ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

آیا اپل کار بر روی پروژه اتومبیل خودران را تایید کرده است؟

+

مدت‌ها است که می‌شنویم شرکت اپل بر روی یک اتومبیل خودران کار می‌کند و در نظر دارد که با تولید این اتومبیل، با شرکت‌هایی نظیر گوگل و تسلا رقابت کند. تسلا هم اکنون به دلیل فروش بالای محصولاتش، شهرت جهانی پیدا کرده و بر روی تمامی این اتومبیل‌ها سیستم خودران و نیمه خودران نصب شده است، بنابراین شاید بتوان گفت که گسترده‌ترین شبکه این فناوری جدید هم اکنون در دستان تسلا است. پس از درز شایعات بسیار در خصوص اتومبیل خودران اپل، اعلام شد که این شرکت پروژه را متوقف کرده و قصد دارد که با تولید سخت‌افزار لازم، به بهبود تجربه رانندگی کمک کند.

اگر گزارش‌های دیده شده صحت داشته باشند، به نظر می‌رسد که این شرکت هنوز هم می‌خواهد اتومبیل خودران خود را آزمایش کند! به تازگی یک نامه از طرف اپل برای اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه‌های ایالات متحده آمریکا (NHTSA) ارسال شده و در این نامه اپل از علاقه خود به سیستم‌های خودران و توانایی‌های بالای این سیستم‌ها در جنبه‌های مختلف از جمله حمل‌ونقل سخن گفته است. اپل در این نامه بیان کرده که در سیستم‌های خودران منافع اجتماعی بسیاری وجود دارد و این سیستم‌ها می‌توانند یک اجتماع مستقل را تشکیل دهند.

این نامه توسط استیو کِنِر، مدیر کنترل کیفیت نهایی محصولات در شرکت اپل نوشته شده است و در آن از اداره ملی ایمنی بزرگراه‌ها خواسته شده که بیش از این برای آزمایش اتومبیل‌های خودران محدودیت تعیین نکند. استیو کِنِر می‌گوید که قوانین فعلی بسیار سخت‌گیرانه هستند و در حال حاضر اگر کسی بخواهد که یک اتومبیل خودران تولید کند با مشکلات بسیاری مواجه می‌شود و تولید به امری غیرممکن تبدیل خواهد شد. استیو کِنِر می‌گوید که در امر تولید، باید با تازه‌واردان این صنعت و شرکت‌هایی که ید طولایی در امر تولید دارند به صورت یکسان برخورد شود.

در این نامه بر به اشتراک گذاری داده‌ها بین شرکت‌های تولیدکننده اتومبیل‌های خودران نیز تاکید شده است. استیو کِنِر می‌گوید داده‌های مربوط به تصادفات و همچنین خطاهای مختلف باید میان شرکت‌های تولیدکننده اتومبیل‌های خودران به اشتراک گذاشته شوند تا این شرکت‌ها بتوانند سیستم‌های خودران را هرچه بیشتر توسعه دهند و بهبود ببخشند. وی بر این باور است که جمع‌آوری حجم زیادی از داده‌ها و به اشتراک گذاری آن‌ها بین شرکت‌های تولیدکننده اتومبیل‌های خودران باعث ایمن شدن محصول نهایی خواهد شد. البته وی تاکید کرده داده‌هایی که جمع‌آوری می‌شوند باید بی‌نام و نشان باشند و صاحب آن‌ها مشخص نباشد تا به حریم شخصی افراد تجاوز نشود.

این برای نخستین‌بار است که اپل به صورت غیرمستقیم به برنامه‌های خود برای اتومبیل‌های خودران اشاره می‌کند و به نظر می‌رسد که از این پس اخبار بیشتری را در خصوص این پروژه خواهیم شنید.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.