ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

حتی فیزیک‌دان‌ها نیز از ریاضیات می‌ترسند!

1

تحقیقات گسترده‌ای که به تازگی انجام شده‌اند نشان می‌دهند که فیزیک‌دان‌ها با وجود این‌که ریاضیات را به صورت پیشرفته آموزش دیده‌اند، اما همواره سعی می‌کنند تا از آن دوری کنند به عبارت دیگر، از ریاضیات می‌ترسند! نتایج این تحقیقات که در مجله New Journal of Physics منتشر شده، نشان می‌دهد که فیزیک‌دان‌ها بر روی نظریه‌هایی که در نهایت به محاسبات پیچیده ریاضیات منتهی می‌شوند توجه کم‌تری نشان می‌دهند. این موضوع نشان می‌دهد که بر سر راه برقراری ارتباط با ریاضیات، موانع واقعی و گسترده‌ای وجود دارد و آن‌طور که می‌گویند، ریاضی چندان هم شیرین نیست. البته این موانع و عدم توانایی در برقراری ارتباط با ریاضیات به تمرین ضعیف و یا توانایی‌های اندک در حل مسائل ریاضی ربطی ندارند، حتی این باور عمومی که “من از پس ریاضیات بر نمی‌آیم” نیز در نچسب بودن ریاضیات نقشی ندارد!

دکتر تیم فاوست و دکتر اندرو هیگنسون از دانشگاه اکستر با استفاده از تجزیه و تحلیل آماری 2000 مقاله در یکی از پیشروترین مجله‌های مربوط به فیزیک دریافته‌اند که آن دسته از مقالاتی که در هر صفحه از آن‌ها معادلات پیچیده ریاضی وجود دارد توسط دیگر فیزیک‌دانان مورد توجه واقع نشده‌اند و افراد کم‌تری به سراغ آن‌ها رفته‌اند، گویی از آن‌ها واهمه دارند.

دکتر هیگنسون در این خصوص می‌گوید:

higginson-a

ما در جریان این تحقیقات دریافتیم که زیست‌شناسان تا جایی که بتوانند از معادلات دوری می‌کنند که البته دلیل واضحی دارد، اما ما وقتی فهمیدیم که فیزیک‌دانان با توجه به توانایی بالایی که در ریاضیات دارند اما باز هم از آن دوری می‌کنند، واقعاً شگفت‌زده شدیم.

این یک مسئله بسیار مهم است زیرا نشان می‌دهد که بین کارهای نظری ریاضی و حل معادلات پیچیده آن و کارهای عملی ارتباط خاصی وجود ندارد و افراد بیشتر به سمت کارهای عملی کشیده می‌شوند و از ریاضیات دوری می‌کنند. این موضوع اصلاً خوب نیست زیرا یک مانع بالقوه بر سر راه تمام پیشرفت‌های علمی است.

نتایج این پژوهش نشان داد که بهبود آموزش دانشجویان به پیشرفت و بهبود ریاضیات آن‌ها کمکی نمی‌کند، زیرا دانشجویان فیزیک پیش از آن‌که فارق‌التحصیل شوند به صورت گسترده و سنگین، ریاضی را آموزش می‌بینند اما باز هم سعی می‌کنند که با آن درگیر نشوند. پژوهش‌گران می‌گویند که مشکل اصلی نچسب بودن ریاضیات، نامفهوم بودن آن در حالت نظری است. به عبارت دیگر، ریاضیات باید در عمل نشان داده شود یعنی یک دانشجو بداند که این معادله چه معنایی می‌دهد و کاربرد آن چیست. حل یک معادله یا انتگرال طولانی، مغز را خسته می‌کند و پس از آن‌که این معادله یا انتگرال حل می‌شود، دانشجو از خودش می‌پرسد واقعاً این معادله در کجای زندگی به کار من می‌آید؟ باید بر روی نشان دادن کاربرد این معادلات در دنیای واقعی توجه ویژه‌ای داشت و ریاضیات را صرفاً به کاغذ محدود نکرد.

دکتر فاوست می‌گوید:

tim-fawcett

فیزیک‌دان‌ها باید بر روی چگونگی نشان دادن ریاضیات در کارهایشان دقت بیشتری داشته باشند و یک نظریه را به شیوه‌ای نوین توضیح دهند تا دانشجویان بتوانند خیلی راحت آن را درک کنند. این موضوع بسیار زمان‌بر است و حتی توضیح برخی از مسائل برای اساتید و پروفسورها نیز مشکل است اما باید بر روی این موضوع کار شود.

به نظر می‌رسد که مادر تمامی علوم، این روزها به یک نامادری ترسناک تبدیل شده است و شاید بتوان گفت که دلیل خراب شدن وجهه ریاضیات خود ما هستیم. زیرا خیلی سریع از کنار آن می‌گذریم بدون آن‌که کاربرد واقعی آن را درک کنیم و صرفاً به ارائه چند فرمول، اثبات چند قضیه و… اکتفا می‌کنیم. این در حالی است که تمامی زندگی ما بر پایه ریاضیات بنا شده است و چه خوب می‌شد اگر می‌دانستیم یک معادله انتگرال خسته کننده چه کاربردهای گسترده‌ای در زندگی ما دارد. به راستی اگر این‌چنین بود یادگیری ریاضیات به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های همه ما تبدیل می‌شد.

نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا شما نیز از ریاضیات دوری می‌کنید؟

منبع:

واکنش شما:
like
1
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
SADEqH Recent comment authors
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین رای
SADEqH
مهمان
SADEqH

“واقعاً این معادله در کجای زندگی به کار من می‌آید؟” پرسشی بی جوابی که همیشه در دوران تحصیل به اون فکر کرده ایم.


© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.