ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

معضلی به نام کانال تلگرام

+

شاید عادت همیشگی مردم کشورمان است که از تکنولوژی‌های به شدت استقبال می‌کنند! شاید از پیشرفت علمی بسیار بالا و سطح سواد فراتر از انتظار مردم است که همواره رکورددار استفاده از شبکه‌های مجازی هستیم! و شاید بتوان رواج این روزهای کانال‌های تلگرام را نیز به پیشرفته بودنمان ربط داد!

با توجه به رواج این روزهای تلگرام، احتمالاً شما نیز از اپلیکیشن تلگرام استفاده می‌کنید. اگر از تلگرام استفاده می‌کنید، احتمالاً در چندین کانال مختلف نیز عضو هستید. در طول روز چند ساعت از زمان خود را در تلگرام و به خصوص کانال‌های آن سپری می‌کنید؟ آیا تا کنون به دقت به محتوای این کانال‌ها توجه کرده‌اید؟ بخش اعظم مطالب منتشر شده در این کانال‌ها به چه موضوعاتی اختصاص دارد؟ کدام کانال‌ها کاربر بیشتری دارند؟

با یک بررسی ساده به راحتی می‌توان به این موضوع پی برد که کانال‌هایی که مطالبی با موضوع طنز و سرگرمی را در خود جای داده‌اند، بیشترین تعداد کاربران را دارند و در طول روز با مطالب رنگارنگ و متنوع خود کاربران را ترغیب می‌کنند تا ساعت‌ها وقت خود را صرف گشت و گذار در کانال‌های مختلف تلگرام و به خصوص کانال‌های طنز محور کنند. در مقایسه هنگامی که به کانال‌های علمی و تخصصی می‌نگریم متوجه استقبال به نسبت اندکی از این کانال‌ها می‌شویم! همچنین تعداد کانال‌های علمی در مقایسه با کانال‌های طنز و کانال‌هایی از این دست بسیار کمتر است! اما چرا؟

پاسخ به سوال فوق چندان سخت و پیچیده نیست، هنگامی که استقبال افراد جامعه از مطالب طنز بسیار بیشتر از مطالب علمی است، جای تعجب ندارد که کانال‌هایی با محتوای طنز روزبه‌روز بیشتر و بیشتر شوند و در مقابل کانال‌هایی با مطالبی علمی و کاربردی کمتر به توفیق برسند.

اگر راهی برای به دست آوردن اعداد و ارقام مربوط به ساعاتی که کاربران ایرانی به سپران وقت خود در کانال‌های تلگرام و به خصوص کانال‌های طنزمحور می‌پردازند وجود داشت، می‌توانستیم به عمق فاجعه پی ببریم. البته پی بردن به عمق فاجعه چندان هم مشکل نیست، تنها کافیست به خود یا اطرافینتان بنگرید که در طول روز چند ساعت از وقت خود را صرف بررسی کانال‌های تلگرام می‌کنند؟

موضوع زمانی جالب‌تر و صد البته ناراحت‌کننده‌تر می‌شود که کانال‌هایی که با انتشار مطالبی طنز توانسته‌اند هزاران و حتی میلیون‌ها مخاطب را به سمت خود جذب کنند، فرصت را غنیمت شمرده و از این راه برای کسب درآمد استفاده کرده‌اند و این در حالی است که بسیاری از نخبگان این سرزمین تنها به خاطر مشکلات مالی نتوانسته‌اند ایده‌ها و اختراعات خود را به فاز عملیاتی و تولید برسانند! با نگاهی به تعرفه تبلیغات کانال‌های مطرح می‌توان به گردش مالی عظیم کانال‌های فارسی زبان و به خصوص کانال‌های طنز محور پی برد!

 به راستی حامی اصلی این کانال‌ها چه کسانی هستند؟ و این کانال‌ها با حمایت چه کسانی به چنین جایگاه‌هایی رسیده‌اند؟ آیا غیر از این است که این کانال‌ها با حمیات عظیم مردم توانسته‌اند به چنین جایگاه‌هایی برسند؟ اما در مقابل درآمد بالای کانال‌ها، مردم به چه دستاوردهایی رسیده‌اند؟ آیا غیر از این است که ساعت‌ها وقت مردم که باید صرف حرفه‌ی آن‌ها شود، در این کانال‌ها به بطالت می‌گذرد؟ مطمئناً کانال‌هایی با محتوای مفید و کاربردی نیز یافت می‌شوند، اما استقبال از این کانال‌ها در مقایسه با کانال‌های طنز محور و کانال‌های با محتوای بی‌ارزش بسیار کمتر است! اما چرا؟ جواب این چرایی را بهتر است در عملکرد خود جست‌وجو کنیم.

به راستی چرا این حمایت‌های عظیم مردمی از نخبگان و مخترعان این سرزمین صورت نمی‌گیرد؟ به کشورهای پیشرفته جهان بنگرید و عملکرد آن‌ها را با عملکرد خود مقایسه کنید، به راحتی متوجه خواهید شد که میزان استفاده از شبکه‌های مجازی در ایران در مقایسه با کشورهای پیشرفته جهان بسیار بیشتر است! حتی سمت و سوی این استفاده نیز بسیار متفاوت است، به نحوی که بیشتر استفاده کاربران ایرانی از شبکه‌های مجازی به نوعی تنها برای گذران وقت است و کمتر سمت و سوی علمی و کسب دانش دارد و این در حالی است که در کشورهای پیشرفته عکس این موضوع صادق است!

روزانه چند ساعت از وقت خود را به شبکه‌های اجتماعی و به خصوص تلگرام اختصاص می‌دهید؟ بیشتر به بررسی چه مطالبی می‌پردازید؟ چقدر برای وقت خود ارزش قائل هستید و در طول روز از این وقت چگونه استفاده می‌کنید؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.