ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

جایگزین تراکتور توسط محققان کشور ساخته شد

+

محققان کشور موفق به طراحی و ساخت سیستمی تحت عنوان همیار کشاورز شدند که می‌تواند به جای تراکتور در زمین کشاورزی با قابلیت‌های زیادی استفاده شود.

به گزارش ویاتک، به نقل از خبرگزاری مهر، پوریا کورانی، برگزیده هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی در خصوص طرح همیار کشاورز با بیان اینکه در حال حاضر از تراکتور در زمین‌های کشاورزی برای کشت استفاده می‌شود، اظهار داشت: تراکتور به زمین کشاورزی آسیب‌های زیادی وارد می‌سازد ازاین‌رو درصدد آمدیم تا سیستمی طراحی کنیم که این مشکل در آن بر طرف شود.

وی در خصوص سیستم همیار کشاورز افزود: این دستگاه با حجم کم و وزن سبک با موتور c۱۲۳ هندا ساخته شده که نیروی موتور توسط چرخ زنجیرهای کوچک به بزرگ، قدرت آنرا را تا حد بالایی زیاد کرده است. کورانی اظهار داشت: این دستگاه چندمنظوره که عملیات شخم و جمع‌آوری علف‌های هرز باغات انگور و غیره را همزمان انجام می‌دهد، قابلیت سم‌پاشی، وجین، ردیف‌کاری، حمل بار را نیز دارد. همچنین سم‌پاشی و کوددهی با این سیستم امکان‌پذیر است.

این محقق عنوان کرد: همچنین توسط تیغه‌هایی که به صورت جناغی در قسمت پشت لاستیک با اندازه‌های استاندارد ردیف‌کاری قرارگرفته، می‌توان روزانه حدود دو هکتار کشت‌هایی از قبیل چغندرکاری، ردیف‌کاری انجام داد. به گفته وی، با مخزن کودپاشی که روی فرمان این سیستم تعبیه شده است می‌توان همزمان کود را به اندازه کافی در لایه‌های خاک ریخت و هوادهی نیز کرد.

کورانی با بیان اینکه در عقب سیستم همیار کشاورز، تریلری تعبیه شده است، خاطرنشان کرد: حمل بارهای اضافی، جابجایی کود با این تریلر انجام می‌شود همچنین در موقع برداشت کشت برای بارکشی می‌توان از این وسیله استفاده کرد. وی افزود: این سیستم هفت‌صد کیلو بار جابجا می‌کند بدون اینکه به زمین کشت فشاری وارد کند.

وی با بیان اینکه سوخت این دستگاه بنزین است، گفت: این سیستم تک سیلندر بوده و مصرف سوخت آن در حد قابل‌قبول است. این محقق گفت: تریلر دستگاه با کمک‌فنرهای لوله‌ای آن کاملاً نرم بوده و در جاهای خاکی به راحتی توانایی حرکت دارد و چون محور هر چرخ جداگانه عمل می‌کند در پیچ‌ها قابلیت زیادی برای حرکت راحت و سریع دارد.

وی با بیان اینکه این سیستم با مبلغ بسیار کمی می‌تواند در اختیار کشاورزان قرار بگیرد، گفت: این طرح در نهاوند اجرایی شده است. طرح تحت عنوان همیار کشاورز با همکاری حسین کریمی و پوریا کورانی در استان همدان انجام گرفته است. طرح همیار کشاورز در هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی رتبه دوم بخش کشاورزی و منابع طبیعی را به خود اختصاص داده است.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.