ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

ضرب‌الاجل ۶ ماهه به شرکت‌های بین‌المللی موبایل

+

سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان به شرکت‌های بین‌المللی موبایل که می‌خواهند گوشی‌های خود را در بازار ایران عرضه کنند، ۶ ماه فرصت داد تا نمایندگی رسمی و خدمات پس از فروش خود را رسماً به ثبت برسانند.

به گزارش ویاتک، به نقل از خبرگزاری مهر، این ضرب‌الاجل در پی تصمیم دولت برای ساماندهی بازار گوشی‌های قاچاق در کشور اتخاذشده است. بازاری که طبق برآوردهای غیررسمی حدود ۲ میلیارد دلار ارزش دارد اما بیش از ۹۰ درصد گوشی‌های آن قاچاق است.

وجود گوشی‌های قاچاق در بازار و نمایندگی‌های غیر معتبر موبایل، ثمره افزایش چند برابری تعرفه واردات از ۴ درصد به ۶۰ درصد در دولت‌های قبل، به دلیل حمایت از تولید گوشی‌های موبایل داخلی است. این تصمیم غیر کارشناسی نه تنها به تولید داخل کمک نکرد، بلکه پای قاچاقچیان را به بازار باز کرد و ثروت‌های میلیاردی را برای عده‌ای خاص به همراه داشت. درنهایت مصرف‌کننده نهایی نزدیک به ۱۰ سال ضرر این تصمیم غیر کارشناسی را پرداخت.

حال در جریان تصمیم دولت برای مبارزه با گوشی‌های قاچاق در بازار موبایل که از سال گذشته و با کاهش تعرفه واردات گوشی موبایل به ۶ درصد، کلید خورد، این بار قرار است با ۲ طرح موازی که شامل ثبت نمایندگی رسمی گوشی‌های موبایل وارداتی و ثبت گوشی‌ها در شبکه ارتباطی می‌شوند، بازار ساماندهی شود.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.