ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است بتوانند با پلاک‌های آلزایمر مبارزه کنند

+

دوره‌ی طولانی از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، مشخصه‌های آلزایمر را در مغز موش‌های آزمایشگاهی (احتمالاً توسط تغییر گونه‌های باکتری در روده) کاهش داده است.نتایج چند روز پیش در گزارشی علمی منتشر شد که احتمال می‌داد، باکتری‌های روده در بعضی از موارد به آلزایمر مربوط هستند..

این یافته‌ها توسط عصب‌شناس بیمارستان ماساچوست، رابرت مویر، انتشار پیداکرده است. به طور قطع، این پژوهش‌ها در مراحل اولیه به سر می‌برند و برای رسیدن به نتایج کاربردی‌تر، به پژوهش‌های بیشتری نیاز است. رابرت مویر در این مورد خاطرنشان کرده است که:

Robert-Moir

این تنها قدم جدیدی است که می‌تواند به استراتژی‌های جدیدی (در مورد درمان آلزایمر) منجر شود.

مطالعات اخیری که ارتباط بین میکروب‌های داخل روده و مغز را پیداکرده است، توجه سانگرام سیسودیا و همکارانش در دانشگاه شیکاگو را به خود جلب کرده است. آن‌ها از اینکه آیا آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند بر ذره‌های کوچک چسبنده‌ی آمیلوئید – بتا (پروتئینی که سبب تجمع پلاک‌ها در مغز افراد دارای آلزایمر می‌شود) تأثیر بگذارند، حیرت‌زده شده بودند. او در این مورد گفت:

Sangram-Sisodia

ما دقیقاً نمی‌دانستیم که چه انتظاری از این آزمایشات داشته باشیم، آزمایشات را به‌نوعی کوکورانه انجام دادیم.

محققان ترکیبی از آنتی‌بیوتیک‌ها را به موش‌هایی که مورد مهندسی ژنتیکی قرارگرفته بودند (ژنتیک‌شان دستکاری‌ شده بود) به‌منظور توسعه‌ی پلاک‌های A بتا داخل مغزشان خوراندند. این موش‌ها در مقایسه با آنهایی که دارویی به آنها داده نشده بود، تفاوتی در میزان باکتری‌های داخل روده‌شان شکل نگرفته بود اما گونه‌ی باکتری‌ها تغییر پیداکرده بود. به این صورت که به جای اینکه موش‌ها تنوع عظیمی از این باکتری‌ها را میزبانی کنند. آنتی‌بیوتیک‌ها کاری کردند که موش‌ها جمعیتی با تنوع کمتر از باکتری‌ها را در روده خود داشته باشند. به نظر می‌رسد که این تغییر میکروبی در داخل روده بر روی مغز تأثیر گذاشته است. موش‌هایی که آنتی‌بیوتیک دریافت کرده بودند، نسبت به موش‌هایی که هیچ‌گونه دارویی دریافت نکرده بودند، پلاک‌های کمتر و کوچک‌تری در داخل مغزشان داشتند.

سیسودیا و همکارانش هنوز نمی‌دانند که باکتری‌ها چگونه از داخل روده به مغز برای تأثیرگذاری بر روی A بتا سیگنال می‌فرستند. اگرچه طبق مطالعات آن‌ها می‌توان این احتمال را در نظر گرفت که باکتری‌ها توسط تغییر دادن سطح مولکول‌های سیستم ایمنی در داخل خون، به مغز پیام می‌فرستند. همچنین محققان دریافته‌اند که این آنتی‌بیوتیک‌ها سطح چنین مولکول‌هایی را در داخل خون بالا می‌برند.

مویر اخطار می‌دهد که شاید نتایجی که روی موش‌ها به‌دست آمده، در مورد انسان‌ها چنین مسیری را طی نکند. وی در این مورد بیان داشت:

Robert-Moir

نتایج به‌طور قطع بسیار امیدوارکننده هستند، اما به این معنی نیست که دقیقاً همین نتایج را نیز بر روی انسان‌ها به دنبال داشته باشند.

هنوز برای فکر کردن در مورد پتانسیل درمان و یا پیشگیری آلزایمر توسط آنتی‌بیوتیک‌ها بسیار زود است. اما انتظار می‌رود که دانشمندان در بدن انسان نیز از مولکول‌های جدیدی که توسط باکتری‌ها تولید شوند و توانایی تغییر ساختار پلاک‌های مغزی را داشته باشند، پرده بردارند. اگر رابطه‌ی مشابهی بین باکتری‌های روده و آلزایمر در انسان‌ها نیز وجود داشته باشد، ممکن است در آینده بتوان از این مورد در روش‌های درمانی جدیدی استفاده کرد.

نظر شما در مورد یافته‌های جدید چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.