ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

اتوبوسی که می‌تواند ترافیک را دور بزند در عمل نشان داده شد

+

شش سال پیش، چین با یک ایده بسیار جالب و عجیب از راه رسید؛ برخی از مهندسان چینی یک اتوبوس را طراحی کردند که می‌توانست از روی ترافیک عبور کرده و خودروها نیز می‌توانستند از زیر آن عبور کنند. این یک راه بسیار ارزان برای دور زدن ترافیک است و اتوبوس مذکور می‌تواند صدها مسافر را روزانه به راحتی و با سرعت بسیار بالا به مقصد برساند. تا به امروز تنها طرح این اتوبوس موجود بود اما بالاخره مهندسان موفق شده‌اند که نخستین طرح مفهومی از این اتوبوس را به مرحله تولید برسانند و آن را در واقعیت آزمایش کنند. این وسیله نقلیه عجیب که با نام “اتوبوس حمل و نقل هوایی” یا TEB شناخته می‌شود، به گونه‌ای طراحی شده که توانایی حمل ۳۰۰ مسافر را دارد. این اتوبوس ۲۲ متر طول و ۷٫۸ متر عرض دارد (دو لاین از خیابان را پوشش می‌دهد) و به این ابعاد باید ارتفاع ۴٫۸ متری آن را نیز افزود. این اتوبوس از اتوبوس‌های دو طبقه مشهور بلندتر بوده و تنها خودروهایی با ارتفاع کم‌تر از ۲ متر می‌توانند از زیر این اتوبوس عبور کنند.

با توجه به ویدیو و تصاویری که از آزمایش اتوبوس منتشر شده می‌توان فهمید که این اتوبوس ۱۶ چرخ داشته و ۸ پوشش ریلی نیز دارد. این اتوبوس در حال حاضر می‌تواند با سرعت ۴۵ الی ۵۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کند اما اتوبوس TEB که تماماً الکتریکی است روز گذشته در اولین آزمایش خود به شکل نا امید کننده‌ای کُند بود. با توجه به این که اتوبوس حرکت می‌کرد به نظر می‌رسد که این وسیله چیزی فراتر از یک طرح مفهومی باشد اما هنوز خیلی زود است که بتوان به آن به عنوان یک گزینه واقعی نگاه کرد. این اتوبوس بیشتر جنبه نمایشی داشت و مورد آزمایش واقعی قرار نگرفت زیرا از زیر هیچ پلی عبور نکرد، هیچ چراغ قرمزی سد راه او نشد، برخوردی با خط عابر پیاده نداشت و بر روی مسیری مستقیم حرکت کرد. اما به اندازه‌ای جالب بود که حاضرین را شگفت زده کند، به خصوص آن‌هایی که تجربه نشستن در داخل فضای بسیار بزرگ اتوبوس را داشتند از این ایده جالب شگفت زده شدند.

13641048_1342015929159181_5785794141556327962_o.0

سانگ یو ژو، مبتکر این طرح و مهندس ارشد اتوبوس TEB در ماه مِی اعلام کرد که همه چیز خوب پیش می‌رود و تنها یک سال و نیم الی دو سال تا عرضه این اتوبوس به بازار فاصله دارند اما راستش را بخواهید این طرح اولیه نشان داد که هنوز خیلی تا نهایی شدن باقی مانده است. به عنوان مثال چرا اتوبوس به جای طی کردن یک کیلومتر تنها ۳۰۰ متر را طی کرد؟ یا این که همه‌ی جاده‌ها که مستقیم نیستند، پس عملکرد اتوبوس در سر پیچ‌ها چگونه است؟ به هنگام حرکت اتوبوس در پیچ‌ها خودروهایی که در زیر آن حرکت می‌کنند تا چه اندازه در امان هستند؟ این‌ها سوالاتی هستند که باید پاسخ داده شوند اما همین که مهندسان پروژه توانستند اتوبوس را به مرحله طرح مفهومی و تولید برسانند خود یک موفقیت محسوب می‌شود.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.