ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

ساخت یک نوع چیپ میکروسیال برای اولین بار در دانشگاه تهران

+

پژوهشگران دانشگاه تهران با همکاری دانشگاه گنت بلژیک و علوم پزشکی تهران چیپ میکروسیالی برای اندازه‌گیری سطح سرمی مارکرهای استخوانی تولید کردند.   

به گزارش ویاتک، به نقل از روابط‌عمومی دانشگاه تهران، میز پروتئومیک میکروسیالی، که به راحتی قابل تبدیل به یک دستگاه تشخیص برای هر نشانگری (biomarker) است، توسط پاتریشیا خشایار، دانشجوی رشته نانوبیوتکنولوژی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران و رشته مهندسی پزشکی دانشگاه گنت بلژیک، با همکاری مرکز پژوهشی فناوری‌های نوین در مهندسی علوم زیستی دانشگاه تهران ساخته شد.

این پلت فرم حاصل ادغام تکنولوژی میکروسیالی با سیستم سنجش الکتروشیمیایی بوده و از یک محفظه واکنش / تشخیص برای اندازه‌گیری سطح سرمی نشانگرهای زیستی متفاوت تشکیل‌شده است. طراحی منحصربه‌فرد این پلت فرم امکان اندازه‌گیری نشانگرها با حساسیت بالا را فراهم می‌آورد و ساختارهای میکروسیالی و الکتروشیمیایی به‌طور مستقل قابل بهینه‌سازی هستند.

در گام اول از طریق تعامل میان نانوذرات طلا (AuNPs) و مولکول‌های زیستی آنتی‌بادی، یک نانو کاوشگر (nanoprobe) طلا برای اندازه‌گیری الکتروشیمیایی غیر آنزیمی نشانگرها ساخته شد. در گام بعدی این کاوشگر بر روی سطح الکترود با حفظ ساختار و کارکرد آنتی‌بادی نشانده شد. در این راستا رسوب نانوذرات طلا بر روی سطح الکترود طلا به‌منظور بهبود ویژگی‌های الکتروشیمیایی سطح صورت گرفت.

برای ساخت کانال‌های میکروسیالی از یک روش ارزان، قابل‌اعتماد و سریع برای ساخت کانال میکروسیالی با استفاده از نوارچسب دو طرفه استفاده شده است. در مرحله آخر تراشه الکتروشیمیایی و ساختار میکروسیالی برای ساخت سیستم نهایی (استئوکیت) ادغام شدند. در این پلت فرم مبتنی بر واکنش آنتی‌بادی و آنتی‌ژن کلیه مراحل معرفی نمونه، انکوباسیون و اندازه‌گیری الکتروشیمیایی در کانال‌های میکروسیالی اتفاق می‌افتد. الکترودهای طلای موجود در محفظه میکروسیالی برای نشاندن آنتی‌بادی که در مراحل بعدی به صورت انتخابی با آنتی‌ژن مربوطه واکنش می‌دادند عامل دار شده بودند.

نتایج نهایی نشان داد که استئوکیت طراحی‌شده دقت، حساسیت و اختصاصی بودن لازم برای سنجش سطح سرمی استئوکلسین و CTX را دارد. این سیستم برای اندازه‌گیری غلظت Oc سرمی حساس و اختصاصی بوده و می‌تواند سطح سرمی نشانگر را در طیف وسیعی از ۲/۵ تا ۷۵ نانوگرم / میلی‌لیتر تشخیص دهد و به‌طور مشابه سطح CTX با موفقیت از ۱ تا ۲۵۰۰ pg/ml اندازه‌گیری شود که با توجه به مرجع نرمال نشانگر قابل‌قبول است. این سیستم هیچ‌گونه واکنش متقاطعی برای سایر نشانگرها از خود نشان نداد. ارتباط قابل‌قبول میان نتایج ELCIA و هر دو نشانگر Oc و CTX بر روی سرم خون بیماران نشان داد که این سیستم قابلیت اندازه‌گیری سطح سرمی نشانگرها در محدوده بالینی را داشته و سایر مولکول‌های موجود در سرم، در نتایج تغییر قابل‌ملاحظه‌ای ایجاد نمی‌کنند.

می‌توان نتیجه گرفت که در مقایسه با روش‌های مرسوم، تراشه میکروسیالی بر پایه روش‌های الکتروشیمیایی ساخته‌شده برای اندازه‌گیری نشانگرهای پیشنهادشده انتخابی و حساس بوده و از دیگر مزایای این سیستم تشخیصی ساده می‌توان به کاهش زمان اندازه‌گیری و نیاز به مقدار کمتر نمونه و ثبات بالا اشاره نمود. گفتنی است مراحل ثبت USA Patent این کار نیز انجام‌گرفته است.

این طرح با راهنمایی دکتر قاسم عمو عابدینی از دانشگاه تهران و دکتر باقر لاریجانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دکتریان ون فلترن از دانشگاه گنت بلژیک و مشاوره دکتر مرتضی حسینی از دانشگاه تهران به اتمام رسیده است.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.