ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

ابلاغ اطلاعیه برخورد با گران‌فروشان صنف رایانه

+

اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران در پیامی به واحدهای صنفی این حوزه هشدار داد تا نسبت به گران‌فروشی و دیگر مفاد قانون نظام صنفی آگاه باشند.

به گزارش ویاتک، به نقل از خبرگزاری تسنیم، با توجه به اخلال به وجود آمده در نظام کسب‌وکار توسط برخی واحدهای صنفی، اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران به اطلاع کلیه واحدهای صنفی این حوزه رسانده که نسبت به اخذ جواز کسب در رسته مورد نظر خود اقدام کنند. بر اساس ماده ۱۲ قانون نظام صنفی کلیه افراد صنفی موظف هستند قبل از تأسیس هر نوع واحد صنفی و اشتغال به کسب و حرفه نسبت به اخذ جواز کسب در رسته مورد نظر اقدام نمایند و در صورت تخلف طبق ماده ۲۷ با واحد برخورد می‌شود.

ماده ۱۲ این قانون می‌گوید:

افراد صنفی موظفند قبل از تأسیس هر نوع واحد صنفی یا اشتغال به کسب و حرفه، نسبت به اخذ پروانه کسب اقدام کنند.

تبصره ۱: آئین‌نامه صدور پروانه کسب طبق مفاد این قانون ظرف سه ماه از تاریخ تصویب این قانون توسط دبیرخانه هیئت عالی نظارت با کسب نظر وزارتخانه‌های کشور، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و اداره کل نظارت بر اماکن عمومی ناجا و مجامع امور صنفی مراکز استان‌ها تهیه و به تصویب وزیر صنعت خواهد رسید.

تبصره ۲: کلیه دستگاه‌هایی که اتحادیه‌ها برای صدور پروانه کسب از آنها استعلام می‌کنند، موظفند ظرف مدت پانزده روز از تاریخ دریافت استعلام نظر قطعی و نهائی خود را اعلام دارند. عدم اعلام نظر در مهلت مقرر به‌منزله نظر مثبت است.

تبصره ۳: صدور بیش از یک پروانه کسب برای هر فرد صنفی واجد شروط قانونی برای یک یا چند محل کسب بلامانع است.

تبصره ۴: درصورتی‌که چند نفر، یک واحد صنفی را به صورت مشترک اداره کنند به طور مشترک مسئولیت امور واحد را عهده‌دار خواهند بود.

تبصره ۵: تمدید اعتبار پروانه کسب هر ۱۰ سال یک‌بار الزامی است.

ماده ۲۷ نیز که نحوه برخورد با متخلفان را شرح داده به این شکل است:

محل دایر شده به‌وسیله هر شخص حقیقی یا حقوقی که پروانه کسب دائم یا موقت برای آن صادر نشده باشد، با اعلام اتحادیه رأساً از طریق نیروی انتظامی پلمپ می‌گردد.

تبصره ۱: قبل از پلمپ محل دایر شده، از ۱۰ تا ۲۰ روز به دایرکننده مهلت داده می‌شود تا کالاهای موجود در محل را تخلیه کند.

تبصره ۲: کسانی که پلمپ یا لک و مهر محل‌های تعطیل شده در اجرای این قانون را بشکنند و محل‌های مزبور را به نحوی از انحاء برای کسب مورد استفاده قرار دهند، به مجازات‌های مقرر در قانون مجازات اسلامی محکوم خواهند شد.

تبصره ۳: پرداخت عوارض توسط اشخاص موضوع این ماده موجب احراز هیچ یک از حقوق صنفی نخواهد شد.

یکی از مواردی که در این اطلاعیه قانونی درج شده مقوله گران‌فروشی است که بر اساس ماده ۵۷ قانون نظام صنفی – گران‌فروشی عبارت است از عرضه یا فروش کالا یا ارائه خدمت به بهایی بیش از نرخ‌های تعیین‌شده به وسیله مراجع قانونی ذی‌ربط، عدم اجرای مقررات و ضوابط قیمت‌گذاری و انجام دادن هر نوع عملی که منجر به افزایش بهای کالا یا خدمت به زیان خریدار گردد.

جریمه گران‌فروشی با عنایت به دفعات تکرار در طول هر سال به شرح زیر است:

متخلف علاوه بر الزام به پرداخت خسارت وارد شده به خریدار یا مصرف‌کننده در مرتبه اول به دو برابر مبلغ گران‌فروشی و در مرتبه دوم به چهار برابر مبلغ گران‌فروشی جریمه می‌گردد.

در مرتبه سوم به شش برابر مبلغ گران‌فروشی جریمه و علاوه بر پرداخت جریمه پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به عنوان متخلف صنفی به مدت دو هفته نصب می‌شود.

در مرتبه چهارم به هشت برابر مبلغ گران‌فروشی جریمه و پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به عنوان متخلف صنفی به مدت یک ماه نصب می‌شود.

در مرتبه پنجم و مراتب بعدی به ده برابر مبلغ گران‌فروشی جریمه و پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به عنوان متخلف صنفی به مدت دو ماه نصب می‌شود.

همچنین به مدت شش ماه پروانه کسب وی تعلیق و محل کسب تعطیل می‌گردد.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.