ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

سطح ماه هر ۸۱ هزار سال یک‌بار تغییرات گسترده‌ای را به خود می‌بیند

+

طبق مطالعه جدیدی که بر اساس داده‌های ناسا در روز چهارشنبه منتشر شده، سطح ماه با توجه به این‌که توسط اجرام آسمانی به صورت متوالی بمباران می‌شود، هر ۸۱ هزار سال یک‌بار تغییرات گسترده‌ای را به خود می‌بیند و شاید بتوان گفت که کاملاً تغییر ظاهر می‌دهد. دانشمندان گزارش داده‌اند که این پدیده دگرگون سازی، ۲ سانتی‌متر بالایی سطح ماه را ۱۰۰ برابر سریع‌تر از آن چیزی که پیش‌تر گمان می‌شد تغییر می‌دهد. همچنین این دانشمندان با توجه به مطالعات گسترده‌ای که انجام داده‌اند گزارش داده‌اند که اجرام کیهانی که به سطح ماه برخورد می‌کنند، هر ساله به طور متوسط چیزی در حدود ۱۸۰ دهانه جدید با قطر دست کم ۱۰ متر بر روی این قمر ایجاد می‌کنند. نتایج این تحقیقات در مجله Nature منتشر شده است و گفته شده که اطلاعات ذکر شده در تحقیق، همگی با توجه به تصاویر “قبل و بعد” ثبت شده توسط فضاپیمای مدارگرد شناسایی ماه (متعلق به ناسا) به دست آمده‌اند. این فضاپیما از سال ۲۰۰۹ تا به امروز به نقشه‌برداری از سطح ماه مشغول است.

این گروه تحقیقاتی که توسط امرسون اشپیر از دانشگاه ایالتی آریزونا رهبری می‌شوند، با مقایسه تصاویری که توسط این فضاپیما از یک ناحیه در بازه‌های زمانی مختلف به ثبت رسیده‌اند، توانستند تعداد دهانه‌های جدیدی که توسط اجرام کیهانی بر روی سطح ماه ایجاد شده‌اند را محاسبه کنند و دریابند هر ساله چه تعداد دهانه جدید به سطح این قمر اضافه می‌شود.

امرسون اشپیر در این خصوص می‌گوید:

emerson-speyerer

ما بر روی سطح ماه، ۲۲۲ دهانه جدید را کشف کرده‌ایم و دریافتیم که تعداد دهانه‌هایی با قطر ۱۰ متر، ۳۳ درصد بیشتر از مقداری است که ما پیش‌بینی کرده بودیم.

دانشمندان علاوه بر دهانه‌های بزرگ، هزاران شکاف‌ کوچک را نیز بر روی سطح ماه شناسایی کرده‌اند که توسط اجرام کیهانی کوچک‌تر به وجود آمده‌اند. دانشمندان می‌گویند شاید این شکاف‌ها کوچک به نظر برسند اما در طول هزاران سال می‌توانند بدون ایجاد دهانه‌های بزرگ، سطح ماه را به طور کامل دگرگون کرده و فرم آن را تغییر دهند. سیاره زمین نیز همانند ماه توسط اجرام کیهانی بمباران می‌شود اما این سیاره توسط یک لایه نازک به نام اتمسفر یا جو محافظت می‌شود و بسیاری از این اجرام کیهانی پیش از آن‌که به سطح زمین برسند، در اتمسفر آن از بین می‌روند. جالب است بدانید که روزانه ۱۰۰ تُن غبار کیهانی که به اندازه دانه‌های شن هستند زمین را بمباران می‌کنند اما اتمسفر زمین فرصت برخورد با سطح این سیاره را به آن‌ها نمی‌دهد. اتمسفر زمین به حدی قدرت‌مند است که می‌تواند اجرام کیهانی با عرض ۲۵ متر را نیز پودر کند و ناسا می‌گوید این اجرام هیچ‌گاه به سطح زمین نمی‌رسند و اگر هم برسند، آسیب ناچیزی را وارد می‌کنند.

ماه نیز اتمسفر دارد اما این اتمسفر به حدی نازک است (۱۰۰ مولکول گاز و دیگر عناصر در هر سانتی‌متر مکعب آن وجود دارد) که تقریباً به حساب نمی‌آید و مانع از برخورد اجرام کیهانی نمی‌شود. این در حالی است که اتمسفر زمین در سطح دریا، ۱۰ میلیارد میلیارد مولکول در هر سانتی‌متر مکعب دارد!

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.