ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

احتمال مرگ فضانوردان ماموریت‌های آپولو در اثر بیماری‌های قلبی بیشتر از بقیه‌ی فضانوردان است

+

بر اساس مقاله‌ای که روز گذشته در مجله‌ی Scientific Reports منتشر شد، فضانوردانی که در ماموریت های آپولو شرکت کرده‌اند، ۴ یا ۵ برابر نسبت به سایر فضانوردانی که هیچ‌گاه از مدار زمین خارج نشده‌اند، شانس بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های قلبی دارند.

تحقیقات در مورد چنین احتمالی روی ۱۰۰ نفر از فضانوردان که شامل ۷ فضانورد از پروژه‌ی آپولو نیز بوده است انجام‌ گرفته است. به باور پژوهش‌گران، فضانوردانی که بین سال‌های ۱۹۶۸ و ۱۹۷۲ در مأموریتهای سفر به ماه شرکت کرده‌اند، از سپر مغناطیسی دور زمین که با نام مَگنِتوسفر (مغناط‌کُره) شناخته می‌شود و از کره‌ی زمین در برابر تابش‌های کیهانی محافظت می‌کند خارج شده‌اند. حال گروهی از این پژوهش‌گران باور دارند تابش‌هایی که از بیرون منظومه‌ی ما آمده‌اند باعث شده‌اند که سیستم گردش خون فضانوردان آپولو را دچار اختلال شود. این محققان برای آزمایش کردن این فرضیه، تعدادی موش آزمایشگاهی را در حالت بی‌وزنی قرار داده‌اند و آن‌ها را توسط تابش‌هایی شبیه همان تابش‌هایی که به فضانوردان ماموریت آپولو برخورد کرده است، بمباران کرده‌اند.

نتایج آزمایش دقیقاً همانی بود که پژوهش‌گران انتظارش را داشتند. بی‌وزنی هیچ تاثیر خاصی روی این جوندگان نگذاشته بود درحالی‌که تشعشات باعث اختلال در آنزیمی داخل خون شده بودند که وظیفه‌ی کنترل کردن توانایی استراحت رگ‌های بدن را در اختیار دارد. بر اساس نتایج، رگ‌های خونی گرایش داشتند که کوچک و محکم بمانند که باعث می‌شود خون سخت‌تر از میان آن‌ها جریان پیدا کند که در انسان‌ها این پدیده با عنوان فشارخون بالا یا در بسیاری از موراد بیماری قلبی شناخته می‌شود.

چنین تحقیقاتی می‌توانند خطرات احتمالی برای فضانوردانی که در آینده به دنبال سفر و اکتشاف مریخ و… هستند را قابل پیش‌بینی‌تر کنند و همچنین تلنگری به ما انسان‌ها باشد که بدانیم دانسته‌های ما در مورد جهان پیرامونمان بسیار اندک و ناچیز است.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.