ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

دارپا به دنبال توسعه مرکز کنترل و فرماندهی برای فضای بیرونی سیاره زمین است

+

سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی، دارپا، که زیر نظر وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا فعالیت می‌کند همواره پروژه‌هایی فراتر از تصور را در دستور کار دارد و چشم‌اندازهایی که ارائه می‌کند شاید در نگاه اول تخیلی به نظر برسند اما واقعیت این است که دارپا تا عملی کردن آن‌ها تنها چند گام فاصله دارد.

به تازگی این سازمان چشم‌اندازی را ارائه کرده که در آن یک مرکز کنترل و فرماندهی پیشرفته نشان داده می‌شود اما این مرکز فرماندهی هدفی متفاوت دارد، هدف این مرکز فرماندهی، نظارت و کنترل فضای بیرونی سیاره زمین است. فضای خارجی اتمسفر زمین مملو است از اشیاء ساخته دست بشر که بیشترین آن‌ها را ماهواره‌ها تشکیل می‌دهند، ماهواره‌هایی که با سرعت هزاران کیلومتر بر ساعت در حرکت هستند و هر بار مسیری با مسافت هزاران کیلومتر را می‌پیمایند و بزرگ‌ترین اقیانوس‌ها را تنها در عرض چند ثانیه پشت سر می‌گذارند. اکثر این ماهواره‌ها به منظور عملیات نظامی بهره‌برداری شده‌اند. دارپا به تازگی اعلام کرده که قصد دارد با این فضای پر هرج و مرج مقابله کند و می‌خواهد یک مرکز کنترل و فرماندهی فضا را راه‌اندازی کند. این پروژه برای ارتش ایالات متحده یک حرکت انقلابی محسوب می‌شود. اولین مرحله از این پروژه با نام هالمارک ST شناخته می‌شود که در واقع هدف آن ساخت یک نرم‌افزار و معماری جدید است که بتواند از ابزار و داده‌هایی که از طیف گسترده‌ای از منابع می‌آیند پشتیبانی کند.

فضایی شلوغ

مدار پایینی سیاره زمین که با نام LEO شناخته می‌شود، محلی است که نقش میزبان صدها ماهواره ارتباطی و نظامی را ایفا می‌کند، این بخش از مدار زمین از زمان پروازهای فضایی تا به امروز به شکل عجیبی شلوغ شده است. علاوه بر این، هر روزی که می‌گذرد تقاضا برای ماهواره‌های ارتباطی و تجاری و همچنین سیستم‌های پیشرفته افزایش می‌یابد و همین باعث می‌شود مدار پایینی سیاره زمین بیش از پیش شلوغ شود. جدای از این موارد، فناوری‌هایی که امروزه ارتش آمریکا برای کنترل و هدایت ماهواره‌های خود استفاده می‌کند به سرعت در حال منسوخ شدن هستند و در عملیات‌های گسترده جهانی فعلی و آینده به شدت ضعف دارند و باید راه حل جدی برای این مشکل در نظر گرفته شود که این همان راه حل دارپا است!

نسل بعدی مراکز کنترل

طبق گفته‌های دارپا، هالمارک ST برای ایجاد و آزمایش نسل بعدی تکنولوژی‌هایی که برای فرماندهی و کنترل آن‌چه که در مدار است لازم هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد و قادر به پاسخ‌گویی در هر شرایطی خواهد بود. هالمارک ST که در واقع یک نرم‌افزار فوق پیشرفته است درجه انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد و قادر است خود را با ماموریت‌های مختلف تطبیق دهد. این سیستم قادر است که قدرت سیستم‌های آینده را شبیه سازی کند و توانایی‌های خود در کنترل کردن آن‌ها را به رخ بکشد.

براد تاوزِلی، مدیر دفتر فناوری‌های تاکتیکی دارپا در این خصوص گفت:

brad tousley darpa

ما تصویر می‌کنیم این یک سیستم است که می‌تواند اطلاعات بسیاری را از منابع مختلف دریافت کند و آن‌ها را در بازه‌ی کمی از زمان پردازش کند و به این طریق می‌تواند زمان مورد نیاز برای ایجاد و اجرای تصمیمات و همچنین نتایج مشاهدات را به طرز چشمگیری کاهش دهد. به عنوان مثال، ما یک فناوری را در نظر گرفته‌ایم که از طریق رابط کاربری بصری و ترکیب تکنولوژی تجسم سه بعدی می‌تواند اطلاعات بسیار پیچیده را در شیوه‌های جدیدی نمایش داده و ارائه کند، همچنین به فرماندهان قدرت ادراک و آگاهی خارق‌العاده‌ای می‌دهد.

تحولاتی که در برنامه هالمارک ST ایجاد می‌شوند همگی زیر نظر پروژه SEAC دارپا هستند. SEAC برای تکنولوژی پیشرفته آینده ساخته شده و به خوبی پاسخ‌گوی آن خواهد بود، این پروژه به نیروهای آمریکایی سطحی از آگاهی بسیار بالا را در موقعیت‌های مختلف می‌دهد.

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.