ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

ستاره‌شناسان یک زایشگاه ستاره‌ای مخفی را کشف کردند

+

گروهی از ستاره‌شناسان دانشگاه منچستر، موسسه ماکس پلانک و دانشگاه بُن آلمان به تازگی موفق شده‌اند که با استفاده از تلسکوپی در شیلی، یک زایشگاه ستاره‌ای مخفی را در یکی از کهکشان‌های مارپیچی نزدیک کشف کنند. نتایج این کشف مهم نشان می‌دهند که سرعت شکل‌گیری ستاره‌ها در مرکز این کهکشان (و کهکشان‌های مشابه) بسیار بالاتر از آن چیزی است که دانشمندان تا به امروز گمان می‌کرده‌اند. این ستاره‌شناسان به کمک آرایه بزرگ میلی‌متری آتاکاما (ALMA) که یک تلسکوپ متشکل از ۶۶ آنتن با دقت بالا است و در ۵۰۰۰ متری از سطح دریا در شمال شیلی قرار گرفته، توانسته‌اند در مرکز کهکشان NGC 4945 یک لایه نسبتاً ضخیم از غبار را کشف کنند.

ستاره‌شناسان به طور معمول به دنبال تشعشعات فرابنفش و مادون قرمزی هستند که از سوی ستاره‌های داغ، نورانی و آبی ساطع می‌شوند اما متاسفانه اطراف زایشگاه‌های ستاره‌ای اغلب توسط غبار پوشیده شده و این غبار می‌تواند نور مرئی و فرابنفشی که از سوی ستاره‌های آبی رنگ ساطع می‌شوند را جذب کند، بنابراین مشاهده فرآیند شکل‌گیری ستاره‌ها بسیار دشوار می‌شود. اما این غبار به دلیل جذب تشعشعات فرابنفش، به شدت گرم می‌شود و از خود پرتوهای مادون قرمز ساطع می‌کند.

astronomersu

کهکشان NGC 4945 کمی عجیب و غیرمعمول به نظر می‌رسد، زیرا غبار بین ستاره‌ای در این کهکشان بسیار متراکم بوده و حتی می‌تواند نور مادون قرمزی که خودش تولید می‌کند را نیز مجدداً جذب کند! و این یعنی کار ستاره‌شناسان برای پی بردن به آن‌چه که در مرکز کهکشان اتفاق می‌افتد بسیار دشوار می‌شود. اما خوشبختانه ALMA به اندازه‌ای قوی است که می‌تواند راه خود را از میان این غبار بین ستاره‌ای باز کند و آن‌چه را که در مرکز کهکشان در جریان است را ببیند. دکتر جورج بِندو در این خصوص می‌گوید:

george j. bendo

وقتی که برای اولین بار با استفاده از ALMA به کهکشان نگاه کردیم، مرکز کهکشان ده‌ها برابر نورانی‌تر از پیش‌بینی‌هایی بود که ما بر اساس تصاویر نیمه مادون قرمز انجام داده بودیم. مرکز این کهکشان به حدی نورانی بود که مرا وادار کرد به یکی از دانشجویان بگویم که یک بار دیگر محاسبات مرا بررسی کند و مطمئن شود که یک وقت خطایی نکرده باشم! ما تصاویر مادون قرمز این کهکشان را با کهکشان راه شیری و دیگر کهکشان‌های مارپیچی اطراف مقایسه کردیم و مشاهده کردیم که هسته مرکزی NGX 4945 بسیار غبار آلود و نورانی‌تر از این کهکشان‌ها است. در واقع تصاویر مادون قرمز این کهکشان، با کهکشان‌های ستاره‌سازی که در جهان دوردست قرار گرفته‌اند شباهت بسیاری دارند. اگر ستاره‌شناسان در سرتاسر جهان تلاش می‌کنند که با استفاده از نور مادون قرمز شکل‌گیری ستاره‌ها را در نواحی مخفی (همانند هسته مرکزی کهکشان NGC 4945) ببینند، باید بدانند بسیاری از اتفاقاتی که رخ می‌دهند را به راحتی از دست خواهند داد.

پروفسور گَری فولِر از دانشگاه منچستر این کشف بزرگ را مدیون تلسکوپ ALMA می‌داند و می‌گوید که این اکتشاف، قدرت خارق‌العاده این تلسکوپ را نشان داد و ثابت کرد که ALMA می‌تواند دوردست‌ها را به راحتی ببیند، حتی اگر پشت غبار و یا ابر مخفی شده باشند.

جزئیات و نتایج کامل این اکتشاف، اواخر سال جاری میلادی منتشر خواهند شد.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.