ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

چین فرآیند ساخت بزرگ‌ترین هواپیمای آبی-خاکی جهان را به اتمام رساند

+

در تاریخ ۲ نوامبر سال ۱۹۴۷ هواپیمای Hughes H-4 Hercules برای نخستین بار به پرواز درآمد. این پرواز آزمایشی کم‌تر از یک دقیقه به طول انجامید و هواپیمای مذکور توانست مسیری کم‌تر از یک مایل را طی کند. هواپیمای H-4 که با نام Spruce Goose نیز شناخته می‌شود، یک سازه‌ی عظیم‌الجثه و قدرت‌مند بود. طول بال‌های این هواپیما دقیقاً ۹۷ متر بود که هنوز هم بزرگ‌تر از هر هواپیمای دیگری است اما متاسفانه نخستین پرواز او، آخرین پروازش نیز به حساب می‌آمد؛ این هواپیما در واقع یک طرح مفهومی بود که توسط هاوارد هیوز طراحی شده بود که بتواند نیروهای متفقین را با آن جابه‌جا کند اما متاسفانه این طرح مفهومی خیلی سریع کنار گذاشته شد.

اما حالا AVIC، که یک شرکت چینی سازنده تجهیزات هوانوردی است موفق شده که هواپیمای آبی-خاکی غول‌آسایی را بسازد و به نوعی توانسته رویای همیشگی هاوارد هیوز برای ساخت یک هواپیمای بزرگ دریانوردی را تحقق ببخشد. این هواپیمای آبی-خاکی که AG-600 نام دارد، تقریباً هم اندازه یک بوئینگ ۷۳۷ است و می‌توان آن را برای ماموریت‌های نجات دریایی و خاموش کردن آتش مورد استفاده قرار داد. این هواپیما می‌تواند بر روی دریا فرود آمده و یا برخیزد و توانایی انجام جستجو و عملیات نجات را برای ۵۰ مسافر به صورت همزمان داراست. این هواپیما می‌تواند در ظرف مدت زمان ۲۰ ثانیه، ۱۲ تُن آب را از سطح دریا بردارد تا در عملیات خاموش کردن آتش مورد استفاده قرار دهد. حداکثر بُرد این هواپیما ۴۵۰۶ کیلومتر بوده و می‌تواند با وزن ۵۳٫۵ تُن از زمین و یا دریا بلند شود.

با در نظر نگرفتن کوتاهی طول بال‌ها، AG-600 اکنون بزرگ‌ترین هواپیمای آبی-خاکی است که توسط انسان ساخته شده است. شرکت AVIC  امیدوار است که بتواند این هواپیما را به ملت‌های دیگر جهان بفروشد و با توجه سخنرانی رسمی شرکت به هنگام رونمایی از هواپیما، کشورهایی همچون مالزی و یا نیوزیلند که جزایر بسیاری دارند، برای خرید این هواپیما علاقه‌مند هستند.

نظر شما در مورد این هواپیما چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.