ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

ابزاری ارزان و قابل حمل برای تست عفونت به ویروس زیکا

+

دانشمندان در دانشگاه پنسیلوانیا یک دستگاه برای تست عفونت به ویروس زیکا را توسعه داده‌اند که هزینه‌ای کمتر از ۲ دلار دارد. این ابزار که به اندازه یک قوطی کوکاکولا است، می‌تواند به وسیله هر فردی و حتی خارج از بیمارستان مورد استفاده قرار بگیرد. بیمار به سادگی مقداری از بزاق خود را درون حفره این دستگاه قرار می‌دهد و پس از گذشت مدتی اگر تست مثبت باشد، نوار تست این دستگاه به رنگ آبی در می‌آید و نشان می‌دهد که فرد به ویروس زیکا مبتلا است.

تست‌هایی که پیش از این برای تست عفونت به ویروس زیکا مورد استفاده قرار می‌گرفتند، زمان‌بر بودند و از طرف دیگر منفی کاذب بالایی داشتند یا اینکه انجام آن‌ها به تجهیزات گران قیمتی نیاز داشت و در نتیجه قابلیت استفاده از آن‌ها محدود می‌شد. به ویژه تست PCR که به خوبی کار می‌کند، اما به مدیریت دقیقی برای تکثیر DNA نیاز دارد.

Zika-test-device

این دستگاه تست جدید از تکنیکی استفاده می‌کند که سبب تکثیر DNA ویروسی می‌شود. در این ابزار جدید نقاط خاصی از DNA ویروس زیکا شناسایی شده و به وسیله آن‌ها به تکثیر این DNA ویروسی پرداخته می‌شود. همچنین با استفاده از طراحی خاص این ابزار، دمای مناسب برای تکثیر DNA ویروس زیکا ایجاد می‌شود. در مطالعه‌ای در مجله شیمی تجزیه در رابطه با این ابزار جدید این‌چنین بیان شده است:

ما یک روش بسیار حساس را برای تشخیص ساده و ارزان ویروس زیکا معرفی کردیم. برای کنترل دمای این ابزار، ما از یک جام شیمیایی گرم و بدون نیاز به نیروی الکتریسیته استفاده کردیم. نتیجه این تست با استفاده از چشم غیر مسلح و بدون نیاز به هیچ ابزار دیگری قابل شناسایی است. ابزار تشخیصی ما در کمتر از ۴۰ دقیقه نتیجه تست را نشان می‌دهد. این سیستم برای استفاده در مطب‌ها، بیمارستان‌ها و به ویژه در خانه‌ها برای افراد فقیری که توانایی مراجعه به مراکز پزشکی را ندارند، مناسب است.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.