ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

سگ‌ها می‌توانند سطح پایین قند خون را در افراد دیابتی استشمام کنند

+

محققان دانشگاه کمبریج توانستند دلیل دیگری را بیابند که چرا سگ‌ها حیوانات فوق‌العاده‌ای هستند: حس بویایی فوق‌العاده این حیوانات می‌تواند الهام‌بخش پیشرفت‌هایی در زمینه پزشکی باشد. در یک مطالعه که امروز در مرکز دیابت منتشر شده است، محققان دریافتند که در طول یک حمله کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع یک، مقدار ایزوپرن موجود در هوای تنفسی این افراد افزایش می‌یابد و سگ‌ها می‌توانند این ماده شیمیایی را استشمام کنند.

در یک مطالعه مقدماتی، محققان به تدریج سطح قند خون ۸ زن مبتلا به دیابت نوع یک را کاهش دادند و به تجزیه و تحلیل ترکیب شیمیایی هوای تنفسی آن‌ها پرداختند. آن‌ها دریافتند که میزان ایزوپرن به طور قابل توجهی در هنگامی که سطح قند خون پایین (هیپوگلیسمی) است در مقایسه با غیر از این حالت، افزایش پیدا می‌کند. (حمله هیپوگلیسمی هنگامی رخ می‌دهد که قند خون به سطوح خطرناکی کاهش پیدا کند)

در حال حاضر برخی از افراد دیابتی از سگ۷های آموزش دیده به منظور آگاهی یافتن از هنگامی که سطح قند خون آن‌ها کاهش می‌یابد استفاده می‌کنند. در یک مصاحبه مطبوعاتی در دانشگاه کمبریج اشاره شد که چگونه یک شگ شکاری طلایی با پرش‌ها و حرکات پنجه‌های خود به صاحب خود فهماند که سطح قند خون وی پایین است.

اکنون که دانشمندان دریافته‌اند که سگ‌ها چگونه می‌توانند سطح پایین قند خون در انسان را تشخیص دهند، آن‌ها امیدوار هستند که بتوانند ابزارهای تشخیصی جدیدی را برای بیماران دیابتی بسازند. به عنوان مثال دستگاهی چون یک آنالیزکننده هوای تنفسی که بتواند سطح ایزوپرن هوای تنفسی را بسنجد و عملکرد بینی سگ را تقلید کند.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.