ویاتک | اخبار حوزه دانش، فناوری و تکنولوژی به همراه مطالب علمی جذاب

فناوری‌های جدید فیس‌بوک به هرکسی اجازه‌ی تولید رایانه‌ای می‌دهد که بتواند ببیند

+

وقتی شما به منظره‌ای نگاه می‌کنید، مغز شما تمام اشیاء همانند درختان، کوه‌ها، نوشته‌ها و… را در کسری از ثانیه پردازش می‌کند و در این زمینه از تمام پیشرفته‌ترین رایانه‌های موجود، هوشمندانه‌تر عمل می‌کند. حال در این زمینه، فیس‌بوک هوش مصنوعی توسعه‌یافته توسط خود را برای پیشرفت دید دیجیتالی، برای همگان منتشر کرده است.

کمپانی فیس‌بوک روز پنج شنبه اعلام کرد که فناوری توسعه داده‌اند که می‌تواند اشیاء داخل یک تصویر را درک کند و همچنین این برنامه را به‌طور متن-باز برای همه منتشر کرده است تا به کمک افراد دیگر این پروژه را سریع‌تر و بهتر پیش ببرد.

این نرم‌افزار از آن نوعی نیست که روی رایانه‌تان نصب کنید یا بتوانید روی فروشگاه نرم‌افزاری آن را پیدا کنید اما فیس‌بوک با اشتراک‌گذاری این برنامه، می‌تواند دید کامپیوتری را به پروژه‌هایی همچون پهپاد هایی که بتوانند بدون برخورد حرکت کنند،برنامه‌هایی وابسته به دوربین که بتوانند تصاویر را شرح دهند،دستگاه‌هایی که مشکلات بیمار را توسط اسکن‌های پزشکی تشخیص دهند و البته اتومبیل‌های خودران، بیاورد.

facebook-vision-segmentation-ai-explanation

این فناوری برای دهه‌ی گذشته کاملاً محرمانه باقی‌مانده بود اما حال دیگر این‌طور نیست. پیوتر دالر، محقق پروژه‌ی هوش مصنوعی فیس‌بوک، در این مورد بیان می‌کند:

VanHornامید ما این است که دیگران نیز بتوانند همراه ما روی این ابزار به‌منظور بهبود و توسعه‌ی بیشتر این فناوری کار کنند. بازکردن راه همکاری با ما به تقویت نوآوری‌های آینده، کمک خواهد کرد و همچنین ما را یک قدم به ساخت سیستم هوش مصنوعی پیشرفته‌ای که بتواند در فیس‌بوک نیز استفاده شود، نزدیک کند.

این اولین نمونه از این نوع به اشتراک گذاری‌ها نیست و قبل از آن گوگل و خود فیس‌بوک نیز هسته‌ی نرم‌افزارهایی همانند Torch و TensorFlow را که پایه و اساس یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی هستند را برای همه منتشر کرده بودند. در این زمینه گوگل حتی سیستم SyntaxNet که برای درک ساختار جملات به کار می‌رود را نیز، متن‌باز کرده است.

این روزها هوش مصنوعی به یکی از محبوب‌ترین موضوعات دنیای فناوری بدل شده است و به‌سرعت به دنبال هدف بزرگش، کامپیوتری که خود بتواند یاد بگیرد و با محیط اطرافش ارتباط برقرار کند، است. فورستر ریسرچ پیش‌بینی کرده است که در چند سال آینده، کمپانی‌ها میلیاردها دلار روی هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

1106.sdt-facebook-ai

در این میان تمام افراد به دنبال اهداف بزرگی در زمینه‌ی هوش مصنوعی نیستند. برای نمونه مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک، تنها می‌خواهد که هوش مصنوعی تولید کند که همانند فیلم مرد آهنی، بتواند توسط آن کارهایش را در منزل و دفتر کارش انجام دهد.

فیس‌بوک تابه‌حال روی چند پروژه‌ی مصنوعی کارکرده است و دلیل تمام آن‌ها را کمک به افراد نابینا برای درک محیط قلمداد کرده است. اما مطمئن باشید فیس‌بوک به دنبال اهداف بسیار بزرگ‌تری است. دالر در ادامه بیاناتش گفت:

VanHornهدف ما فراهم کردن تجربه‌ی کاربری است که به افراد اجازه دهد با لمس کردن تصاویر، آن‌ها را درک کنند و سیستم برای آنها تصویر و یا قسمتی که لمس می‌کنند را برایشان شرح دهد.

پژوهش گران در حال حاضر برای تمرین دادن هوش مصنوعی، مجموعه‌ی بسیار زیادی از داده‌ها را به خورد آن می‌دهند و این کار به تعداد زیادی از رایانه‌های قدرتمند نیاز دارد اما هنگامی‌که تمرین دادن کامل شد. دانشی که هوش مصنوعی به‌دست آورده، می‌تواند تبدیل به مدلی شود که بر روی هر سخت‌افزاری اجرا شود.

دالر در مورد این مدل‌ها بیان کرد:

VanHornبهینه سازی و توسعه‌ی این مدل‌ها برای اجرا در حالت واقعی و روی دستگاه‌های موبایل، در حال تبدیل‌شدن به جالب‌ترین و فعال‌ترین بخش پژوهش‌های ماست و در مورد این فرایند بسیار هیجان‌زده‌ایم.

نظر شما در مورد این فناوری چیست؟

 

منبع:

واکنش شما:
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
0

دیدگاه ها

0 دیدگاه

اشتراک دیدگاه
avatar

wpDiscuz

© تمامی حقوق برای وبسایت ویاتک محفوظ است. نقل مطالب سايت تنها با ذکر و لینک به منبع مجاز است.