ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

کشف یک رودخانه عجیب از آهن مذاب در زیر آلاسکا و سیبری

+

به تازگی پژوهش‌گران یک روخانه عجیب از آهن مذاب که حرکت آن به صورت شتاب‌دار است را در زیر آلاسکا و سیبری یافته‌اند. این رودخانه تشکیل شده از مواد مذاب، در عمق 3000 کیلومتری سطح زمین جریان دارد و سرعت حرکت آن در حال افزایش است. این رود گدازه‌ای غول‌آسا بسیار عریض است و دانشمندان می‌گویند طبق داده‌های به دست آمده مشخص شده که عرض آن 420 کیلومتر است و دمای آن تقریباً به اندازه دمای سطح خورشید بوده و در عرض دو دهه، سرعت حرکت آن سه برابر شده است و اکنون به سمت اروپا حرکت می‌کند.

کریس فینلی، از دانشگاه فنی دانمارک در این خصوص می‌گوید:

christopher_finlay2

دانش ما در مورد خورشید بسیار بیشتر از دانش ما در مورد هسته زمین است. کشف این رود بزرگ تشکیل شده از آهن مذاب یک گام مهم به شمار می‌رود و در میزان فهم ما از فعالیت‌های درونی زمین تاثیر بسزایی دارد.

کریس فینلی و گروهش هنگامی که در حال بررسی داده‌های ارسال شده از سوی ماهواره‌های Swarm (سه ماهواره ویژه که توسط آژانس فضایی اروپا به فضا پرتاب شده‌اند) بودند موفق شدند تا این رود در حال جریان را کشف کنند. در سال 2013، آژانس فضایی اروپا ماهواره‌های Swarm را به فضا پرتاب کرد تا نوسانات موجود در میدان مغناطیسی زمین را اندازه‌گیری کنند. این ماهواره‌ها همچنین به پژوهش‌گران این امکان را می‌دادند تا بتوانند نوعی تصویر اشعه اکس را از ساختار درونی زمین تهیه کنند. وقتی که این تصاویر تهیه شدند، اجزایی از زمین را به ما نشان دادند که تا پیش از آن حتی نمی‌دانستیم وجود دارند!

فیل لیوِرمور، پژوهش‌گر ارشد از دانشگاه لیدز در انگلستان می‌گوید:

aaeaaqaaaaaaaazyaaaajgqxn2fjyzuzlwqyyzktndu0ny1hmdixlwrhzmjkyzazyznkyq

ما به کمک این تصاویر نه تنها توانستیم که جریان رودخانه‌ای را برای نخستین بار به وضوح ببینیم، بلکه توانستیم بفهمیم که چرا این رود در آن‌جا است.

گفته می‌شود که میدان مغناطیسی زمین در اثر فعالیت‌هایی که در هسته درونی زمین در جریان هستند به وجود آمده است. هسته زمین یک توده جامد نسبتاً بزرگ به شمار می‌رود و اندازه آن تقریباً دو سوم اندازه ماه است و بیشتر آن از آهن تشکیل شده است. دانشمندان دمای هسته زمین را 5400 درجه سلسیوس تخمین زده‌اند و این تقریباً به اندازه دمای 5505 درجه‌ای سطح خورشید است. اطراف هسته جامد زمین را یک لایه بیرونی دیگر در بر گرفته است که ما آن را با نام هسته خارجی می‌شناسیم. این هسته خارجی، 2000 کیلومتر ضخامت دارد و آهن و نیکل مایع از مواد تشکیل دهنده اصلی آن به شمار می‌روند. هسته خارجی زمین بر خلاف هسته درونی، جامد نیست و حالت مذاب دارد. اختلافاتی که در دما، فشار و حتی ترکیب‌ هسته خارجی وجود دارند، در فلزات مذاب نوعی گرداب را به وجود می‌آورند. این گرداب به همراه حرکت چرخشی زمین باعث به وجود آمدن نوعی جریان الکتریکی می‌شوند که در نهایت منجر به شکل‌گیری میدان‌های مغناطیسی زمین می‌شود.

magma-crack_1024

وقتی که پژوهش‌گران در حال بررسی داده‌های ماهواره‌ای ثبت شده از نیم‌کره شمالی زمین بودند، متوجه وجود لخته‌هایی از جریان مغناطیسی در زیر آلاسکا و سیبری شدند. اما این لخته‌ها در همین نواحی متوقف نشده بودند، بلکه به سمت قاره اروپا در حرکت بودند. پژوهش‌گران می‌گئیند که این لخته‌ها به کمک جریانی از آهن مذاب در مسیری خاص حرکت می‌کنند.

اندی کولان، یکی از پژوهش‌گران عضو تیم در مورد این یافته‌ها می‌گوید:

acoghlan_400x400

عامل اصلی حرکت این لخته‌ها جریان آهن مذاب است، به همین دلیل لخته‌ها همچون یک فرستنده موقعیت عمل می‌کنند و به ما اجازه می‌دهند که بتوانیم جریان آهن مذاب را ردیابی کنیم و ببینیم در چه مسیری حرکت می‌کند و به کجا خواهد رفت.

این گروه پژوهشی کشف کرده‌اند که حرکت این جریان مذاب از سال 2000 تا به امروز به صورت شتاب‌دار بوده است و سرعت حرکت آن همواره افزایش یافته است و اکنون سرعت حرکت آن در زیر آلاسکا و سیبری، سه برابر سرعت حرکت مواد در هسته خارجی زمین است و در مقایسه با سرعت حرکت صفحات تکتونیکی (سنگ‌کُره زمین از صفحاتی با نام صفحات تکتونیکی تشکیل شده است)، صدها هزار بار سریع‌تر است!

بی‌بی‌سی در گزارش رسمی خود این چنین می‌گوید:

bbc-logo

این جریان آهن مذاب با سرعت 50 کیلومتر بر سال حرکت می‌کند. شاید این سرعت برای ما که بر روی سطح زمین زندگی می‌کنیم بسیار ناچیز به نظر برسد اما شما باید این را به یاد داشته باشید که این یک جریان رودخانه‌ای متراکم تشکیل شده از آهن مذاب است و برای آن‌که بتواند لخته‌های مغناطیسی را به طرف جلو حرکت دهد به انرژی بسیار عظیمی نیاز دارد. شاید به جرأت بتوان گفت که این سریع‌ترین حرکتی است که ما در سنگ‌کُره زمین به ثبت رسانده‌ایم!

در حال حاضر هنوز مشخص نیست که چرا حرکت این جریان به صورت شتاب‌دار است. پژوهش‌گران بر این باورند که این یک چرخه طبیعی از فعالیت‌های درون زمین است و در طول چند میلیارد سال گذشته همواره وجود داشته است. اگر ما بتوانیم درک کنیم که در حال حاضر در کجای این چرخه طبیعی قرار داریم، می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که میدان مغناطیسی زمین در طول زمان‌های مختلف چگونه تغییر می‌کند و یا حتی شاید بتوانیم وضعیت آن در قرن‌های آینده را نیز پیش‌بینی کنیم! با توجه به گزارش‌های ارائه شده، به نظر می‌رسد که میدان مغناطیسی زمین با نرخ 5 درصد بر قرن تضعیف شده است اما دانشمندان انتظار دارند که میدان مغناطیسی زمین دچار یک تلنگر ناگهانی شود و اگر چنین چیزی رخ دهد به احتمال زیاد قطب‌های مغناطیسی زمین دچار تغییراتی خواهند شد.

مدیر ماموریت ماهواره‌های Swarm از آژانس فضایی اروپا بر این باور است که سورپرایزهای بزرگ‌تری در راه هستند. وی می‌گوید ممکن است تغییرات در میدان مغناطیسی زمین باعث شوند که مسیر حرکت این جریان مذاب زیرزمینی نیز دچار تغییر شود.

نظر شما در مورد این کشف بزرگ چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.