ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

آیا مو و ناخن‌ها پس از مرگ افراد به رشد خود ادامه می‌دهند؟

+

سال‌ها است که میان مردم یک سوال عجیب و شاید ترسناک وجود دارد: آیا پس از مرگ مو و ناخن‌ها همچنان رشد می‌کنند؟ پاسخ کوتاهی که می‌توان به این سوال داد “خیر” است. شاید افراد ببینند که مو و ناخن پس از مرگ رشد کرده اما در واقع این اتفاق دلیل دیگری دارد که باید بررسی شود.

پس از مرگ، بدن انسان تمام آب خود را از دست می‌دهد و همین باعث می‌شود که پوست جمع و فشرده شود. دکتر دوریس دِی، متخصص پوست و یکی از پزشکان مطرح بیمارستان Lenox Hill در نیویورک می‌گوید وقتی که پوست جمع می‌شود، باعث می‌شود که قسمت‌هایی از موها و ناخن‌ها که زمانی در زیر پوست بوده‌اند به بیرون بیایند و این گونه به نظر می‌رسد که گویی آن‌ها رسد کرده‌اند، اما این‌گونه نیست، این پوست است که فروکش کرده و باعث شده تا نواحی مخفی حالا به بیرون از بدن بیایند. معمولاً ناخن انگشتان دست روزانه ۰٫۱ میلی‌متر رشد می‌کنند اما برای این رشد، آن‌ها به گلوکز نیاز دارند. گلوکز یکقند ساده است که به تامین انرژی بدن کمک شایانی می‌کند.

دکتر دوریس دِی در این خصوص می‌گوید:

dr-doris-day

وقتی که بدن شما می‌میرد، دیگر گلوکزی در کار نیست. بنابراین، سلول‌های پوست، سلول‌های مو و سلول‌های ناخن، دیگر نمی‌توانند که سلول دیگری را ایجاد کنند و به رشد خود ادامه دهند و رشد آن‌ها برای همیشه متوقف می‌شود.

علاوه بر این، برای رشد ناخن و مو به یک تنظیم پیچیده هورمونی نیاز است و وقتی که یک فر می‌میرد، خبری از این تنظیم هورمونی نیست و فرآیند رشد متوقف می‌شود. متاسفانه در سرتاسر جهان این باور غلط وجود دارد که ناخن و مو پس از مرگ به رشد خود ادامه می‌دهند. پژوهش‌گران می‌گویند در کتاب “در جبهه غرب خبری نیست” نوشته اریش ماریا رمارک، شخص نویسنده که یک سرباز است این گونه تصور می‌کند که ناخن‌های دوست مرده‌اش پس از مرگ همچنان به صورت پیچ در پیچ به رشد خود ادامه می‌دهند! این موضوع نشان می‌دهد که این باور نه تنها در میان مردم وجود دارد، بلکه در آثار مشهور ادبی جهان نیز دیده می‌شود. جانی کارسون، مجری و طنزپرداز نیز این موضوع را به اشتباه به اطلاع مردم رساند و گفت که تا سه روز پس از مرگ، موها و ناخن‌ها به رشد خود ادامه می‌دهند.

نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا شما این موضوع را می‌دانستید؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.