ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

به تازگی در بلژیک دو ربات در بیمارستان مشغول به کار شده‌اند

+

این روزها خبرای بسیاری را در خصوص ربات‌ها و تهدیدات آن‌ها می‌شنویم. برخی می‌گویند ربات‌ها هیچ تهدیدی برای انسان‌ها محسوب نمی‌شوند بلکه می‌توانند در بسیاری از کارها به انسان کمک کنند. اما عده‌ای دیگر بر این باورند که ربات‌ها در آینده باعث ایجاد بیکاری گسترده و فراگیر می‌شوند و حتی می‌توانند علیه انسان‌ها انقلاب کنند! شاید کمی تخیلی به نظر برسد اما در واقع این ربات‌ها حداقل می‌توانند باعث بیکاری شوند. ربات‌ها برتری‌های بسیاری نسبت به نیروی کار انسانی دارند، به عنوان مثال آن‌ها خطای کم‌تری دارند، خسته نمی‌شوند، بابت انجام کار پول نمی‌خواهند و… .

به تازگی در بلژیک از یک ربات انسان نما رونمایی شده که قرار است از این پس نقش مسئول پذیرش و راهنما را در دو بیمارستان را ایفا کند! این ربات انسان نمای کوتاه قد، هنوز در حرف زدن مشکل دارد و گاهی اوقات در حرکت کردن نیز دچار مشکل شده و مکث می‌کند اما او می‌تواند کارها را انجام دهد و اکنون او و یک ربات دیگر مسئول پذیرش و راهنمای دو بیمارستان در بلژیک هستند!

Raphaël Tassart، سازنده نرم‌افزار این ربات می‌گوید:

این دستیار انسان نما، بر روی سینه خود یک صفحه نمایش دارد، سر او همانند سر انسان گرد است، اسمش Pepper بوده و اولین ربات در جهان است که در بیمارستان نقش متصدی دارد. او به هنگام وارد شدن مردم، به آن‌ها خوش‌آمد می‌گوید!

قد این ربات در حالت ایستاده ۱۴۰ سانتی‌متر است. Pepper می‌تواند صدای انسان‌ها را تشخیص دهد و بر ۲۰ زبان زنده دنیا مسلط است و می‌تواند به زبان‌های مختلف پاسخ بیماران را بدهد، او حتی می‌تواند تشخیص دهد فردی که صحبت می‌کند مرد است یا زن یا یک بچه! این ربات ۳۰ هزار یورویی در بیمارستان Liege، مسئول پذیرش بیمارستان است اما در شهر Ostend در بیمارستان AZ Damiaan، او راهنمای افراد است، به عنوان مثال اگر شخصی بخواهد به یکی از بخش‌های بیمارستان برود اما با محیط بیمارستان آشنایی نداشته باشد، این ربات شخص را راهنمایی می‌کند.

pepper14

قطعات ربات‌هایی نظیر Pepper در آسیا تولید و عرضه شده و در فرانسه مونتاژ می‌شوند. این ربات‌ها در حال حاضر در فروشگاه‌های ژاپنی به صورت آزمایشی عرضه می‌شوند و به تازگی در برخی فروشگاه‌های قطعات رباتیک در فرانسه نیز دیده شده‌اند و گویا قرار است به زودی به صورت گسترده عرضه شوند.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.