ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

ربات جدیدی که همچون سمندر حرکت می‌کند

+

Pleurobot نام ربات جدیدی است که توسط اکول‌پلی تکنیک لوزان (EPFL) در سوئیس توسعه داده شده است. محققان اکول‌پلی تکنیک لوزان در این پروژه سعی کرده‌اند که نحوه حرکت سمندرک آجدار والتل را در این ربات شبیه‌سازی کنند. سمندرک آجدار والتل یک نوع سمندر بومی شبه‌جزیره ایبری در اروپا است.

محققانی از اکول‌پلی تکنیک لوزان ویدیوهای اشعه اکسی را از سمندرک آجدار تهیه کردند تا به دقت به بررسی نحوه حرکت آن در آب و خشکی بپردازند. آن‌ها ۶۴ نقطه منحصربه‌فرد از اسکلت این جاندار را به صورت زنجیروار در کنار یکدیگر قرار داده و یک نسخه ساده‌تر از ستون فقرات این جاندار را با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی تولید کردند.

این محققان با بررسی دقیق ساختار این سمندرک آجدار و جزییات نحوه حرکات آن، توانستند نسخه‌ای ساده از اسکلت این جاندار را بسازند که توازن بین طراحی یک ساختار استخوانی ساده و تکرار راه رفتن سمندر در سه بعد را نشان می‌دهد. ایجاد این مدل سه بعدی به محققان اجازه خواهد داد که اطلاعات بیشتری را در رابطه با نحوه حرکت سمندرها و به طور کلی مهره‌داران به دست آورند. با توجه به بررسی‌های عصب‌شناسان مشخص شده است که سمندرها تنها با استفاده از سطوح مختلفی از الکتریسیته و تحریک نخاع می‌توانند راه بروند، بخزند و یا شنا کنند. Ijspeert بیان می‌کند که تحقیقات در این زمینه می‌تواند به توسعه روش‌های درمانی برای بیماران فلج و قطع عضو کمک کند.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.