ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

کارشناسان دلیل انفجار باتری گلکسی نوت ۷ را اعلام کردند

+

چند ماهی از زمان توقف عرضه گلکسی نوت ۷ توسط سامسونگ می‌گذرد اما هنوز هم مشخص نشده که چرا این فبلت پرچم‌دار بدون هیچ‌گونه هشدار قبلی ناگهان آتش می‌گرفت. سامسونگ چند ماه پیش به صورت رسمی تامین کننده باتری را عامل اصلی این مشکل اعلام کرد و یک فراخوان داد تا کاربران گوشی خود را بتوانند تعویض کنند و یک نسخه سالم از گلکسی نوت ۷ را تحویل بگیرند. این باتری‌ها توسط یکی از زیر مجموعه‌های خود شرکت سامسونگ که با نام SDI شناخته می‌شود تولید می‌شدند. اما متاسفانه فراخوان نیز نتیجه‌ای در بر نداشت و گوشی‌های تعویض شده نیز دچار آتش سوزی می‌شدند. پس از این‌که مشکل رفته رفته جدی‌تر شد، سر انجام سامسونگ در ماه اکتبر اعلام کرد که تولید این گوشی را متوقف می‌کند و گوشی‌های عرضه شده به بازار را نیز جمع‌آوری کرد تا علت این مشکل را بیابد. جمع‌آوری این فبلت در حالی اتفاق افتاد که گلکسی نوت ۷ موفق شده بود از رسانه‌های بزرگ و مشتریان بازخوردهای مثبتی را دریافت کند.

سامسونگ در طول این چند ماه به صورت جدی بر روی این مشکل کار می‌کند تا دلیل اصلی آن و همچنین راه‌حل آن را بیابد اما متاسفانه هنوز هم موفق نشده دلیلی منطقی برای این موضوع بیابد و همچنان آتش گرفتن گلکسی نوت ۷ به صورت یک راز عجیب باقی مانده است. مادامی که سامسونگ بر روی مشکل باتری گلکسی نوت ۷ کار می‌کند، دیگر شرکت‌ها و رسانه‌ها نیز بر روی مشکل باتری این گوشی تمرکز کرده‌اند. یکی از این گروه‌های تحقیقاتی مستقل، گروه صنعتی instrumental است و به تازگی تحقیقات خود بر روی گلکسی نوت ۷ را آغاز کرده است. در طول این مدتی که آن‌ها بر روی گلکسی نوت ۷ کار کرده‌اند، موردی عجیب و در عین حال جالب را کشف کرده‌اند که به احتمال زیاد دلیل انفجار باتری گلکسی نوت ۷ نیز همین است. با توجه به گفته کارشناسان این گروه صنعتی، ضخامت کم گلکسی نوت ۷ باعث شده تا گوشی حتی به هنگام انجام فعالیت‌های معمولی نیز تحت فشار قرار بگیرد و دچار فشردگی شود. کارشناسان می‌گویند تمام باتری‌های لیتیومی وقتی که شارژ می‌شوند و یا شارژ آن‌ها خالی می‌شود، کمی متورم می‌شوند. بنابراین لازم است که سازندگان دستگاه‌های مختلف، مقداری فضای خالی را در اطراف باتری در نظر بگیرند تا باتری به هنگام تورم تحت فشار قرار نگیرد.

note-7-design-flaw-kk-1

کارشناسان این گروه صنعتی می‌گویند نسخه‌ای از گلکسی نوت ۷ که مورد بررسی آن‌ها قرار گرفته، چنین فضای خالی را در اطراف باتری نداشته است. این افراد احتمال می‌دهند که سامسونگ عمداً این کار را کرده تا ضخامت فبلت خود را کم‌تر کند، که البته چوب این کار را نیز خورده است! هنوز به طور دقیق مشخص نیست که آیا این نقص طراحی باعث آتش سوزی گلکسی نوت ۷ شده یا خیر اما آن‌طور که گروه صنعتی instrumental می‌گوید، باتری‌های لیتیوم-پلیمر که در گلکسی نوت ۷ استفاده شده‌اند دارای لایه‌های مثبت و منفی هستند و به احتمال زیاد به دلیل فضای اندکی که برای باتری در نظر گرفته شده، این لایه‌ها فشرده شده‌اند و با یک‌دیگر تماس پیدا کرده‌اند که همین اعث شده تا انرژی مستقیماً به الکترولیت جریان پیدا کند و همین باعث وقوع انفجار و عواقب فاجعه‌بار پس از آن شده است.

هنوز سامسونگ به این اظهارات واکنشی نشان نداده و باید منتظر بمانیم و ببینیم که سامسونگ این موضوع را تایید می‌کند یا خیر.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.