ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

کاترپیلار با استفاده از نرم‌افزار تشخیص چهره، متصدیان خواب آلود را شناسایی می‌کند

+

وقتی صحبت از صنایع سنگین می‌شود، معمولاً همه ما به یاد کاترپیلار و محصولات آن می‌افتیم و هرجا که سنگ باشد و یا ساختمانی در حال ساخت باشد، قطعاً یکی از محصولات کاترپیلار در آن‌جا حضور دارد. در معادن نیز می‌توان محصولات کاترپیلار را مشاهده کرد، کامیون‌های کاترپیلار که در معادن کار می‌کنند بسیار غول پیکر هستند و هر تایر آن‌ها ۳٫۶۵ متر ارتفاع دارد! محصولات کاترپیلار معمولاً بزرگ‌ترین‌ها در زمین هستند و برای آن‌که متصدی بتواند به داخل کابین یکی از این کامیون‌ها برود، باید از نردبان‌هایی که به صورت پیش‌فرض بر روی کامیون‌ها نصب است استفاده کند.

حتی هشیارترین راننده‌ها نیز ممکن است وقتی که از این وسایل نقلیه استفاده می‌کنند و یا از آن‌ها بالا می‌روند دچار سانحه شوند. این کامیون‌ها به اندازه‌ای بزرگ هستند که می‌توانند به راحتی از روی یک خودروی معمولی رد شده و آن را له کرده و با جاده یکسان کنند و متصدی تنها احساس می‌کند که از روی یک دست‌انداز کوچک رد شده است! در گذشته این کامیون‌ها به دلیل وجود فناوری‌های بسیار پایین ممکن بود خاکی که در عقبشان هست را در جایی بریزند که احتمال خطر وجود دارد و چون کامیون بیش از حد مرتفع است، نمی‌دیدند که چه اتفاقی می‌افتد، از این رو ممکن بود که کارگران معدن را به کشتن دهند. اگر از سوی متصدی که مسئول رانندگی با این سازه‌های عظیم است کوچک‌ترین خطایی صورت گیرد، ممکن است به قیمت جان یکی از کارگران معدن تمام شود بنابراین آگاهی و هشیاری مطلق برای متصدی کامیون بسیار ضروریست.

همان‌طوری که می‌دانید برخی از معادن ۲۴ ساعته فعال هستند و بسیاری از کارکنان شیفت‌های طولانی را در شب کار می‌کنند و به همین دلیل خطر چُرت زدن متصدی پشت فرمان وجود دارد و کوچک‌ترین خستگی در این‌جا می‌تواند به مشکلات بزرگ ختم شود. از این رو کاترپیلار بر روی یک راه‌حل مفید کار می‌کند. کاترپیلار و شرکت فناوری Seeing Machines به تازگی با یک‌دیگر همکاری می‌کنند تا یک سیستم نرم‌افزاری جامع که مربوط به تشخیص خستگی و خواب آلودگی در چهره اشخاص است را بر روی هزاران ماشین معدن نصب کنند. اگر این پروژه موفقیت آمیز باشد، در سال‌های آینده شاهد کاهش حوادث ناشی از خواب آلودگی و خستگی خواهیم بود.

نظر شما در مورد این راه‌حل چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.