ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

یک میلیارد سال پیش هوا 5 برابر بیش از آنچه انتظار می‌رفته اکسیژن داشته است

+

دانشمندان برای نخستین بار توانسته‌اند که جو زمین در زمانی نزدیک به یک میلیارد سال قبل را به طور مستقیم تجزیه و تحلیل کنند. گروهی از محققان کانادایی تکنیک جدیدی را برای بازیابی کیسه‌های هوای میکروسکوپی موجود در بلورهای نمکی قدیمی توسعه داده‌اند. این محققان با استفاده از تکنیک جدید خود و بررسی هوای موجود در این بلورهای نمکی باستانی متوجه شدند که جو زمین در گذشته بیش از آن چیزی که تاکنون تصور می‌شده، اکسیژن داشته است.

هم‌اکنون حدود 20 درصد جو زمین از اکسیژن تشکیل شده است و این میزان بیش از تمام اعصار گذشته‌ای بوده که زمین به خود دیده است. اما به تازگی و توسط بررسی‌های صورت گرفته به وسیله محققان کانادایی مشخص شده است که در حدود یک میلیارد سال قبل 10.9 درصد جو را اکسیژن تشکیل داده بوده است و این میزان 5 برابر بیشتر از آن چیزی است که پیش از این تصور می‌شد.

halite-with-tiny-bubbles

نمونه‌های مورد بررسی که از استرالیا به دست آمده‌اند، به حدود 815 میلیون سال قبل بر می‌گردند. گازها در طول یک دوره زمین‌شناسی که تحت عنوان نئوپروتروزوییک شناخته می‌شود، درون نمونه‌های مذکور به دام افتاده‌اند. یخ‌ها نیز می‌توانند هوا را به صورت کیسه‌هایی در خود به دام بیاندازند، اما مشکل یخ این است که ذوب می‌شود در حالی‌که بلورهای نمکی که توسط دانشمندان مورد بررسی قرار گرفتند، نزدیک به یک میلیارد سال از زمان تشکیل آن‌ها می‌گذرد و در طول زمان رسوب کرده و به خاک سپرده شده بودند.

این نمونه‌ها سپس به دانشگاه براک در کانادا منتقل شدند و در آن‌جا با استفاده از دستگاه‌ها خاصی گازی که دورن این بلورهای نمکی به دام افتاده بود آزاد شد و پس از آن مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. این سطح بالای اکسیژن کشف شده در نمونه‌های قدیمی می‌تواند پیامدهای عمده‌ای برای تاریخ حیات بر روی سیاره زمین داشته باشد. 815 میلیون سال قبل هیچ نوع از اشکال پیچیده حیات چند سلولی‌ای که هم‌اکنون ما می‌شناسیم وجود نداشته است، حال و با توجه به اطلاعات جدید به دست آمده شاید با بررسی‌های دقیق‌تر در آینده بتوانیم فسیل‌‌هایی بسیار قدیمی‌تر از آن‌هایی که هم‌اکنون در اختیار داریم، کشف کنیم.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.