ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

تشخیص دقیق و ارزان سرطان برای اولین بار در ایران ممکن شد

+

محققان کشور موفق به طراحی و ساخت سیستمی شدند که می‌تواند انواع سرطان‌هایی که نیاز به نمونه‌برداری دارند را با بیشترین دقت و در کمترین زمان تشخیص دهند.

به گزارش ویاتک، دکتر محمد عبد الاحد، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه علوم پزشکی تهران و مجری طرح حسگر زیستی تشخیص فاز متاستاتیک سرطان در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اظهار داشت: در ۶ سال اخیر موفق به ساخت حسگرهای زیستی فراوانی شدیم اما آخرین سیستمی که طراحی کرده‌ایم از نظر هزینه‌ای برای تشخیص سرطان مناسب بوده است.

وی با بیان اینکه سیستم‌های طراحی شده توسط تیم ما که بر پایه فناوری نانو طراحی و ساخته شده‌اند اکثراً می‌توانند در مقیاس تحقیقاتی مورد استفاده قرار بگیرند، خاطر نشان کرد: آخرین سیستمی که ساخته‌ایم، در واقع نسل دهم سنسورهای سرطان است و می‌تواند انواع سرطان را در کمترین زمان ممکن با دقت بالا تشخیص دهد. عبدالاحد با تأکید بر اینکه به تازگی این سیستم به فاز کلینیکی وارد شده است، عنوان کرد: طی آزمایش‌ها مختلفی که روی سرطان سینه با آخرین نسل حسگرهای زیستی انجام داده‌ایم به نتیجه رسیدیم که می‌توان با هزینه کمتر، سرطان را در فرد تشخیص داد.

وی افزود: با استفاده از این سیستم نیاز است که از بیمار نمونه‌برداری شود، بیان کرد: تا کنون به صورت موازی توانسته‌ایم هر نمونه‌ای که سرطان متاستاتیک در آزمایشگاه به روش کنونی تشخیص داده شده را با این سیستم نانویی تشخیص دهیم به همین دلیل است که وارد فاز کلینیکی شده‌ایم. به گفته وی، استفاده از این سیستم نسبت به روش‌های کنونی که در آزمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، هزینه کمتری خواهد داشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: تاکنون توانسته‌ایم روی انواع سرطان‌های سینه، پروستات و غدد لنفاوی و… سرطان‌هایی که نیاز به نمونه‌برداری دارند تست‌هایی داشته باشیم که نتایج آنها موفقیت آمیز بوده‌اند. این محقق با اشاره به مزایای استفاده از سیستم تشخیص سرطانی که بر پایه فناوری نانو  است، خاطر نشان کرد: سادگی، ارزان‌قیمت بودن، در دسترس بودن و دقت بالا از مزیت‌های استفاده از این سیستم به شمار می‌روند.

وی در خصوص کاربردهای حسگر تشخیص سرطان تصریح کرد: بررسی میزان متاستاتیک بودن سلول‌های سرطانی، بررسی اثر داروهای ضد سرطان روی سلول‌های سرطانی و مطالعه برهمکنش سلول‌های سرطانی با سلول‌های رگی از کاربردهای این طرح به شمار می‌روند.

عبدالاحد افزود: در این طرح سعی شده است که محیط متاستاز درون بدن، در بیرون بدن شبیه سازی شود و فرایند متاستاز بین سلول متاستاتیک سینه و سلول رگی به وسیله میکروالکترودهای طلا موردمطالعه و بررسی قرار گیرد. با استفاده از نسبت کم تعداد سلول‌های متاستاتیک به سلول‌های رگی در این حسگر، نتایج دقیق‌تری نسبت به مطالعات گذشته ارائه‌شده است.

وی با بیان اینکه از این سیستم می‌توان در آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها به راحتی استفاده کرد، گفت: تاکنون نمونه‌ای از بیمار نداشته‌ایم که سرطان وی، با آزمایش کنونی تشخیص داده شود ولی سنسور ساخته‌شده تشخیص ندهد؛ حتی اتفاق افتاده که در مواردی، آزمایش‌ها کنونی گواه بر عدم‌تشخیص سرطان بوده ولی این سیستم نمونه سرطانی را تشخیص داده است. وی تاکید کرد: این سیستم تشخیص سرطان که بر پایه نانو طراحی شده در ایران و امریکا ثبت اختراع و ثبت پتنت شده است؛ هیچ کشوری تکنولوژی ساخت چنین حسگری را ندارد.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.