ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

بررسی تخصصی اندروید ۷ نوگِت؛ اندرویدی به شیرینی نان بادامی!

+

گوگل شب گذشته اعلام کرد که فرآیند عرضه اندروید ۷ نوگِت را رسماً برای دستگاه‌های نکسوس آغاز کرده است. این یک به‌روزرسانی عالی و تمام عیار است اما تنها در صورتی می‌توانید آن را دریافت کنید که یکی از دستگاه‌های نکسوس ۶ موتورولا، نکسوس ۶P هواوی، نکسوس ۵X ال‌جی، تبلت Pixel C گوگل و یا تبلت نکسوس ۹ اچ‌تی‌سی را داشته باشید. متاسفانه دستگاه‌های نکسوس ۵ ال‌جی و نکسوس ۷ ایسوس نمی‌توانند اندروید ۷ نوگِت را به طور رسمی دریافت کنند. توجه داشته باشید که این به‌روزرسانی کمی سنگین است و دریافت آن به صورت OTA زمان می‌برد و به سرعت اینترنت شما بستگی دارد. توجه داشته باشید که این به‌روزرسانی، نسخه نهایی است و قرار نیست که باگ‌ها و مشکلات نسخه‌های پیش‌نمایش را در آن تجربه کنید، البته تعدادی مشکلات ریز وجود دارند که به تدریج رفع می‌شوند.

اندروید ۷ نوگِت یک دگرگونی اساسی نیست و با اندروید ۶ مارشملو تفاوت‌های چشمگیری ندارد اما این نسخه از سیستم‌عامل اندروید چندین ویژگی کاربردی و بسیار خوب را به همراه دارد که باید به آن‌ها اشاره کرد. اندروید هم اکنون کامل‌ترین سیستم‌عامل موبایل در جهان است و با عرضه اندروید ۷ می‌توان گفت که اندروید اکنون یک پلتفرم همه چیز تمام است اما نباید فراموش کرد که در دنیای نرم‌افزار، هیچ حد و غایتی وجود ندارد و اندروید نیز همچنان با قدرت به راه خود ادامه می‌دهد. برخی از ویژگی‌های اندروید ۷ نوگِت همانند چند وظیفگی (مالتی تسکینگ) بهبود یافته، کاملاً جدید هستند و بر روی تبلت‌های اندرویدی واقعاً کارآمد هستند. اما تغییرات بزرگ در بطن سیستم‌عامل اندروید اعمال شده‌اند که باعث می‌شوند اندروید سریع‌تر و ایمن‌تر از گذشته شود.

البته همه چیز با عرضه اندروید ۷ نوگِت به خوبی پیش نمی‌رود و هنوز هم مشکلاتی وجود دارند. اگر شما از دستگاه‌های نکسوس استفاده می‌کنید، پشتیبانی مستقیم گوگل را دارید و از این بابت مشکلی وجود نخواهد داشت. اما اگر گوشی شما نکسوس نیست و برند دیگری است، شاید چند ماه و یا یک‌سال طول بکشد تا اندروید ۷ نوگِت برای دستگاه شما عرضه شود. البته این مشکل گوگل و اندروید نیست، بلکه مشکل سازندگان گوشی‌های هوشمند است که نمی‌توانند به‌روزرسانی‌ها را به موقع عرضه کنند. صحبت کلی این است: اگر نکسوس ندارید، امروز منتظر اندروید ۷ نوگِت نباشید ممکن است که عرضه آن برای دستگاه شما چند ماهی به طول بیانجامد.

اما چه چیزی در اندروید ۷ نوگت جدید است؟ دارندگان نکسوس به زودی می‌فهمند اما جمعیت عظیم کاربران اندروید باید همچنان تصاویر و ویدیوهای این ویژگی‌ها را مشاهده کنند.

Screenshot_20160822-064854.0

چند وظیفگی (مالتی تسکینگ)

با توسعه نوگِت، گوگل یک ویژگی بسیار بزرگ را به اندروید اضافه کرد که از مدت‌ها پیش قرار بود به این سیستم‌عامل بیاید و این ویژگی چیزی نیست جز پشتیبانی از اسپلیت اسکرین. قابلیت اسپلیت اسکرین پیش‌تر در محصولات سامسونگ، اپل و سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت وجود داشت و حالا گوگل نیز تصمیم گرفته که این ویژگی را به صورت بومی به اندروید اضافه کند تا اپلیکیشن‌های زیادی بتوانند از آن استفاده کنند. این ویژگی به جای آن که تنها به تبلت‌ها محدود شود، بر روی گوشی‌های هوشمند نیز کار می‌کند و با توجه به این که گوشی‌های اندرویدی این روزها با ابعاد نسبتاً بزرگی تولید می‌شوند، این حرکت از سوی گوگل، یک تصمیم هوشمندانه به حساب می‌آید.

شیوه استفاده از این قابلیت نیز بدین گونه است که شما ابتدا در پنجره اصلی اپلیکیشنی که هستید بر روی دکمه مربعی “Overview” لمس طولانی می‌کنید و سپس پنجره این اپلیکیشن به نیمه بالایی یا به سمت چپ یا راست صفحه منتقل می‌شود. این‌که پنجره به بالا یا به سمت چپ و راست برود به حالت استفاده شما از دستگاه بستگی دارد، یعنی اگر شما از دستگاه اندرویدی خود در حالت افقی یا همان landscape استفاده کنید، پنجره اپلیکیشن مورد نظر شما به سمت چپ یا راست صفحه خواهد رفت و اگر از دستگاه در حالت عمودی یا همان portrait استفاده کنید، پنجره اپلیکیشن به بالای صفحه منتقل می‌شود. پس از انتقال پنجره، در فضای خالی صفحه حالت چند وظیفگی را مشاهده می‌کنید که اپلیکیشن‌های مختلف در حال اجرا را به شما نشان می‌دهد و می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید تا در کنار پنجره قبلی نمایش داده شود یا این که می‌توانید با فشردن دکمه Home، به صفحه خانه رفته و یک اپلیکیشن دیگر را اجرا کنید. همچنین شما می‌توانید که ابعاد این پنجره‌ها را نیز تغییر دهید و یا با فشردن دکمه Home، از آن‌ها خارج شده و اپلیکیشن‌های دیگری را اجرا کنید.

تجربه استفاده از این قابلیت بر روی تبلت بدون مشکل است اما بر روی موبایل قضیه کمی متفاوت است و برای این که به سیستم اسپلیت اسکرین بر روی موبایل عادت کنید به اندکی زمان نیاز دارید. تجربه کاربری این قابلیت بر روی موبایل برای چند بار اول، قدری کسل کننده خواهد بود. علاوه بر این، برای آن‌که بتوانید با تغییرات اندروید ۷ نوگِت نیز آشنا شوید و به آن‌ها عادت کنید اندکی وقت لازم دارید.

Screenshot_20160822-065744.0

پس از آن‌که به کار با نسخه جدید سیستم‌عامل اندروید عادت کردید و شیوه استفاده از قابلیت اسپلیت اسکرین را فراگرفتید، وقت آن است با امکاناتی که این قابلیت در اختیار شما می‌گذارد کار کنید. وقتی که دو پنجره را در کنار یک‌دیگر قرار می‌دهید، می‌توانید به عنوان مثال یک یا چند تصویر را در یکی از پنجره‌ها گرفته و به پنجره دیگر بیاندازید و دیگر نیازی نیست که حتماً Copy/Paste کنید. اما متاسفانه به هنگام کار با این ویژگی یک مشکل وجود دارد و آن هم عدم ثبات کلی است، یعنی شما نمی‌توانید مطمئن باشید که گرفتن و انداختن تصاویر همیشه کار می‌کند. البته برخی از اپلیکیشن‌ها به طور کامل از ویژگی اسپلیت اسکرین پشتیبانی نمی‌کنند و باعث بروز یک چنین مشکلاتی می‌شوند و این در حالی است که دسته‌ای دیگر از اپلیکیشن‌ها از اسپلیت اسکرین به صورت کامل پشتیبانی می‌کنند و مشکلی ندارند، به هر حال ذکر این نکته لازم بود و شما باید بدانید که ممکن است در طول استفاده با مشکلاتی مواجه شوید. خبری خوبی که برای شما داریم این است: اپلیکیشن کروم هم اکنون در منوی خود یک گزینه با نام “انتقال به پنجره دیگر” یا “Move to other window” را دارد و دقیقاً کاری که می‌گوید را انجام می‌دهد، یعنی شما می‌توانید دو پنجره از مرورگر را در کنار هم و به صورت هم‌زمان اجرا کنید.

این ویژگی بر روی تبلت Pixel C گوگل عملکرد بسیار خوبی دارد و کارآمد است. به لطف اندروید ۷ نوگِت، Pixel C از تبلتی که نمی‌تواند از پتانسیل سخت‌افزاری خود استفاده کند، به تبلتی که کارآمدی لازم را دارد تبدیل شده است. راستش را بخواهید اندروید ۶ مارشملو برای این تبلت چندان مناسب نبود و در آن زمان، اندروید سیستم‌عامل مناسبی برای این محصول به حساب نمی‌آمد اما اکنون می‌توان گفت که اندروید بر روی محصولات این چنینی نیز کارایی لازم را دارد و می‌تواند از این پتانسیل بالای سخت‌افزاری استفاده کند. وجود قابلیت اسپلیت اسکرین بر روی موبایل در مقایسه با تبلت، از اهمیت پایین‌تری برخوردار است اما نباید فراموش کرد که یکی از قابلیت‌های کلیدی اندروید ۷ نوگِت همین اسپلیت اسکرین است.

یک قابلیت دیگر نیز در خصوص چند وظیفگی وجود دارد که گوگل اشاره‌ای به آن نکرده است اما در طول استفاده مشخص شده است، اگر شما بر روی دکمه مربعی دوبار ضربه بزنید، به آخرین اپلیکیشنی (پیش از اپلیکیشن فعلی) که استفاده کرده‌اید منتقل خواهید شد و این اتفاق بدون تاخیر رخ می‌دهد و شما متوجه زمان جابه‌جایی نخواهید شد. چند نکته دیگر نیز در خصوص بخش چند وظیفگی وجود دارند که باید به آن‌ها اشاره کرد: ابتدا باید بدانید که گوگل تعداد اپلیکیشن‌هایی که در حالت “multitasking view” نمایش داده می‌شدند را کاهش داده و به این بخش یک دکمه با نام “clear all” را اضافه کرده که در بخش بالای حالت نمایش چند وظیفگی قرار دارد و با ضربه زدن بر روی آن، تمامی اپلیکیشن‌هایی که باز هستند به طور کامل از این لیست برداشته خواهند شد. گوگل همواره پیشنهاد کرده که برای بهبود عملکرد اندروید، لازم نیست که به صورت کامل از اپلیکیشن‌ها خارج شوید و در مورد اندروید ۷ نوگِت نیز مجدداً این توصیه را دارد زیرا این کار عملاً باعث هیچ تغییری نمی‌شود. اما اگر در این خصوص حساسیت دارید، می‌توانید این کار را انجام دهید.

jbareham_160819_1196_0067.0

اعلانیه‌ها

علاوه بر بخش چند وظیفگی، مهم‌ترین تغییر ظاهری در بخش اعلانیه‌ها دیده می‌شود. نوگِت بالاخره قابلیتی بومی برای اپلیکیشن‌ها دارد که به شما اجازه می‌دهد به محض دریافت اعلانیه‌ها، بلافاصله از طریق همان اعلانیه‌ها پاسخ پیام شخص فرستنده را بدهید. اما این ویژگی چگونه کار می‌کند؟ وقتی که شما پیامی را دریافت می‌کنید و اعلانیه آن نمایش داده می‌شود، کافیست که اعلانیه را به سمت پایین بکشید و سپس بر روی گزینه reply ضربه بزنید تا جعبه نوشتن متن برای شما ظاهر شود، شما می‌توانید پیام خود را نوشته و خیلی سریع ارسال کنید. تمامی این کارها بدون باز کردن اپلیکیشن خاصی انجام می‌شوند. این ویژگی را ما در سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ (موبایل و پی‌سی) شاهد هستیم.

Screenshot_20160821-121657.0

اعلانیه‌ها اکنون در بخش مرکز اعلانیه‌ها به صورت تمام عرض نمایش داده می‌شوند و اعلانیه‌های مربوط به هر اپلیکیشن نیز به جای آن‌که جداگانه نمایش داده شوند، در بالای یک‌دیگر قرار می‌گیرند. اپلیکیشن‌هایی که چندین اعلانیه را دریافت می‌کنند، به کمک این ویژگی جدید می‌توانند تمامی آن‌ها را در قالب یک اعلانیه نمایش دهند. وقتی که شما این یک اعلانیه را به سمت پایین می‌کشید، گسترده خواهد شد و سایر اعلانیه‌ها نیز نمایش داده می‌شوند. این سیستم بسیار هوشمندانه عمل می‌کند و مطمئناً شما به آن علاقه پیدا می‌کنید. شما می‌توانید به صورت هم‌زمان با تمام اعلانیه‌ها تعامل داشته باشید و یا این‌که می‌توانید به صورت یک به یک آن‌ها را مشاهده کنید و این بستگی به نیاز شما دارد و خودتان حالت آن را تعیین می‌کنید.

اگر بر روی یک اعلانیه که مربوط به اپلیکیشنی خاص است لمس طولانی کنید، یک سری گزینه نمایش داده می‌شوند و شما می‌توانید خیلی سریع اعلانیه‌های مربوط به یک اپلیکیشن پر سر و صدا را بر روی حالت سکوت تنظیم کنید، البته شما همچنان می‌توانید که با سوایپ کردن اعلانیه‌ها، آن‌ها را نادیده بگیرید. در نوگِت نیز ما همچنان شاهد یکی از بهترین ویژگی‌های اعلانیه‌های اندروید هستیم، یعنی اعلانیه‌ها در هر حالتی عملکرد یکسانی دارند و فرقی نمی‌کند که شما آن‌ها را در صفحه قفل (لاک اسکرین) مشاهده کنید یا این که در مرکز اعلانیه‌ها آن‌ها را ببینید و یا این که به هنگام دریافت اعلانیه‌ها، در بالای صفحه آن‌ها را مشاهده کرده و به سمت پایین بکشید، در هر صورت این اعلانیه‌ها ویژگی‌های یکسانی خواهند داشت.

این دو ویژگی که در آخر به آن‌ها اشاره کردیم (سوایپ کردن برای نادیده گرفتن اعلانیه‌ها و عملکرد یکسان اعلانیه‌ها در هر حالتی) هنوز به سیستم‌عامل آی‌اواس اضافه نشده‌اند و حتی در نسخه‌های آزمایشی آی‌اواس ۱۰ نیز این ویژگی‌ها مشاهده نشده‌اند اما جالب است بدانید که ویندوز ۱۰ موبایل چند وقتی است که این ویژگی‌ها را دارد، حتی ویژگی پاسخ سریع به پیام‌ها نیز در ویندوز ۱۰ موبایل وجود دارد و به نظر می‌رسد که اپل نیز باید برای آوردن این ویژگی‌ها به سیستم‌عامل آی‌اواس عجله کند.

چند قابلیت ریز و درشت

مورد دیگری که باید در مورد اعلانیه‌ها به شما بگوییم این است که بالاخره پس از مدت‌ها گوگل فهمیده که کاربران می‌خواهند در بخش بالایی مرکز اعلانیه‌ها تنها تنظیمات سریع را ببینند نه چیز دیگری! خبر خوب این است که در اندروید ۷ نوگِت، این بخش مجدداً طراحی شده و تنها دکمه‌های مربوط به تنظیمات خیلی مهم در آن قرار گرفته‌اند و شما می‌توانید آن‌ها را شخصی سازی کنید و دکمه‌های دیگری را به جای آن‌ها قرار دهید.

در نسخه جدید سیستم‌عامل اندروید تغییرات ریز و درشت بسیاری دیده می‌شوند که به تدریج و در حین استفاده آن‌ها را کشف می‌کنید و معمولاً گوگل نیز به وجود آن‌ها اشاره نکرده است. به عنوان مثال تغییراتی در بخش تنظیمات اعمال شده و اکنون این بخش اطلاعات مفیدی را در اختیار کاربر می‌گذارد. اکنون در تنظیمات، جزئیات کلیدی مربوط به هر قسمت در صفحه اصلی نمایش داده می‌شوند و دیگر شاهد تنظیماتی شلوغ نیستیم. در تنظیمات اندروید یک بخش جدید با عنوان “ذخیره داده” یا “Data Saver” وجود دارد و وقتی که شما از داده‌های سیم‌کارت برای ارتباط اینترنتی استفاده می‌کنید، فعالیت اپلیکیشن‌ها را تحت نظر می‌گیرد و بررسی می‌کند که آن‌ها چه کارهایی را انجام می‌دهند و اگر فعالیت آن‌ها باعث هدر رفتن حجم اینترنت شما شوند، آن‌ها را محدود می‌کند. کیبورد گوگل را هم اکنون می‌توان شخصی سازی کرد و برای آن پوسته‌های رنگی و یا حتی تصویر پس زمینه انتخاب کرد البته این ویژگی تنها به اندروید ۷ نوگِت محدود نمی‌شود. همچنین در کیبورد گوگل نیز ما شاهد تعداد زیادی ایموجی جدید هستیم که می‌توانید آن‌ها را در پیام‌های خود استفاده کنید. اپلیکیشن دوربین در اندروید ۷ نوگِت کمی خلوت‌تر شده و دیگر شلوغ و گیج کننده نیست، البته اپلیکیشن دوربین گوگل همواره سادگی خود را داشته اما شاید بتوان گفت که حالا قابل فهم‌تر شده است. یکی از قابلیت‌های جدید و جالب اپلیکیشن دوربین، چرخش گوشی برای جابه‌جایی میان دوربین‌ها است. یعنی اگر شما به هنگام باز بودن اپلیکیشن دوربین، گوشی‌خود را همانند پیچ‌گوشتی بچرخانید، بین دوربین‌ها جابه‌جا خواهید شد. تمامی این تغییرات بسیار ریز و ناچیز هستند اما برای پیشرفت اندروید ضروری بوده و این سیستم‌عامل را در مسیر پیشرفت قرار می‌دهند، به هر حال بودن این ویژگی‌ها بهتر از نبودنشان است.

و اما به قسمت بد ماجرا می‌رسیم، قسمتی که در آن اندروید از عملکرد مناسبی برخوردار نبوده و در اندروید ۷ نیز این عملکرد ناخوشایند باز هم تکرار شده است و این تجربه ناخوشایند چیزی نیست جز جستجوی گوگل! شرکت گوگل گویا قصد ندارد که تغییری در این بخش اعمال کند زیرا اصلاً نمی‌فهمد که چه اطلاعاتی برای شما مفید هستند و چه اطلاعاتی مفید نیستند، هر اطلاعاتی که بخواهد را نشان می‌دهد و اصلاً به شما توجهی ندارد. متاسفانه دستیار صوتی Google Now نیز عملکرد مناسبی ندارد و معمولاً نتایج خاصی را برای شما پیدا نمی‌کند و در صورت پیدا کردن نیز آن نتایج خوبی که باید را نمایش نمی‌دهد. اما علاوه بر این‌ها، خود اپلیکیشن Google search نیز به نظر می‌رسد که یک بخش مجزا و جدا افتاده از سیستم‌عامل است. وقتی که شما یک عبارت را در این اپلیکیشن جستجو می‌کنید، یک پنجره جدید و اختصاصی را در مرورگر باز می‌کند که برای یک بار جستجو طراحی شده و شما نمی‌توانید پنجره‌های جدیدی را باز کنید، معمولاً کاربران برای مشاهده نتایج، آن‌ها را در چند برگه (Tab) باز می‌کنند و کم‌تر کسی را می‌بینید که تک تک سایت‌ها را باز کند و مجدداً به گوگل بازگردد و سایت بعدی را باز کند، حداقل من که این گونه نیستم! این یکی از مشکلات اساسی است و متاسفانه در اندروید ۷ نوگِت نیز وجود دارد. متاسفانه اپلیکیشن‌های گوگل بر روی سیستم‌عامل آی‌اواس در مقایسه با اندروید عملکرد بهتری دارند و اپلیکیشن Google search نیز یکی از آن‌ها است.

اما صبر کنید، زیرا اوضاع بر روی تبلت Pixel C بدتر نیز می‌شود! اکنون اگر بر روی دکمه جستجو که بر روی کیبورد قرار دارد ضربه بزنید، قابلیت Now On Tap فعال می‌شود و شروع به خواندن متن روی صفحه می‌کند و متاسفانه چیز خاصی نیز نمی‌فهمد و سپس از شما می‌خواهد که برای شروع نوشتن، بر روی ناحیه جستجو ضربه بزنید. پس از آن‌که شما عبارت مورد نظر خود را برای جستجو نوشتید، به اپلیکیشن Google search برای جستجو هدایت خواهید شد و در کمال ناباوری مشاهده خواهید کرد که این اپلیکیشن از قابلیت اسپلیت اسکرین پشتیبانی نمی‌کند!

jbareham_160819_1196_0119.0

در بطن سیستم‌عامل

بسیاری از ویژگی‌هایی که گوگل به اندروید ۷ نوگِت اضافه کرده را نمی‌توان دید. ما درباره ویژگی‌های عمقی و بسیار مهمی همچون کامپایلر JIT (کامپایلری که در زمان عرضه نسخه ۲٫۲ به اندروید اضافه شد. این کامپایلر، بایت‌کدها را به کدهای ماشینی بومی در runtime تبدیل می‌کند) برای اپلیکیشن‌های ART و پشتیبانی از API گرافیکی ولکان صحبت می‌کنیم. کامپایلر JIT در بهبود عملکرد اندروید تاثیر بسزایی خواهد داشت و API ولکان نیز کمک می‌کند که بازی‌ها بر روی اندروید بسیار با کیفیت به نظر برسند و بدون مشکل و به نرمی اجرا شوند. گوگل همچنین سیستم رمزنگاری مبتنی بر فایل را در نسخه جدید اندروید قرار داده و برخی ویژگی‌های امنیتی را برای کاربران سازمانی اضافه کرده است.

Doze یا همان چُرت زدن، یکی از ویژگی‌های جدید سیستم‌عامل اندروید است که سال گذشته و به همراه رونمایی از اندروید ۶ مارشملو معرفی شد. این ویژگی یک نوع حالت ذخیره باتری است و اگر آن را فعال کنید، اپلیکیشن‌هایی که در حال استفاده نیستند را به منظور جلوگیری از مصرف باتری، می‌بندد. پیش‌تر اگر شما گوشی یا تبلت اندرویدی خود را بر روی یک سطح قرار می‌دادید و برای مدت مشخصی از آن استفاده نمی‌کردید، حسگرها این موضوع را تشخیص می‌دادند و این قابلیت اپلیکیشن‌ها را می‌بست اما اکنون اگر نمایش‌گر گوشی شما خاموش باشد تمامی فعالیت‌های اپلیکیشن‌ها را به حالت غیرفعال در می‌آورد. این ویژگی واقعاً بر روی عملکرد باتری تاثیر می‌گذارد اما میزان تاثیرگذاری آن به گوشی و شرایط موجود بستگی دارد و نمی‌توان یک نظر قطعی در مورد آن داد. گوگل اعلام کرد که تنها تفاوت میان آخرین نسخه پیش‌نمایش و نسخه نهایی، رفع برخی باگ‌های جزئی است اما راستش را بخواهید هنوز هم احساس یک نرم‌افزار آزمایشی را خواهید داشت و باتری گوشی شما با سرعت بیشتری مصرف می‌شود.

واقعیت مجازی در سال جاری به اندروید خواهد آمد

شاید بتوان گفت یکی از بهترین و کاربردی‌ترین ویژگی‌های اندروید ۷ نوگِت، عرضه به‌روزرسانی‌های بی‌وقفه است. همانند سیستم‌عامل کروم، گوشی‌های اندرویدی آینده نیز با دو پارتیشن ذخیره سازی برای سیستم‌عامل عرضه می‌شوند. این به گوگل اجازه می‌دهد که خیلی بی‌سر و صدا نسخه جدید سیستم‌عامل را برای دستگاه شما ارسال کند و بر روی پارتیشنی که بر روی دستگاه شما اجرا نمی‌شود آن را نصب کند. پس از آن‌که فرآیند نصب به اتمام برسد، سیستم‌عامل منتظر می‌ماند تا شما گوشی خود را ری‌استارت کنید، پس از انجام ری‌استارت، نسخه جدید سیستم‌عامل نمایش داده می‌شود و شما می‌توانید با آن کار کنید اما نسخه قبلی نیز همچنان باقی می‌ماند و اگر شما تایید کنید، از بین می‌رود و با نسخه جدید به صورت کامل جایگزین می‌شود. این یک سیستم بسیار جالب و هوشمندانه است و نشان می‌دهد که بر روی گوشی‌های اندرویدی آینده به‌روزرسانی‌ها خیلی سریع‌تر و بدون مشکل و نگرانی نصب می‌شوند. البته به یاد داشته باشید که تمامی این صحبت‌ها برای دارندگان گوشی‌های نکسوس است و اگر شما گوشی دیگری دارید، زمان دقیق به‌روزرسانی‌ها برای گوشی شما مشخص نخواهد بود.

jbareham_160819_1196_0106.0

اگر ایراداتی که از اپلیکیشن‌های گوگل گرفتیم را کنار بگذاریم، در کل تجربه نوگِت بی‌نظیر است و قطعاً شما را راضی می‌کند و قطعاً در آینده نیز با ارائه به‌روزرسانی‌های ریز و درشت، بهتر از قبل می‌شود. یکی از این به‌روزرسانی‌هایی که قرار است در آینده عرضه شود، پلتفرم Daydream خواهد بود. Daydream یک پلتفرم برای واقعیت مجازی است که توسط گوگل معرفی شده و متاسفانه در این نسخه از اندروید ۷ نوگِت قرار ندارد و به همین دلیل در این مطلب به آن اشاره‌ای نشد، اما مطمئناً در آینده و با عرضه این پلتفرم، آن را بررسی خواهیم کرد.

همان‌طوری که در ابتدای متن نیز اشاره شد، مهم نیست که نوگِت تا چه اندازه بزرگ است و چه قابلیت‌هایی دارد، در این‌جا مسئله مهم‌تری به نام عرضه این به‌روزرسانی برای سایر گوشی‌ها وجود دارد. اکنون شاید بتوان گفت که نکسوسی‌ها تنها درصد اندکی از جامعه اندروید را تشکیل می‌دهند و تعداد بسیار زیادی از کاربران اندروید گوشی‌های دیگری دارند. راستش را بخواهید هنوز مشخص نیست که چقدر طول می‌کشد تا این به‌روزرسانی برای سایر گوشی‌ها منتشر شود و هنوز هم معلوم نیست که چه دستگاه‌هایی از اندروید ۷ پشتیبانی می‌کنند و باید شرکت‌ها هر چه سریع‌تر یک لیست از گوشی‌هایی که می‌توانند اندروید ۷ را دریافت کنند را آماده و منتشر کنند.

در حال حاضر بر سیاست ارائه به‌روزرسانی‌های سیستم‌عامل اندروید ایرادات بسیاری وارد است و شرکت‌ها اهمیت نمی‌دهند

بارها دیده‌ایم، بارها شنیده‌ایم و بارها تجربه کرده‌ایم اما بگذارید باز هم بگوییم: تنها ۱۵ درصد از کاربران اندروید از اندروید ۶ مارشملو استفاده می‌کنند و ۸۵ درصد باقی مانده هنوز هم کاربر نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید هستند. اندروید متاسفانه در طول سال گذشته با مشکلات امنیتی مختلفی مواجه شد و این مشکلات با بسته‌های به‌روزرسانی رفع شدند اما هنوز هم برخی شرکت‌ها برای محصولات خود این به‌روزرسانی‌ها را عرضه نکرده‌اند! کاربران این حق را دارند که از آخرین ویژگی‌ها بهره‌مند شوند و از دستگاه خود در مقابل بدافزارها و حمله هکرها مراقبت کنند اما متاسفانه سیستم به‌روزرسانی اندروید این اجازه را نمی‌دهد. گوگل به وظایف خود عمل می‌کند و ما نتیجه آن را در دستگاه‌های نکسوس می‌بینیم اما سایر شرکت‌ها باید تغییری اساسی در سیاست‌های خود ایجاد کنند.

اکنون ما به جای این‌که در مورد ویژگی‌های اندروید جدید صحبت کنیم، می‌خواهیم کمی نیز حرف دل کاربران را بزنیم و این چیزی نیست جز ارائه به‌روزرسانی‌های امنیتی ماهیانه. اگر واقع بین باشیم اوضاع اندروید در این بخش اصلاً خوب نیست و اگر کاربر بخواهد یک گوشی جدید اندرویدی را خریداری کند باید ابتدا ببیند که سازنده دستگاه تا چه اندازه نسبت به ارائه بسته‌های به‌روزرسانی و پشتیبانی از محصول خود متعهد است و یک مدت زمان را برای پشتیبانی تضمین کند. در حال حاضر شرکت‌هایی همچون سامسونگ، اچ‌تی‌سی و بلک‌بری در این زمینه تقریباً خوب عمل می‌کنند اما متاسفانه سونی و موتورولا عملکرد ضعیفی داشته‌اند.

شاید این بار وقت آن رسیده که اوضاع تغییر کند. گوگل هر ساله شیوه‌های مختلفی را به کار می‌برد تا سازنده‌های گوشی‌های اندرویدی و اپراتورها را مجبور کند که به‌روزرسانی‌ها را برای گوشی‌ها عرضه کنند اما متاسفانه آن‌ها اهمیتی نداده‌اند. جدیدترین شیوه‌ای که گوگل به کار گرفت، عرضه زودهنگام پروژه بتا (آزمایشی) برای اندروید N در ماه مارس بود. نشانه‌هایی وجود دارند که تایید می‌کنند این شیوه جدید، تاثیر گذار بوده است. به عنوان مثال شرکت ال‌جی می‌خواهد گوشی V20 را پیش از نکسوس‌های گوگل و مبتنی بر اندروید ۷ نوگِت معرفی کند و به نوعی پیشگام شود.

تنها با خرید دستگاه‌های نکسوس می‌توانید از بابت به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری آسوده خاطر باشید

هنوز زود است که در مورد نتیجه این شیوه جدید گوگل اظهار نظر کنیم اما در حال حاضر برای به‌روز بودن در دنیای اندروید تنها یک راه وجود دارد: یک گوشی نکسوس تهیه کنید. خوش‌بختانه گوگل کار خود را به شکل عالی انجام می‌دهد و پشتیبانی کاملی از نکسوس‌ها به عمل می‌آورد و طراحی آن‌ها را نیز بهتر می‌کند و کاربران می‌توانند جذب این محصولات شوند. ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل قول داده که شرکتش در طراحی محصولات نکسوس، نظر خود را بیش از پیش اعمال خواهد کرد تا به سلیقه کاربران پاسخ دهد.

بگذریم، اندروید ۷ نوگِت از نظر عملکرد و ویژگی‌های کاربردی، بسیار عالی است و روز‌به‌روز نیز بهتر می‌شود. متاسفانه در حال حاضر یک‌سری باگ‌ها دیده می‌شوند که ممکن است به تجربه کاربری لطمه وارد کنند اما ما به شما قول می‌دهیم که این باگ‌ها به اندازه‌ای نیستند که شما را آزار دهند و قطعاً در چند روز آینده و با ارائه بسته‌های به‌روزرسانی رفع خواهند شد.

اندروید 7 نوگِت

طراحی8
ویژگی‌ها9
عملکرد8
اکوسیستم9

8.5

امتیاز نویسنده

نتیجه: در این‌جا سعی شده که بر اساس تجربه کاربری به بخش‌های مختلف اندروید 7 نوگِت امتیازاتی داده شود. اما به طور کلی هنوز هم باگ‌هایی در بخش‌های مختلف سیستم‌عامل دیده می‌شوند که ممکن است به تجربه کاربری شما لطمه بزنند.

آیا شما نیز اندروید ۷ نوگِت را دریافت کرده‌اید؟

منبع:

واکنش شما:
like
2
love
0
haha
1
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.