ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

فضاپیمای سیگنوس با موفقیت به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شد

+

فضاپیمای مداری باربری سیگنوس روز گذشته راس ساعت ۱۰:۵۳ دقیقه صبح به وقت اروپای مرکزی با موفقیت به ماژول یونیتی (Unity) ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شد. سیگنوس که در جریان ماموریت اِکسپدیشن ۴۹ به فضا پرتاب شده، چیزی در حدود ۲۴۰۰ کیلوگرم تجهیزات علمی، غذا و تجهیزات ضروری را برای خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی برده است و این خدمه به محض این‌که دریچه ماژول یونیتی بر روی سیگنوس باز شود می‌توانند تجهیزات را استخراج کنند. قرار است که فضاپیمای سیگنوس برای مدت زمان بیش از یک ماه به ایستگاه فضایی متصل باشد و پس از اتمام کار، از آن جدا خواهد شد.

فضاپیمای سیگنوس توسط شرکت Orbital ATK ساخته شده و به عنوان یکی از اعضای مهم پروژه انتقال تجاری ناسا شناخته می‌شود. سیگنوس توسط دو راکت آنتارِس (Antares) و اطلس ۵ به فضا پرتاب می‌شود. این دو راکت به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند محموله‌های تجاری ناسا را به ایستگاه فضایی بین‌المللی حمل کنند همچنین پس از متوقف ساختن برنامه پرتاب شاتل‌های فضایی توسط ناسا، این راکت‌ها وظیفه حمل فضاپیماهای بی‌سرنشین مانند سیگنوس را نیز بر عهده دارند. سیگنوس یک نام یونانی است که در زبان انگلیسی به معنای قو و یا شمالی است. فضاپیمای سیگنوس قادر است که حداکثر ۳۲۰۰ کیلوگرم بار را به کمک راکت آنتارِس حمل کند و اگر قرار باشد که برنامه پرتاب این فضاپیما با راکت اطلس ۵ انجام شود، آن‌گاه توانایی حمل ۳۵۰۰ کیلوگرم بار را خواهد داشت. عمر این فضاپیما نیز به شرایط طراحی آن بستگی دارد و از یک هفته تا ۲ سال متغیر است. فضاپیماهای سیگنوس تا به امروز در ۸ ماموریت فضایی شرکت داشته‌اند و قرار است که ۳ ماموریت دیگر نیز در سال‌های پیش‌رو انجام شوند.

روز گذشته فضاپیمای سیگنوس به کمک راکت آنتارِس از سکوی پرتاب ۰A مرکز پرواز والوپ ناسا که در ویرجینیا قرار دارد به فضا پرتاب شد و پس از طی کردن یک مسیر چند هزار کیلومتری، به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید و با موفقیت به ماژول یونیتی متصل شد. ماژول یونیتی که بعضاً با نام Node 1 نیز شناخته می‌شود، یکی از سه ماژول متصل شونده ایستگاه فضایی است. پس از قرارگیری ماژول یونیتی بر روی ایستگاه فضایی، دو ماژول هارمونی و Tranquility نیز بر روی ایستگاه فضایی بین‌المللی نصب شدند. سیگنوس تا ماه نوامبر همچنان به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل خواهد بود و پس از آن هنگامی که دستور خروج صادر شود، سیگنوس از ایستگاه جدا شده و به سمت زمین باز می‌گردد و یک سقوط مرگبار و ویرانگر به درون اتمسفر زمین خواهد داشت.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.