ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

پروتئین مرتبط با پیر شدن، ممکن است در افسردگی نیز نقش داشته باشد

+

تحقیقات اخیری که روی موش‌های آزمایشگاهی انجام‌شده است نتایج جالبی را نشان می‌دهند. پروتئینی مشغول که به‌ علت نقشی که در روند پیش شدن دارد، شناخته می‌شود، ممکن است که در افسردگی نیز نقشی جدی داشته باشد. به نظر می‌رسد که پروتئین SIRT1 در شرایط خاص موش‌ها را غمگین و محزون کرده است.

نتیجه این پژوهش‌ها به تازگی در مجله‌ی علوم اعصاب منتشرشده است. هر چند چنین نتایجی در مراحل اولیه به سر می‌برند اما ممکن است که در نهایت به کمک همین پژوهش‌ها راه‌های درمانی جدیدی برای افسردگی پیدا شود. درمان‌هایی که امروزه استفاده می‌شوند، همیشه تأثیر مثبت ندارند و نیاز به رویکردهای درمانی جدید به شدت احساس می‌شود.

دوروکس فرگوسن از دانشکده پزشکی دانشگاه آریزونا که رهبری این پژوهش را بر عهده داشته است، باور دارد که چنین کشفی می‌تواند منجربه پیدا کردن راه‌های درمانی جدیدی برای افسردگی شود. وی به همراه همکارانش برای انجام چنین آزمایشی، موش‌ها را به مدت ده روز به همراه موش‌هایی دیگر در مقابل رویارویی‌هایی پراسترس قراردادند و سبب تضعیف روحیه‌ی آن‌ها شدند. پس از آن موش‌ها نشانه‌هایی از افسردگی مانند اجتناب از خوردن آب‌قند و دست کشیدن از تلاش برای شنا کردن را نشان دادند.

به همراه ناامیدی این جوندگان و احساس افسردگی آن‌ها، دانشمندان مشاهده کردند که فعالیت ژن SIRT1 در هسته اکومبنس مغز که با احساس انگیزه و افسردگی مرتبط است، بالا رفته است. فرگوسن و همکارانش برای بالابردن فعالیت این ژن از رسوراترول (ترکیبی که در انگور قرمز یافت می‌شود و باعث بالا بردن عملکرد پروتئین SIRT1 می‌شود) استفاده کردند و به طور مستقیم این ترکیب را به بخش نام برده‌ی مغز تزریق کردند و بعد از تزریق نشانه‌های بیشتری از افسردگی را مشاهده کردند.

SIRT1، نوعی از پروتئین است که به‌عنوان هیستون داستیلاز نیز شناخته می‌شود و می‌تواند رفتار بعضی از ژن‌ها را تغییر دهد. به‌عنوان نمونه این پروتئین قادر است که بر بسیاری از فرایندهای سلولی مثل متابولیسم (سوخت‌وساز)، روند توسعه‌ و حتی سرطان شدن تأثیر داشته باشد. در این زمینه سال پیش نیز تحقیقاتی انجام‌شده بود که در مجله‌ی نیچر منتشر شد و بیان می‌کرد که  ژن SIRT1 در بیشتر از ۵۰۰۰ نفر از زنان چینی که به افسردگی مبتلا بوده‌اند، شایع‌تر بوده است.

پژوهش‌های جدید برای فهمیدن دلایل متعدد افسردگی بسیار مهم می‌باشند و می‌توانند به نتایج بسیار خوبی نیز دست یابند البته باید در نظر داشت که به‌طورقطع نمی‌توان گفت که این پروتئین در روند ایجاد افسردگی دخالت دارد و باید آزمایش‌های بیشتری برای تأیید این موضوع انجام شود.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.