ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

تعیین تکلیف گوشی‌های قاچاق موجود در بازار پس از اجرای رجیستری

+

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا، اجرای طرح شناسه دار کردن گوشی را تنها مربوط به گوشی‌هایی دانست که از این پس وارد بازار ایران می‌شوند و گفت: گوشی‌های موجود در بازار نیز تعیین تکلیف می‌شوند.

به گزارش ویاتک، قاسم خورشیدی در گفتگو با خبرنگار مهر، از مطالعه شیوه‌ای برای تعیین تکلیف گوشی‌های وارداتی قاچاق که هم‌اکنون در بازار موبایل وجود دارند خبر داد. وی با بیان اینکه طرح رجیستری گوشی‌های موبایل مربوط به گوشی‌هایی است که پس از اجرای موفقیت‌آمیز این طرح، وارد کشور می‌شوند اضافه کرد: در مرحله بعدی طرح ثبت و شناسه دار کردن گوشی‌های وارداتی، موضوع تعیین تکلیف گوشی‌های وارداتی قاچاق را در دستور کار قرار می‌دهیم.

خورشیدی با اشاره به برخی اخبار مبنی بر اینکه بعضی از برندها به دلیل نداشتن نمایندگی در ایران در شبکه مخابراتی کشور ثبت‌نشده و یا از مدار خارج می‌شوند، اظهار داشت: هنوز در ارتباط با گوشی‌هایی که تا قبل از اجرای طرح رجیستری وارد بازار شده‌اند، تصمیم نهایی گرفته نشده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه در طرح ثبت و شناسه دار کردن گوشی‌های وارداتی، در صورتی که این گوشی‌ها بخواهند وارد شبکه شوند و از شبکه خدمات بگیرند، باید شناسه دار شوند، ادامه داد: این گوشی‌ها در ابتدای ورود به کشور ثبت می‌شوند و درصورتی‌که به ثبت نرسند و به صورت قاچاق وارد شوند، در شبکه اپراتورهای موبایل قابل‌شناسایی نخواهند بود.

خورشیدی با تاکید بر اینکه این طرح هنوز وارد مرحله اجرایی نشده است و در مرحله آزمایشی قرار دارد، اضافه کرد: گوشی‌هایی که هم‌اکنون در بازار وجود دارند و حتی اگر به شکل قاچاق وارد شده‌اند، مشمول این طرح نمی‌شوند و فعلاً تصمیم قطعی برای این دسته از گوشی‌ها در کارگروه ساماندهی بازار موبایل و ثبت و شناسه دار کردن گوشی، گرفته نشده است.

وی تاکید کرد: اینکه شیوه‌ای تعیین شود که وضعیت گوشی‌های قاچاق موجود در بازار ساماندهی شود، در دست مطالعه است. سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: ممکن است سازوکارهایی تعریف شود که در مراحل بعدی رجیستری، متناسب با قابلیت‌های فنی این پروژه، امکان ثبت گوشی‌های قدیمی قاچاق و یا شناسایی آنها،  به این سیستم اضافه شود اما فعلاً دراین‌ارتباط تصمیم‌گیری قطعی نشده است.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
1
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.