ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

درمانی جدید برای بیماری آلزایمر

+

آلزایمر یک بیماری مزمن است که به تدریج سبب تحلیل مغز می‌شود و اختلالات فراوانی را به وجود می‌آورد. حال به نظر می‌رسد که روش درمانی جدید و موفقیت آمیزی برای این بیماری پیدا شده است. در ادامه با ویاتک همراه باشید.

۱۰ نفر از بیمارانی که به درجات مختلفی از زوال شناختی مرتبط با سن مبتلا بودند پس از دریافت روش جدیدی از درمان بسیار شخصی‌ سازی شده، زندگی آن‌ها تغییر کرد و به افرادی عادی تبدیل شدند. در شرح این تحقیقات که در مجله پیری منتشر شده است، نویسندگان ادعا می‌کنند که با استفاده از روش جدید خود، بیمارانی که به دلیل شرایط ویژه خود مجبور ترک کار خود بوده‌اند، به کار خود بازگشتند و کسانی که کارهای خود را به سختی انجام می‌دادند، توانستند که عملکرد خود را بهبود بخشند.

این روش درمانی از ۳۶ بخش شامل دارو، تغییرات رژیم غذایی، مکمل‌های ویتامینی، تحریک مغز و ورزش و مواردی دیگر تشکیل شده است. دیل بردسن، مدیر گروه تحقیقاتی، در بیانیه‌ای تجربه بهبود این ۱۰ شخص را بی‌سابقه عنوان کرده است و افزوده است که آزمایش‌ها نشان می‌دهند که برخی از این افراد به حالت طبیعی خود بازگشته‌اند.

Alzheimerهر چند تعداد شرکت کنندگان در این مطالعه اندک است، اما نتایج قابل توجهی از این مطالعه به دست آمده است. یکی از این بیماران حداقل یک نسخه از یک شکل خاص از یک ژن – یا الل – به نام APOE4 را دارد، که در حدود ۶۵ درصد از تمام افراد درگیر بیماری آلزایمر وجود دارد. پنج نفر از این بیماران دو نسخه از این الل را دارند، که این مورد آن‌ها را در خطر ژنتیکی بالایی نسبت به این بیماری قرار می‌دهد.

در حال حاضر بسیاری از پزشکان APOE4 را در بیماران مورد ارزیابی قرار نمی‌دهند، چرا که بر این بارو هستند که چندان مهم نیست که بیماران از احتمال ژنتیکی خود برای ابتلا به بیماری آلزایمر آگاه باشند در حالی که روش خاصی وجود ندارد که به عنوان درمان برای آن‌ها انجام شود. با این حال بردسن بیان می‌کند که ما در حال ورود به عصر جدیدی هستیم که در آن ارزیابی APOE4 در اوایل روند بیماری ممکن است به بیماران کمک کند تا از مشکلات بیماری آلزایمر دور شوند.

۱۰ شخصی که در این مطالعه شرکت کردند، پیش از این بیماری آلزایمر یا یکی از علائم پیش از ابتلا به آن از جمله اختلال شناختی خفیف یا اختلال شناختی ذهنی در آن‌ها تشخیص داده شده است. با این حال، بسیاری از آن‌ها پس از دریافت درمان دیگر با علائم پیشین خود رو به رو نشدند. به عنوان مثال، یک مرد که در اواسط دهه ۶۰ زندگی خود به سر می‌برد و با کاهش شدید بخشی از مغز خود به نام هیپوکامپ همراه بود، تا جایی که هیپوکامپ اندازه گیری شده او تنها به اندازه ۱۷ درصد گروه هم سن خود بود، پس از ۱۰ ماه درمان، اسکن MRI نشان داد که اندازه هیپوکامپ او ۷۵ درصد افزایش یافته است و به طور همزمان بخش عمده‌ای از ظرفیت‌های شناختی وی بهبود یافت.

Alzheimer’s Disease-1

مرد دیگری که اواخر دهه ۶۰ زندگی خود را سپری می‌کرد و حافظه بلند مدت او به یک سوم حافظه بلند مدت هم سن و سال‌های خود کاهش یافته بود و در آستانه رها کردن کسب و کار خود قرار گرفته بود، پس از ۶ ماه درمان او توانست برنامه کاری خود را حفظ کند و چهره همکاران خود را بشناسد و در نتیجه توانست به کسب و کار خود ادامه دهد.

در توضیح این سؤال که چرا این روش درمانی می‌تواند موفقیت آمیز باشد در حالی که بسیاری از روش‌های درمانی آلزایمر با شکست رو به رو شدند، بردسن این گونه بیان می‌کند که:

Dale-Bredesen-quotation

تصور کنید سقفی دارید که ۳۶ سوراخ در آن وجود دارد، و داروی شما یکی از آن سوراخ‌ها را به خوبی می‌پوشاند. ممکن است که دارو عمل کند و یکی از سوراخ‌ها را بپوشاند، اما هنوز ۲۵ سوراخ دیگر در در سقف شما باقی مانده است، به طوری که تنها با پوشاندن آن یک سوراخ به وسیله دارو روند اساسی ممکن است که چندان تحت تأثیر قرار نگیرد.

منبع:

واکنش شما:
like
2
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.