ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

آیا سیاره 9 عامل شیب سامانه خورشیدی است؟

1

به تازگی محققان اعلام کرده‌اند سیاره مرموزی که با نام “سیاره 9” شناخته می‌شود و در سامانه خورشیدی ما قرار دارد، به احتمال زیاد باعث ایجاد شیب در کل سامانه خورشیدی شده است. در ماه ژانویه سال جاری بود که دانشمندان خبر دادند که یک سیاره دیگر نیز در سامانه خورشیدی وجود دارد. محققان نام سیاره 9 را برای این دنیای ناشناخته مرموز برگزیدند و جالب است بدانید که این سیاره مرموز چیزی در حدود 10 برابر زمین جرم دارد و فاصله مدار آن تا خورشید، 500 برابر فاصله مدار زمین تا خورشید است اما آن‌چه که این سیاره را متفاوت ساخته، شکل نامعمول مدار آن است. تحقیقات اولیه نشان دادند که این سیاره دارای مداری بسیار کج و نامعمول است و فرم کلی این مدار و شیوه چرخش آن به دور خورشید در مقایسه با مدار 8 سیاره رسمی سامانه خورشیدی دارای تفاوت‌هایی است.

تحقیقاتی که پیش‌تر انجام شدند در جهت تکمیل تحقیقات قبلی هستند و نشان می‌دهند که به احتمال زیاد، گرانش سیاره 9 می‌تواند دلیل کج بودن مدار سایر اجرام سامانه خورشیدی را توجیح کند اما گویا تاثیرات گرانش این سیاره تنها اجرامی محدود را در بر نمی‌گیرد. به تازگی دانشمندان اعلام کرده‌اند که سیاره 9 ممکن است که به جز خورشید، بر روی تمام سامانه خورشیدی تاثیر گذاشته باشد و این می‌تواند شامل لبه‌های خارجی این سامانه نیز بشود.

الیزابت بِیلی، محقق و نویسنده ارشد، اختر فیزیک‌دان و دانشمند سیاره در موسسه فناوری کالیفرنیا گفته که این امکان وجود دارد که سیاره 9 توانسته باشد مدار سایر سیارات سامانه خورشیدی را تحت تاثیر قرار داده باشد. تحقیقات جامعی که پیش‌تر انجام شدند نشان دادند 8 سیاره‌ای که به دور خورشید گردش می‌کنند در مقایسه با استوای خورشید، دارای شیب 6 درجه‌ای هستند. این اختلاف نامحسوس برای سالیان دراز به صورت راز در علم ستاره‌شناسی باقی مانده است. الیزابت بِیلی و تعدادی از دانشجویان یک شبیه‌ساز کامپیوتری را اجرا کرده‌اند که بر طبق آن، شیب 8 سیاره سامانه خورشیدی نسبت به استوای خورشید به احتمال زیاد در اثر گرانش سیاره 9 رخ داده است. بِیلی اشاره می‌کند که این تنها دلیلی که می‌تواند باعث شیب‌دار شدن سیارات شده باشد نیست، بلکه یکی از عوامل است و برای شیب موجود می‌توان توضیحات دیگری را نیز ارائه کرد. وی می‌گوید یکی از این دلایل به زمان‌های بسیار دور باز می‌گردد، در آن زمان ذرات باردار الکتریکی بسیاری تحت تاثیر میدان مغناطیسی خورشید جوان بوده‌اند و می‌توانستند با دیسک گازی و غباری موجود در اطراف سیارات [به هنگام شکل‌گیری سیارات] تعامل داشته باشند و به مرور زمان باعث کج شدن سیاره و در نهایت کل اجرام سامانه خورشیدی شوند. یکی دیگر از احتمالاتی که وجود دارد، عدم تعادل در جرم هسته خورشید در حال تولد است، یعنی چیزی در حدود 4.5 میلیارد سال پیش این اختلال باعث کج شدن سیارات شده است.

infographic-nasa

بِیلی می‌گوید که تمامی این دلایلی که برای شیب موجود در منظومه شمسی بیان می‌شوند عملاً قابل امتحان نیستند و یا امتحان آن‌ها بسیار دشوار است، در واقع همه این دلایل به زمان شکل‌گیری سامانه خورشیدی باز می‌گردند و تنها به آن دوران و اتفاقات اولیه استناد می‌شود. تنها گزینه قابل درک و البته بهترین گزینه موجود، سیاره 9 است و می‌تواند باعث کج شدن سامانه خورشیدی شده باشد و برای اثبات آن نیازی به بازگشت به روزهای اولیه نیست. پس اگر دانشمندان موفق شوند که سیاره 9 را رسماً کشف کنند (آن را ببینند) می‌توانند توضیح دهند که آیا این سیاره تنها عامل کج شدن سامانه خورشیدی است و یا این که دلایل دیگری نیز دخیل هستند.

نظر شما در این خصوص چیست؟

بیشتر بخوانید

با کمربند کایپر آشنا شوید

دیسک فشرده به کدام قسمت از منظومه شمسی گفته می‌شود؟

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
1
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
محمدم Recent comment authors
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین رای
محمدم
عضو

به نظر منم ممکنه جرم سیاره9حدود10برابر زمین باشه ولی در مقابل مشتری عددی نیستش که
چه برسه به اینکه روی 8تا سیاره بخواد تاثیرگذار باشه
حتی اگه نیروی مغناطیسی و سایر موارد سیاره9هم در نظر بخواهیم بگیریم بازم اثر خیلی خیلی خیلی ناچیزی روی بقیه میزاره،و علت اصلی شیب سایرین نیستش
با بیلی موافقم که نمیشه اینا رو تو آزمایشگاه انجام داد یا امتحان بسیار سخته
باید حتماً در گذشته دنبالش بگردیم،مثلا در روزهای نخستین خارج شدن سیارات از مدارشون خیلی مرسوم بوده
بله ممکنه سیارات دیگری هم در گذشته بودن که امروز پیدا کردنشون خیلی سخته


© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.