ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

تغییراتی در پروژه تایتان؛ اپل به جای اتومبیل خودران، نرم‌افزار خودران خواهد ساخت!

+

با پروژه مخفی و محرمانه اپل برای ساخت اتومبیل خودران، تقریبا همه آشنا هستیم، این پروژه فعلا با اسم کد تایتان (Titan) شناخته می‌شود و طبق گزارش جدیدی که روزنامه نیویورک تایمز ارایه داده، تغییراتی در پیش‌برد این پروژه اتفاق افتاده است.

آزمایش این نرم‌افزار خودران اپل که قرار است خودروها را هوشمند کند، می‌تواند به منزله یک “راه اندازی مجدد” در استراتژی‌های مربوط به این پروژه اپل باشد. چراکه می‌توان این‌گونه برداشت کرد که اپل به جای ساخت یک خوروی الکترونیکی و هوشمند و قرار دادن لوگوی خود در جلو و عقب این خودرو، تصمیم گرفته یک نرم‌افزار هوشمند بسازند که با نصب آن روی خودروها، قابلیت خودران و هوشمند بودن را به آنها اضافه کند.

این تغییر رویکرد اپل، یعنی حرکت به سمت ساخت یک نرم‌افزار خودران، به جای ساختن یک خوردروی خودران مستقل، بخشی از نقشه مدیر اجرایی قدیمی و پیشین این کمپانی، یعنی باب منسفیلد است. جالب است بدانید باب منسفیلد با اینکه یک کارمند بازنشسته بوده است، بعد از کنار رفتن مدیر قبلی پروژه تایتان، یعنی استیون زادسکی در اوایل امسال، دوباره به کار برگشته و اکنون مدیر این پروژه است. طرح و نقشه‌ای که منسفیلد به عنوان مدیر جدید پروژه تایتان در نظر دارد، موجب برکناری چندین و چند کارمند از این پروژه شده است. گزارشی که نیویورک تایمز ارایه داده است، مشکلات و پیچیدگی‌های روند و اصول سابق توسعه پروژه تایتان، که قرار بوده یک خوردروی مستقل به همراه یک نرم‌افزار هوشمند برای خودران بودن این خوردرو، آن هم به صورت همزمان ساخته و پرداخته شوند را به خوبی نشان می‌دهد. همچنین نسخیتن بار در ماه جولای بود که بلومبرگ گزارش این تغییر استراتژی را ارایه داد. که طبق آن پروژه تایتان اپل بعد از ۱۸ ماه فعالیت که اکنون تقریبا بی‌ثمر مانده است، حدود ۱٫۰۰۰ کارمند را نیز کنار خواهد گذاشت.

نمی‌شود در مورد اتومبیل‌های خودران صحبت کرد و اسمی از ایلان ماسک و کمپانی تسلا به میان نیاورد، کمپانی‌ای که هم خودروی مستقل خود را ساخته است، و هم نرم‌افزار خودران مختص خود را دارد، این در حالی است که خودروسازهای قدر و بزرگ و صاحب نامی مثل فورد و جنرال موتورز، تازه شروع به ساخت نرم‌افزارهای هوشمند خودران خود هستند تا برای رقابت با یکدیگر، چیزی در چنته داشته باشند. نقطه اوج بحث و گفتگو ها پیرامون اتومبیل‌های خودران هم به کمپانی Uber برمی‌گردد که اکنون دستی بر آتش داشته و حرف‌ها برای گفتن دارد، این کمپانی هم نرم‌افزار خودران مستقل خود را با همکاری و بهره‌گیری از استعداد مهندسین رباتیک گروزه Carnegie Mellon توسعه داده است و از شاسی بلندهای مدل XC90 کمپانی ولوو برای آزمایش‌های اولیه خود در شهر پیتسبورگ استفاده خواهد کرد، جالب است بدانید که مدل‌های تغییر یافته و مجهز شده به نرم‌افزار خودران اوبر این شاسی بلندهای ولوو، هم اکنون مستقر و آماده هستند.

به نظر می‌رسد در حال حاضر اپل توسعه پروژه تایتان خود را بسیار کند کرده است و در برابر کمپانی‌هایی مثل تسلا و فورد چیزی برای گفتن ندارد. با توجه به این که اپل در زمینه و صنعت خودروی‌های خودران تجربه و پیشینه‌ای ندارد، اصلا مشخص نیست که چگونه این پروژه را در خفا توسعه داده و شروع به آزمایش آن در جاده‌های عمومی خواهد کرد، به‌هرحال این یک خودرو است که نمی‌توان آن را مثل یک گوشی در جیب شلوار گذاشته و پنهانش کرد! این شرایط اپل را در نقطه سختی قرار داه است، بد نیست بدانید که اپل هرگز در انظار عمومی وجود چنین پروژه‌ای را حتی تصدیق نکرده است و وقتی در اوایل امسال در مورد پروژه تایتان از مدیر عامل کمپانی اپل، یعنی تیم کوک سوال شد، وی این‌گونه پاسخ داد که:

topic_tim_cook

شبانگاه کریسمس در روزهای کودکی را به یاد دارید؟ خیلی هیجان‌انگیز بود. حتما شما هم مطمئن نبودید که در طبقه پایین چه خبر است؟ خب، این هم (پروژه تایتان) برای مدتی مانند شبانگاه کریسمس شده است

بین سه ضلع تکنولوژی جهان، یعنی گوگل و مایکروسافت و اپل، شاید بتوان گوگل را نخستین کمپانی نرم‌افزاری و تکنولوژیک جهان که به حوزه اتومبیل‌های خودران ورود کرده است، شناخت. سپس اپل و مایکروسافت هم به خود جنبیدند تا از قافله عقب نمانند. مایکروسافت هم مدت‌ها پیش همین تصمیمی که اپل به تازگی اتخاذ کرده است را گرفت و به جای ساخت یک خوردیو مستقل، به فکر ساخت یک نرم‌افزار خودران با تکیه بر قدرت پلتفرم‌های ابری خود افتاد و در این زمینه چندین همکاری با خودروسازها هم داشته است. اما به نظر می‌رسد اپل هنوز نتوانسته پروژه تایتان خود را به روال مناسبش بیاندازد، با این حال کسی نمی‌داند واقعا چه خبر است. شما چه نظری دارید؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.