صورت که هر چه ایزو بیشتر باشد، با وجود اینکه نوردهی نیز بیشتر می‌شود، اما میزان نویز تصویر نیز افزایش خواهد یافت که به دنبال آن کیفیت عکس کاهش می‌یابد.

برای درک بهتر تاثیر تغییر ایزو بر میزان نویز تصویر، در ادامه تصاویری را مشاهده می‌کنیم که همگی در شرایط اپرچر یکسان و سرعت شاتر یکسان ثبت شده‌اند و تنها فاکتوری که در آن‌ها تغییر کرده، ایزو بوده است. این تصاویر به ترتیب در ایزوهای 100، 200، 400، 800، 1600 و 3200 ثبت شده‌اند.

iso-vs-noise-1-600

iso-vs-noise-2-600

iso-vs-noise-3-600

iso-vs-noise-4-600

iso-vs-noise-5-600

iso-vs-noise-6-600

با آشنایی کامل با ایزو و تاثیر آن بر نوردهی و کیفیت تصویر نهایی، می‌توانید از این عامل برای خلق آثاری هنری بهره ببرید. با توجه به شرایط نوری محیط و موقعیتی که در آن قرار می‌گیرید، باید بهترین ایزو را انتخاب کنید.


حال که با مفاهیم و اصول اولیه عکاسی آشنا شدیم، در ادامه ویدیویی را مشاهده می‌کنیم که به معرفی قسمت‌های مختلف دوربین‌های عکاسی دیجیتال می‌پردازد.

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.