ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

گزارش مالی آلفابت در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶؛ سود خالص ۷٫۵ میلیارد دلاری از درآمد ۲۱٫۵ میلیارد دلاری

+

به دنبال دیگر شرکت‌های بزرگ جهان، آلفابت نیز امروز گزارش مالی سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶ (از ۱ آوریل تا ۳۰ ژوئن) خود را منتشر کرد و پیش‌بینی‌های قبلی را پشت سر گذاشت. تحلیل‌گران گفته بودند که آلفابت در این بازه زمانی ۲۰٫۷۶ میلیارد دلار درآمد کسب خواهد کرد و ۸٫۰۳ دلار نیز عاید هر سهم خواهد شد. اما آلفابت امروز اعلام کرد که توانسته در سه ماه گذشته، ۲۱٫۵ میلیارد دلار درآمد کسب کند و ۸٫۴۲ دلار نیز عاید هر سهم می‌شود، همین موضوع نشان‌دهد که رشد درآمد آلفابت در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۱ درصد بوده است. سود عملیاتی GAAP آلفابت ۵٫۹ میلیارد دلار بوده و نسبت به سال قبل ۲۸ درصد رشد داشته است اما سود عملیاتی non-GAAP آن ۷٫۵ میلیارد دلار بوده که ۳۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد کرده است.

Generally Accepted Accounting Principles یا به اختصار GAAP، اصول مشخص و ثابتی در علوم حساب‌داری است که برای تمامی ارگان‌ها و شرکت‌ها یکسان و قابل قبول است و به نوعی محاسبات را در قالب واقعی و همان‌گونه که هستند ارائه می‌دهد. اما non-GAAP همه درآمدها و چرخه مالی را به نحوی محاسبه می‌کند که عملکرد واقعی شرکت را بدون در نظر گرفتن زیان‌ها نمایش دهد. Non-GAAP برای ارائه یک دید دقیق از عملکرد شرکت برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته شده است.

همان‌طوری که می‌دانید، آلفابت هولدینگ شرکت گوگل است و مطمئناً در حال حاضر بیشتر درآمد آلفابت از سوی گوگل است. گوگل به تنهایی توانسته در این بازه زمانی ۲۱٫۳ میلیارد دلار درآمد کسب کند که از این مقدار، ۶٫۹ میلیارد دلار آن سود عملیاتی بوده است. سایر زیر مجموعه‌های آلفابت نظیر Nest ،X ،GV و… توانسته‌اند تنها ۱۸۵ میلیون دلار درآمد کسب کنند که در مقایسه با سال گذشته ۷۴ میلیون دلار افزایش یافته است. اما اوضاع برای سایر بخش‌ها چندان خوب نیست و همچنان ضررده هستند. به عنوان مثال، واحد Other Bets چیزی در حدود ۷۰۹ میلیون دلار ضرر مالی داشته و یا بخش SBC expense به تنهایی ضرری ۸۵۹ میلیون دلاری را متحمل شده است!

هولدینگ آلفابت در تاریخ ۱۰ آگوست سال ۲۰۱۵ شکل گرفت. یک سال پیش، لری پیج اعلام کرد که او و سرگئی برین شرکت گوگل را ترک خواهند کرد تا آلفابت را تاسیس کنند و تمام پروژه‌هایی که به عنوان زیر مجموعه گوگل به حساب می‌آمدند را به زیر چتر آلفابت بیاورند و در کنار گوگل آن‌ها را به شکل گسترده‌تری توسعه دهند. این کار باعث شد که ساندار پیچای به عنوان مدیر عامل گوگل معرفی شود و همچنین این امکان برای سهام‌داران به وجود آمد که دقیقاً ببینند گوگل و دیگر پروژه‌ها چگونه عمل می‌کنند. از دیگر بخش‌های زیر مجموعه آلفابت می‌توان به X (پیش‌تر با نام Google X شناخته می‌شد) و Nest اشاره کرد. این بخش‌های زیر مجموعه هنوز در درآمد آلفابت نقش چندانی ندارد و ۹۹ درصد این درآمد توسط گوگل حاصل شده است.

آلفابت در سه ماه گذشته، شاهد افزایش درآمد بوده است اما متاسفانه بخش‌هایی از این هولدینگ ضررده بوده‌اند. اما آلفابت اعلام کرده که نسبت به سال گذشته میزان درآمدی که داشته ۲۱ درصد رشد داشته و این بسیار خوب است، همچنین این هولدینگ با ارائه گزارش مالی خود توانست که پیش‌بینی کارشناسان را نیز پشت سر بگذارد و خود این موضوع نیز یکی از نقاط قوت آلفابت به شمار می‌رود.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.