ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

احتمالاً چرنوبیل به عنوان مزرعه‌ای خورشیدی بازسازی خواهد شد

+

چرنوبیل، شهری است در اوکراین که پس از فاجعه هسته‌ای راکتور شماره ۴ در سال ۱۳۶۵ خورشیدی به دلیل انتشار مواد رادیواکتیو به صورت کامل تخلیه شد و برای چندین سال غیر قابل سکونت خواهد بود. این شهر عملاً بلا استفاده باقی مانده و تبدیل به نوعی موزه شده است اما گویا می‌توان از این ناحیه استفاده‌های دیگری نیز داشت. به تازگی دولت اوکراین پیشنهادی سازنده را ارائه کرده است که امید می‌رود بتوان به واسطه این پیشنهاد، بخشی از زمین‌های اطراف نیروگاه به وسعت ۶۰ کیلومتر مربع که بکر و دست نخورده باقی مانده‌اند را به پارک انرژی خورشیدی و تجدیدپذیر تبدیل کرد.

طبق گزارش ارائه شده از سوی گاردین، دولت اوکراین می‌خواهد این نواحی گسترده که بلا استفاده باقی مانده‌اند و به علت وجود مواد رادیواکتیو غیر قابل سکونت و بسیار خطرناک هستند را به مزرعه تولید انرژی تبدیل کند. این مزرعه انرژی پس از احداث قادر به تولید ۱۴۰۰ مگاوات انرژی خواهد بود که این میزان، یک سوم آن چیزی است که نیروگاه‌های هسته‌ای پیش از حادثه سال ۱۳۶۵ تولید می‌کردند. دولت اوکراین می‌گوید که می‌توان چیزی در حدود ۱۰۰۰ مگاوات از آن انرژی را به کمک مزرعه‌ای تماماً خورشیدی به دست آورد. اگر این پروژه احداث شود، به بزرگ‌ترین مزرعه خورشیدی موجود بر روی زمین تبدیل خواهد شد. از جمله بزرگ‌ترین مزارع خورشیدی جهان می‌توان به پارک خورشیدی بزرگ Longyangxia Dam که قادر به تولید ۸۵۰ مگاوات انرژی است و ۲۳ کیلومتر مربع وسعت دارد و یا مزرعه خورشیدی Ivanpah که ۱۴ کیلومتر مربع وسعت دارد به جای استفاده از سلول‌های فتوولتاییک از انرژی حرارتی متمرکز شده خورشیدی استفاده می‌کند و قادر به تولید ۳۹۲ مگاوات انرژی است، اشاره کرد.

این پروژه از همین ابتدا دو برگ برنده را در دست خواهد داشت: نخست، زمین‌های فراوان و ارزان قیمت منطقه ممنوعه است که می‌توان ۱۰۰۰ کیلومتر مربع از آن را با قیمت بسیار ناچیزی تصاحب کرد و به کار گرفت و دوم، بسیاری از زیرساخت‌های کارخانه برق چرنوبیل به همان شکل باقی مانده‌اند و دست نخورده هستند که می‌توان از آن‌ها نیز استفاده کرد. متاسفانه در این پیشنهاد گفته نشده که پنل‌های خورشیدی چگونه ساخته و به این محل منتقل می‌شوند، حتی از فرآیند نصب پنل‌ها در این ناحیه غیر قابل سکونت و خطرناک نیز سخنی به میان نیامده است.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.