ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

حافظه‌ی اتمی، روزی تمام مشکلات ذخیره سازی شما را حل خواهد کرد

+

ذخیره سازی اطلاعات به‌ سرعت به مشکلی اساسی در عرصه‌ی فناوری تبدیل می‌شود. به‌ خصوص حال که برنامه‌ها و فایل‌های رسانه‌ای شروع به بزرگ و بزرگ‌تر شدن کرده‌اند و حجم آن‌ها بالاتر می‌رود. اگر شما هم با این مشکل دست‌ و پنجه نرم می‌کنید با ویاتک همراه باشید.

احتمالاً روزی حجم اپلیکیشن‌های آیفون به چند گیگابایت می‌رسد در حالی‌که همین‌ الآن نیز محتواهای ۴K صدها گیگابایت فضا را اشغال می‌کنند. اما نتایج تحقیقات جدیدی که مجله‌ی علمی Nature Nanotechnology منتشرشده است می‌تواند تمام مشکلات را حل کند. به جای استفاده از دیسک‌های مغناطیسی یا مدارهای مجتمع که امروزه در هارددرایوها و SSDها دیده می‌شود. فن‌آوری جدیدی که با نام حافظه‌ی اتمی شناخته می‌شود، از ترتیب فردی‌ اتمها برای ذخیره سازی اطلاعات بهره می‌جوید. با توجه به اندازه‌ی کوچک‌تر اتم‌ها نسبت به همه‌چیز، تراکم اطلاعاتی که می‌تواند به‌دست آید، بسیار عظیم خواهد بود.

طبق نتایج این پژوهش‌ها، حافظه‌ی اتمی قادر به ذخیره سازی ۵۰۲ ترابیت داده در هر اینچ خواهد بود در حالی‌که هارد درایوهای امروزه در هر اینچ تنها قادر به نگه‌داری ۱٫۳۴ ترابیت داده هستند و دیسک‌های بلوری دو لایه تنها ۶۰ گیگابیت اطلاعات را در هر اینچ می‌توانند جا دهند.نسخه‌ای که در حال حاضر در این آزمایش مورد استفاده قرار گرفته، از ۶۰ هزار اتم کلر روی لایه‌ای مسی که توسط میکروسکوپی دقیق ترتیب داده‌ شده و اندازه‌گیری شده‌اند استفاده می‌کند.

در این‌ بین محدودیت‌هایی برای تجسم کامل این فناوری وجود دارد و آزمایش، تنها قادر به خواندن و رمزگشایی چند کیلوبایت از اطلاعات در ثانیه است. با چنین سرعتی، ذخیره سازی بخشی از کتاب خواستگاه گونه‌ها نوشته‌ی چارلز داروین حدود یک هفته برای پژوهش‌گران طول کشیده است. اما جایزینی آن اطلاعات با ۱۶۰ کلمه از سخنرانی مشهور دکتر ریچارد فاینمن تقریباً چند ساعت کوتاه زمان برده است!

واضح است که این فناوری پیش از این‌که تبدیل به روشی برای ذخیره سازی شود، راهی طولانی را برای پیمودن دارد. علاوه بر این، انجام این فرآیند ذخیره سازی اتمی نیاز  به دمایی نزدیک به صفر مطلق دارد. در حال حاضر اگر اطلاعات در معرض دمایی بالاتر از ۱۹۶- درجه سانتی‌گراد قرار داده شوند، اتم‌ها شروع به حرکت معمولی خود خواهند کرد و اطلاعات کاملاً از بین خواهد رفت. طبق گفته‌ها این نتایج یک کیلوبایتی، قدم بسیار بزرگی در راه تغییر دادن نحوه‌ی تفکر ما نسبت به ذخیره سازی اطلاعات هستند. هرچند این پیشرفت‌ها به این زودی کمکی به کاربران دارای دستگاه‌هایی با حجم ذخیره سازی پایین نخواهند کرد.

شما چه فکر می‌کنید؟ این نوع از ذخیره سازی مشکلات شمارا حل خواهد کرد؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.