ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

Radeon Pro SSG؛ کارت گرافیک یک ترابایتی ای‌ام‌دی

+

خوشبختانه امروز در سطحی از تکنولوژی و در مرحله‌ای از پیشرفت سخت‌افزار هستیم که مقوله حافظه ذخیره‌سازی و حافظه پردازشی، هیچ محدودیتی ندارند. کارت‌های گرافیکی هم جز دستگاه‌هایی به شمار می‌روند که نیاز به حافظه برای ذخیره‌سازی داده‌های پردازشی و رندرینگ خود دارند و اکنون می‌توان گفت همه کارت‌های گرافیکی، حافظه‌هایی حتی بیشتر از نیاز در اختیار دارند، اما گویا ای‌ام‌دی این‌طور فکر نمی‌کند و برنامه‌هایی در سر دارد.

امروزه کارت‌های گرافیکی معمولاً دارای ۸ یا تا ۱۲ گیگابایت حافظه رم هستند و این مقدار بدون تعارف برای حتی اجرای دو بازی به صورت همزمان البته با تنظیمات نه چندان بالا هم مناسب است، البته میدانیم که حافظه رم تنها یکی از ماژول‌های یک کارت گرافیک است و عملکرد کارت به عوامل حتی مهم‌تر دیگری هم وابسته است، اما بهر حال حافظه رم کارت گرافیک‌های امروزی برای امور هر کاربری کفایت می‌کند. حتی کارت گرافیک‌هایی مثل Quadro M6000 انویدیا هم وجود دارند که دارای ۲۴ گیگابایت حافظه رم GDDR4 هستند یا حتی می‌توانیم کارت گرافیک FirePro S9170 خود ای‌ام دی که دارای ۳۲ گیگابایت حافظه رم GDDR5X است را نیز مثال بزنیم. میدانیم احتمالاً فکر می‌کنید میزان حافظه رم حتی در کارت‌های گرافیک هم تبدیل به یک عنصر تبلیغاتی و اهرمی برای منحرف کردن مصرف‌کننده از واقعیت است، اما بد نیست بدانید، هستند برخی نرم‌افزارهای خاص که حتی به بیشتر از این میزان رم هم نیاز پیدا می‌کنند و ازقضا این نرم‌افزارها خیلی هم مهم هستند.

کمپانی‌ ای‌ام‌دی در یک رویداد از یک طرح مفهومی به اسم پروژه Radeon Pro SSG رونمایی کرد که قرار است یک کارت گرافیک مجهز به ۱ ترابایت حافظه حالت‌جامد یا SSD به‌عنوان حافظه رم باشد. این حافظه طبق چیزی که توسعه‌دهنده اعلام کرده به روی برد خود کارت گرافیک جای خواهد گرفت و با یک حساب سرانگشتی می‌بینیم این میزان حافظه حدود ۳۲ برابر بیشتر از کارت گرافیک ۳۲ گیگابایتی خود ای‌ام دی یا حتی خیلی خیلی بیشتر از هر کارت گرافیک دیگر است. باورش سخت است، چون یک موضوع تعجب‌آور است، اما ای‌ام دی گویا روی این پروژه مصمم است و حتی وعده فروش کیت توسعه‌دهندگان این کارت گرافیک را برای سال ۲۰۱۷ داده و حتی قیمت آن را نیز مشخص کرده که ۱۰.۰۰۰ دلار خواهد بود

حالا به علامت سؤال خیلی خیلی بزرگ این ماجرا بپردازیم، اینکه اصلاً چه نیازی به یک چنین حافظه‌ای در یک کارت گرافیک وجود دارد؟ اصلاً چه نرم‌افزار یا بازی‌ای وجود دارد که حتی بتواند تنها از ۱۰ درصد این حافظه استفاده کند؟ پاسخ روشن است، هیچ نرم‌افزار یا بازی‌ای نیازی به چنین حافظه زیادی ندارد. پس موضوع چیست؟ پاسخ را سر راست می‌دهیم: رزولوشن ۸K! بله‌ای‌ام دی آینده نه چندان دور را برایمان پیش‌بینی کرده و چنین پروژه‌ای را شروع کرده است. در کنفرانسی که‌ای‌ام دی در آن کارت رادئون ssg را معرفی کرد، محتوایی ۸K را که از قبل آماده شده بودند را در کارت گرافیک رادئون اس اس جی اجرا کرد و نشان داد که این کارت گرافیک، می‌تواند نرخ فریم نا امید کننده ۱۷ فریم بر ثانیه در کارت‌های گرافیک امروزی را با پروژه اس اس جی به بیش از ۹۰ فریم بر ثانیه برساند. این همه ماجرا نیست و کمپانی محتوای دیگری در دسته‌بندی‌های گوناگون را نیز آزمایش کرد و نشان داد که کارت گرافیک ۱ ترابایتی می‌تواند در شبیه‌سازی‌های علمی و مهندسی و پردازش مجموعه‌های اطلاعاتی عظیم هم می‌تواند تأثیرات فوق‌العاده‌ای داشته باشد.

در حال حاضر معلوم نیست از چه نوع ساختار سخت‌افزاری استفاده خواهد شد. در کنفرانس ای‌ام دی فهمیدیم که با یک حافظه کوتاه‌مدت یا به‌اصطلاح Dram روبه‌رو نیستیم و اتفاقاً حافظه این کارت گرافیک قرار است یک حافظه بلندمدت، چیزی مثل حافظه جانبی سیستم باشد و از این نکته می‌توان دریافت که به‌جای یک SD Ram دراز، این چیپ های Nand مورداستفاده در حافظه‌های SSD خواهند بود که مستقیماً به برد کارت گرافیک متصل خواهند شد، اما خب میدانیم ماژول‌های رم و حافظه‌های اس‌اس‌دی ازنظر سرعت خیلی باهم فاصله دارند و استفاده از چیپ های Nand حافظه‌های اس‌اس‌دی به‌جای ماژول رم، می‌تواند تأخیر و افت سرعت وحشتناکی به بار آورد. تصور کنید کارت گرافیک برای ارسال داده‌ها باید ابتدا اطلاعات را به کانکتور PCIe ارسال کند و سپس داده‌ها از انجا به چیپست منتقل خواهند شد و ازآنجا هم به حافظه سیستم و سپس داده‌های جدیدی هم باید از یک چنین مسیرهایی دوباره کارت گرافیک بازگردند، این در حالی است که ماژول‌های رم روزبه‌روز در حال بهینه و سریع‌تر شدن، برای جبران تأخیرهای، حتی برد اصلی هستند.

موضوع پهنای باند است، و این چیزی است که‌ای ام دی در موردان اطلاعاتی ارائه نداده و هنوز مشخص نیست که آیا واقعاً قرار است در این کارت کیفیت فدای کمیت شود یا خیر. به‌هرحال می‌خواهیم به شفاف‌سازی این موضوع بپردازیم. می‌توانی حدس بزنیم که این حافظه اس‌اس‌دی احتمالاً با حافظه‌های کوتاه‌مدت یا SDRam ها به‌صورت یک ترکیب خواهد بود، برای مثال احتمالاً با یک حافظه GDDR5 یا حتی یک ماژول GDDR5X روبه‌رو هستیم که چیپ های NAND هم در کنار آن‌ها به عمل ذخیره‌سازی خواهند پرداخت، به‌هرحال موضوع خیلی روشن نیست. البته یک نکته ظریف در مورد حافظه‌های اس‌اس‌دی وجود دارد، اینکه باید بدانید سرعت این حافظه‌های حالت‌جامد، همیشه به خاطر پورت‌های ساتا که نهایتاً می‌توانند ۵۰۰ تا ۶۰۰ مگابایت را در واحد ثانیه از خود عبور دهند، محدودشده است. درحالی‌که اگر از حافظه اس‌اس‌دی با چیپ های NVMe استفاده شود و رابط تبادل اطلاعات هم اسلات PCIe باشد، می‌توان به سرعتی بالغ‌بر ۲.۵۰۰ مگابایت در ثانیه یا حتی بیشتر دست‌یافت. بنابراین اگر چیپ های Nand مستقیماً به برد کارت حافظه متصل شوند، می‌توان امیدوار بود سرعت و تأخیر، هر دو در سطح معقولی قرار خواهند گرفت.

اما احتمالات خیلی بعید (به خاطر اقتضای زمان) اما جالب دیگری هم هستند که می‌توانیم آن‌ها را متصور شویم، مثلاً تکنولوژی جدید و مشترک کمپانی میکرون (بزرگ‌ترین سازنده ماژول‌های رم دنیا) و کمپانی اینتل، به نام ۳D XPoint Technology که می‌تواند ۱۰۰۰ بار سریع‌تر از یک چیپ NAND و ۱۰ برابر کوچک‌تر و ۱۰۰۰ برابر پایدارتر از آن باشد. ۳D XPoint هم به‌قدری سریع است که حتی اسلات PCIe هم نمی‌تواند سرعت واقعی آن را به نمایش بگذارد و پتانسیل بالای آن را محدود می‌کند، اما تصور کنید که ۳D XPoint مستقیماً روی خود مادربرد چاپ شود! اما قطعاً ای‌ام دی دوست ندارد در اولین کارت گرافیک یک ترابایتی خود از ۳D XPoint استفاده کند. به‌هرحال کمپانی میکرون، به‌عنوان سازنده و تولیدکننده انبوه حافظه‌های رم و اکنون ۳D XPoint، به بازیگر بزرگی در عرصه حافظه‌های غیر- کوتاه‌مدت بدل شده است و همچنین بد نیست بدانید صحبت‌ها و رأی زنی‌هایی هم در رابطه با جایگزین شدن ۳D XPoint با حافظه‌های Dram ، در بعضی مصارف و کاربردهای خاص شده است. به‌هرحال، آینده ما را فرامی‌خواند و گویا چیزی به عصر کارت گرافیک‌های ۱ ترابایتی هم نمانده است، واکنش انویدیا به این پروژه زیرکانه‌ای‌ام دی واقعاً دیدنی خواهد بود، نظر شما چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.