ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

رایانه پروژه DeepMind گوگل می‌تواند بهترین مسیرهای مترو لندن را تشخیص دهد!

+

پروژه دیپ مایند، یک پروژه هوش مصنوعی است که گوگل، یا بهتر است بگویم آلفابت آن را کلید زده است. تیم توسعه‌دهنده این پروژه رایانه‌ای مبتنی بر آن ساخته‌اند که می‌تواند یاد گرفته و آموخته های خود را از حافظه خود بازخوانی کرده در بعد عمل به کار بگیرد.

این رایانه از یک شبکه عصبی بهره می‌برد که می‌تواند واقعیت‌های و آموخته ها را در آن ذخیره کرده و هر وقت لازم شد آن‌ها را باز یابی کند، تا برای مثال بتواند بهترین مسیر برای رفتن از نقطه‌ای به نقطه دیگر در شبکه زیرزمینی معروف شهر لندن را بدون هرگونه برنامه‌ریزی قبلی، تشخیص دهد. تیم توسعه دهنده دیپ مایند، رایانه‌ای که ساخته را DeepMind neural computer یا به اختصار DNC نام نهاده است و در یک توضیح مختصر و مفید این‌گونه اظهار کرده که:

وقتی می‌خواستیم که رایانه عصبی (شبکه عصبی) دیپ مایند را طراحی کنیم، در نظر داشتیم ماشینی باشد که بتواند از ساختار اطلاعاتی که به او تحویل می‌دهیم، یادگیری داشته باشد و آن‌ها را مورد استفاده قرار دهد، یعنی یک ماشین خود مختار و مستقل باشد. در قبل DNC یک شبکه عصبی موسوم به کنترلر وجود دارد که عملکردی مشابه پردازنده رایانه‌های رومیزی را ارائه می‌دهد. کنترلر وظیفه دارد که اطلاعات ورودی را تحویل گرفته و آن ها را بخواند و در حافظه ذخیره کند و یک داده ساده شده، یا تفسیر شده را به‌عنوان خروجی که می‌تواند پاسخ یک سؤال باشد، تحویل دهد و حافظه هم متشکل از نقاطی است که هرکدام می‌توانند یک بردار اطلاعاتی را در خود ذخیره کنند.

deepmind-london-undergroud-1000x815به‌تدریج و باگذشت زمان، کنترلر که اطلاعات بیشتری را در حافظه خود ذخیره‌سازی می‌کند، هر بار می‌تواند پاسخ‌ها بهتر و شفاف‌تری را ارائه دهد. برای مثال و آزمایش طرح زیرزمینی متروی لندن در رایانه DNC آزمایش شده است. رایانه جدید دیپ مایند می‌تواند به‌عنوان یک عضو در درخت خانواده، ظاهر شده و روابط را یاد بگیرد و از متدهای حافظه خود در آن نیز بهره ببرد. حل کردن معماها هم یکی دیگر از کارهایی است که رایانه دیپ مایند قادر به انجامان است. سازندگان امیدوارند که توسعه DNC منجر به ساخت رایانه‌های بهتر و مفیدتری شود، درحالی‌که همچنین امیدوارند روشی پیدا کنند که این نوع حافظه‌ها، در نوع انسان هم قابل‌استفاده شوند.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.