ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

استفاده از باکتری‌ها برای شارژ کردن گجت‌ها با همکاری محقق ایرانی

+

محققانی از دانشگاه آکسفورد که در میان آن‌ها یک محقق ایرانی نیز حضور دارد، برای اولین بار نشان دادند که می‌توان حرکت طبیعی باکتری‌ها را برای تامین نیروی میکروماشین‌ها جمع‌آوری کرد.

به نقل از ایسنا به نقل از دیلی‌میل، محققان بر این باورند که در آینده می‌توان از میکروب‌ها برای تامین انرژی گجت‌های هوشمند بهره برد. از این تکنیک می‌توان برای تولید انرژی در یک مقیاس کوچک استفاده کرد و در صورت کاربرد گسترده، این روش می‌تواند به بحران رو به افزایش انرژی کمک کند.

دکتر امین دوست محمدی و سایر محققان دانشگاه آکسفورد از شبیه‌سازی رایانه‌ای برای نمایش این امر استفاده کردند و نشان دادند که مواد فعال متراکمی مانند باکتری‌ها می‌توانند به صورت روترهای استوانه‌ای شکلی تبدیل شوند و یک منبع نیروی ثابت را ارائه کنند. به گفته آن‌ها، این نیروگاه‌های زیستی در آینده می‌توانند به موتورهای میکروسکوپی برای دستگاه‌های کوچک مانند تلفن همراه هوشمند تبدیل شوند که نیرویشان را خودشان تامین می‌کنند.

تعلیق باکتریایی انبوه یک مثال ناب از سیالات فعال محسوب می‌شود که به‌طور خودجوش جریان می‌یابند. اگرچه باکتری‌های شناگر می‌توانند جریانات زنده آشفته را به وجود آورده و هدایت کنند، اما به قدری بی‌نظم هستند که نمی‌توان هیچ نوع نیروی سودمندی از آن‌ها استخراج کرد. اما محققان با غوطه‌ور ساختن روترهای ریز متقارن درون سیالات فعال دریافتند که باکتری‌ها به طور خودجوش خود را به شیوه‌ای سازمان دادند که روترهای همسایه‌شان در جهات متضاد شروع به گردش کنند و ساختار ساده‌ای از یک مزرعه بادی را بوجود بیاورند. این محققان اظهار شگفتی کردند که این توربین‌های میکروسکوپی بدون طراحی قبلی ایجاد شدند و روترهای خود را به شکل چیزی شبیه به مزرعه بادی مونتاژ کردند.

اگر چه هنوز چالش‌هایی در این زمینه در پیش روی محققان وجود دارد، اما می‌توان امیدوار بود که در آینده شاهد شارژ شدن گجت‌های هوشمند به وسیله موجودات ریزی چون باکتری‌ها باشیم. نظر شما چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.