ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

عمیق‌ترین آب زمین ممکن است ۱۰۰۰ کیلومتر زیر سطح آن باشد

+

عمیق‌ترین آب زمین در چه عمقی از سطح آن قرار دارد؟ اگر مطالعه‌ای که اخیراً توسط گورهی از دانشمندان صورت گرفته است، درست باشد، در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که آب یک‌سوم مسیر به سمت هسته زمین را طی کرده است.

گروهی از محققان در نزدیکی رودخانه سائو لوئیس در برزیل الماسی را یافتند که یک نقص کوچک داشت و این نقض نشان می‌داد این الماس ۹۰ میلیون سال پیش در یک جای مرطوب شروع به شکل‌گیری کرده است. با تجزیه‌وتحلیل الماس، دانشمندان دریافتند که در ساختار شیمیایی این الماس یون‌های هیدروکسیل وجود دارد که به طور معمول توسط مولکول‌های آب تشکیل شده است. نکته مهم دیگر این بود که تیم تحقیقاتی شواهدی از فلزاتی را یافتند که به احتمال زیاد از گوشته تحتانی زمین سرچشمه گرفته‌اند.

با توجه به اطلاعاتی که تیم تحقیقاتی از تجزیه‌وتحلیل الماس به دست آوردند، آن‌ها توانستند عمقی که الماس در آن تشکیل شده است را تخمین بزنند و بر اساس اطلاعات این الماس در عمقی حدود  ۱۰۰۰ کیلومتر (۶۲۰ مایل) از سطح زمین تشکیل شده است و یک منبع آب در این عمق وجود داشته است. تا کنون این عمیق‌ترین نقطه‌ای از سطح زمین است که شواهدی از آب در آن یافت شده است و اگر این موضوع درست باشد، به نظر می‌رسد که چرخه آب زمین بزرگ‌تر از آن چیزی است که تا کنون تصور می‌شد.

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.