ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

فضاپیمای جونو از نگاه ارقام

+

فضاپیمای جونو در سال ۲۰۱۱ توسط راکت اطلس ۵ به فضا پرتاب شد و به سمت سیاره مشتری به راه افتاد. حال از آن روز ۵ سال می‌گذرد و سه‌شنبه ساعت ۷ صبح به وقت تهران، این فضاپیما فرآیند قرارگیری در مدار مشتری را آغاز می‌کند. ماموریت جونو یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های ناسا به شمار می‌رود و قرار است که به زودی فضاپیمای جونو تصاویری را از این سیاره به زمین مخابره کند. همچنین سیستم‌های جونو به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بتوانند نقشه‌ای کامل از سطح مشتری و آن‌چه که در زیر اتمسفر این سیاره غول پیکر می‌گذرد را تهیه کنند. در این مطلب می‌خواهیم به فضاپیمای جونو که ماموریتی ۱٫۱ میلیارد دلاری است، از دید ارقام نگاه کنیم. با ویاتک همراه باشید.

۲٫۸ میلیارد کیلومتر

این تمام فاصله‌ای است که باید برای رفتن از زمین به مشتری طی کنید! جونو مسیر مستقیمی را به سمت مشتری طی نکرد، زیرا راکتی که این فضاپیما را حمل می‌کرد، به اندازه‌ای قدرت‌مند نبود که بتواند مستقیماً به سمت مشتری برود و مسیر طولانی‌تری را نسبت به حالت عادی طی کرد. این فضاپیما به صورت چرخشی به سمت بخش داخلی منظومه شمسی حرکت کرد و پیش از حرکتش، ابتدا از زمین به عنوان یک تیرکمان گرانشی استفاده کرد و سپس به سمت بخش داخلی منظومه شمسی پرتاب شد.

۵ هزار کیلومتر

این فاصله فضاپیمای جونو با ابرهای سیاره مشتری است. جونو در طول این ماموریت، ۳۷ بار به دور قطب‌های این سیاره در ارتفاع ۵ هزار کیلومتری و در مسیری که از تشعشعات جلوگیری کند گردش می‌کند.

۴۸ دقیقه و ۱۹ ثانیه

این مدت زمانی است که طول می‌کشد سیگنال‌های رادیویی از مشتری به زمین برسند. شما این زمان را در نظر بگیرید، جونو به مدت نیم ساعت موتور اصلی خود را برای کاهش سرعت روشن می‌کند، ۱۸ دقیقه و ۱۹ ثانیه بعد تازه خدمه زمینی پیغام موتور روشن شد را دریافت می‌کنند! این در حالی است که فرآیند روشن شدن موتور و کاهش سرعت ۱۸ دقیقه و ۱۹ ثانیه قبل انجام شده و اگر همه چیز طبق برنامه باشد، به احتمال زیاد فضاپیما در مدار نیز قرار گرفته است!

۲۰ ماه

این طول ماموریت است. به دلیل این‌که فضاپیمای جونو در ناحیه‌ای قرار می‌گیرد که میزان تشعشات بسیار بالاست، تمامی تجهیزات الکترونیکی و رایانه اصلی این فضاپیما در محفظه‌ای از جنس تیتانیوم قرار گرفته‌اند اما در نهایت این فضاپیما در مقابل تشعشعات بسیار زیاد، تسلیم خواهد شد و برای جلوگیری از برخورد با قمرهای این سیاره، فرمان سقوط به درون مشتری را صادر خواهد کرد. پس ما ۲۰ ماه زمان داریم تا به تحقیقات لازم بپردازیم.

۹

این تعداد تجهیزات علمی است که جونو با خود حمل می‌کند تا به کمک آن‌ها، از میان اتمسفر مشتری به درون این سیاره نگاه کند. این تجهیزات، نقشه‌ای از گرانش و همچنین میدان‌های مغناطیسی سیاره تهیه می‌کنند و سپس به بررسی مقدار آب موجود در اتمسفر این سیاره می‌پردازند. یک دوربین تماماً رنگی بر روی جونو قرار گرفته که تصاویری بسیار نزدیک از ابرهای مشتری، نواحی قطبی و نورهای موجود در قطب شمال و جنوب این سیاره را به ثبت می‌رساند.

۳

سه باله نسبتاً بزرگ خورشیدی که وظیفه تامین نیروی لازم فضاپیما و تجهیزات آن را به عهده دارند، بر روی جونو قرار داده شده‌اند. این باله‌ها توانایی تولید ۵۰۰ وات انرژی الکتریکی را دارند و این مقدار انرژی، برای تمام تجهیزات علمی فضاپیما کافی است.

نظر شما در مورد این آمار و ارقام چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.