ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

فیسبوک در پی ساخت یک پلتفرم کاملا جدید گیمینگ است؛ یونیتی گام اول است!

+

بعد از عرض اندام فیسبوک در دنیای واقعیت مجازی با هدست اکیلوس ریفت، به نظر می‌رسد این کمپانی به نوعی مجذوب دنیای گیم شده است. فیسبوک در جدیدترین پروژه خود می‌خواهد یک قدم خیلی بزرگ برداشته و پلتفرم کاملا جدیدی برای بازی‌های ویدیویی ایجاد کند. البته فعلا بازی‌های یونیتی!

این پلتفرم جدید که کار آن تسهیل انتشار بازی‌هاست، یعنی چیزی شبیه به پلتفرم استیم، ماحصل همکاری فعلی فیسبوک و یونیتی (سازنده و مالک موتور بازی سازی معروف یونیتی) خواهد بود. اساس کار این پلتفرم، طبق اظهارات فیسبوک، ایجاد پلتفرم و محیطی برای انتشار هرچه سریع‌تر و آسان‌تر بازی‌های ویدیویی که توسط این موتور بازی سازی ایجاد می‌شوند، است. و به این ترتیب فرایند صادر و در دسترس عموم گذاشتن بازی‌های ساخته شده با موتور بازی سازی یونیتی، خیلی سریع توسط این پلتفرم فیسبوک در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت. مطمئنا همه چیز به یونیتی ختم نمی‌شود و فیسبوک اگر واقعا وارد این رقابت شود، برای مقاومت و دست و پا کردن جایگاهی در خور برای خود، باید با کمپانی‌های دیگری هم وارد همکاری شده تا بتواند در مقابل غولی مثل، استیم که فعلا مایکروسافت هم حریف آن نیست، مقاومت کند، این نکته هم بماند که مایکروسافت نیز از طریق استور ویندوز، وارد رقابت شدیدی با پلتفرم فروش و عرضه استیم شده تا جایگاهی که حق خود است را از استیم پس بگیرد، بنابراین شاهد تشکیل سه قطب قدرتمند در این عرصه خواهیم بود که تماشای رقابت آنها واقعا هیجان‌انگیز خواهد بود.

از اظهارات فیسبوک در مورد این پروژه جدید و همکاری با یونیتی:

این همکاری به توسعه دهندگان و استفاده کنندگان از موتور بازی سازی یونیتی، این اجازه را خواهد داد که بازی‌های خود را خیلی سریع در دسترس بیش از ۶۵۰ میلیون کاربر و بازیکن که از سرویس  Facebook-connected Games استفاده می‌کنند، قرار دهند.

یونیتی به خاطر جامعه بزرگ توسعه دهندگان و مجموعه بزرگی از بازی‌هایی که از این موتور بازی سازی قدرت می‌گیرند، نقطه خیلی مناسبی برای شروع چنین پروژه‌ای توسط فیسبوک است، اما همان‌طور که گفته شد اگر هدف فیسبوک در واقع رقابت با بزرگانی همچون استیم باشد، بدون شک رقابت با آرشیو و مجموعه عظیم بازی‌های موجود در استیم، مستلزم همکاری فیسبوک با همه بازی سازهای نام‌دار است، نه فقط یونیتی که بیشتر به خاطر بازی‌های موبایلی شناخته می‌شود. پلتفرم عرضه بازی فیسبوک فقط پذیرا و میزبان بازی‌هایی خواهد بود که با ورژن ۵٫۴ و بالاتر موتور بازی سازی یونیتی ساخته شده‌اند، که شامل بازه‌ای زمانی شامل بازی‌هایی که از اوایل امسال ساخته و عرضه شده‌اند می‌شود. این شرایط دلایلی هم دارد، برای مثال بازی‌هایی که با این ورژن از یونیتی ساخته شده‌اند. دارای عملکرد بهتر و جلوه‌های بصری بهتر و بهینه‌تر، API هایی یکپارچه و واحدالشکل و سازگاری مناسب با واقعیت افزوده هستند، و این چیزی است که فیسبوک به واسطه هدست واقعیت مجازی خود مانور بسیار زیادی می‌تواند روی آن انجام دهد.

این پروژه فیسبوک را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.