ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

کشف رشته‌ای عصبی در مغز موش که دمای بدن را تنظیم می‌کند

+

دانشمندان اخیراً سلول‌های عصبی داخل مغز موش‌ها کشف کرده‌اند که به خنک ماندن بدنشان کمک می‌کند. این سلول‌ها به طور قابل ‌توجهی دمای بدن را کنترل می‌کنند و احتمالاً از تب‌های شدید جلوگیری می‌کنند.

آندرج رومانوفسکی، فیزیولوژیست موسسه مغز و اعصاب فینیکس، در مورد این کشف جدید بیان کرد:

Romanovsky

نتایج کاملاً جدید و بسیار مهم هستند و پیامدهای وسیعی دارند. درک این‌که بدن آن‌ها چگونه در دمای مناسبی باقی می‌ماند، می‌تواند به فهم ما از رابطه‌ی بین دمای بدن و متابولیسم داخلی سلول‌ها کمک کند.

دانشمندان فکر می‌کنند سلول‌هایی که دمای بدن ما را کنترل می‌کنند در بخش هیپوتالاموس (بخش کوچکی از بافت عصبی که در وسط مغز قرار دارد) مغز قرار دارند. قبلاً کشف شده بود که نوسانات دمایی توسط بخشی در هیپوتالاموس به نام پری اپتیک انجام می‌شود و بدن توسط این بخش گرما را دفع می‌کند اما شناسایی کامل حسگرهای گرما به شکل یک راز باقی مانده بود اما حالا مطالعات جدید نشان داده‌اند که این سلول‌ها همان‌هایی هستند که پروتئین TRPM2 را در تصرف خود دارند.

جان سیمنز، عصب شناس دانشگاه هیدلبرگ آلمان، مجموعه‌ای از مولکول‌ها به نام کانال‌های TRP را مورد آزمایش قرار دادد. این پروتئین‌ها بر روی غشاء سلول‌ها می‌نشینند و به سلول‌ها کمک می‌کنند که تنوعی از محرک‌ها را همانند گاز اشک‌آور و منتول سرد را حس کنند. در این آزمایش‌ها، تنها پروتئین TRPM2 به این گرما واکنش نشان داد و به نظر می‌رسد همین پروتئین مسئول کنترل دمای بدن باشد.

پژوهش‌گران همچنین با تزریق مولکول‌های بالابرنده‌ی دما به داخل هیپوتالاموس، در موش‌ها تب مصنوعی ایجاد کردند و مشاهده کردند موش‌هایی که پروتئین TPRM2 کم‌تری دارند، دمای بدنشان یک درجه بیشتر از موش‌های دیگر بالاتر رفت و این نشان می‌دهد که این پروتئین توانسته دمای بالا را دفع کند.

رومانوفسکی اخطار می‌دهد که در حال حاضر تفسیر نتایج آسان نیست و همچنین نتایج قابل‌ اعتماد نیز نیستند زیرا که در تعدادی از آزمایش‌ها، دمای بدن موش‌هایی که این پروتئین را نداشتند با بقیه فرقی نداشت و با این حساب آزمایش‌های بیشتری برای روشن کردن تأثیر این عصب‌ها موردنیاز است.

سیمنز و همکارانش از حقه‌ای ژنتیکی برای کنترل مستقیم‌تر به بخش پری اپتیک که پروتئین‌های TRPM2 در آن‌جا سکنی دارند، استفاده کردند و دریافتند هنگامی‌که سلول‌ها از ارسال سیگنال منع می‌شدند، دمای بدن موش‌ها آرام‌ آرام بالا می‌رفت و با آزاد شدن راه پیام فرستادن، بدن موش‌ها برای دفع گرما به‌طور قابل‌توجهی بسیار سرد شد. دمای معمول بدن موش‌ها ۳۷ درجه‌ سانتی‌گراد است و بعد از شروع فعالیت عصب‌های TPRM2، نزدیک به ۱۰ درجه افت کرد و برای ۱۲ ساعت نیز در همان حالت باقی ماند و بر اساس گفته‌های اعضای گروه این نتایج شگفت‌انگیز هستند.

082516_LS_refrigerator_neurons_main

موش‌هایی که دمای بدنشان کاهش پیدا کرده بود، فعالیت کم‌تری داشتند اما دچار هیچ‌گونه بیماری نشده بودند. مشخص نیست که این حالت تا چه اندازه به مرگ کاذب (حالتی شبیه خواب زمستانی که به دلیل افت دما یا کمبود غذا در موش‌ها ایجاد می‌شود) نزدیک است.

هنگامی‌که این سلول‌های عصبی پیام‌های کاهش دمای خود را به سایر سلول‌های بدن فرستادند، موش‌ها شروع به کاهش دما توسط تغییر جهت خون گرم به سطح بدن خود کردند و گرما را به پنجه و دم خود که گرما به‌ راحتی در آن بخش‌ها دفع می‌شود، انتقال دادند. دوربین‌های مادون‌قرمز توانستند که رد گرما را بعد از فعال شدن سلول‌های عصبی دنبال کنند و بر اساس تصاویر دوربین، موش‌ها واقعاً در حال گرم کردن محیط اطرافشان بودند.

تلاش و آزمایش‌های بیشتری برای درک این فرآیند در انسان نیاز است زیرا که شاید این فرآیند در بدن انسان تفاوت داشته باشد و همچنین هنوز داروی موثری نیز برای تحت تأثیر قرار دادن TPRM2 وجود ندارد اما به‌هرحال نتایج این پژوهش‌ها می‌تواند روزی کمک شایانی به علم پزشکی کند. هم‌ اکنون پزشکان برای پایین آوردن دمای بدن افرادی که دچار ایست قلبی شده‌اند از بسته‌های یخ یا پتوهای خنک‌کننده استفاده می‌کنند اما خنک‌سازی از درون می‌تواند کمک زیادی به چنین بیمارانی کند.

نظر شما در این مورد چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.